Banyoya girerken “Bismillah” çekmek sünnettir. Bu, Allah’ın adını anarak şeytanın vesveselerinden korunmak içindir. Banyoya girerken okunacak dua sünnettir. Dua, Allah’a hamd ve sena ederek başlar, ardından Allah’ın selamet ve yüceliğini dile getirir. Dua, Allah’ın arşın sahibi olduğunu hatırlatarak sona erer.

Banyoya girerken okunacak dua şudur:

Bismillahillezi la ilahe illahü, hüvesselamü ve hüvelhamdü, ve hüve rabbül arşil azim.

“Allah’ın adıyla, O’ndan başka ilah yoktur. O, selamet ve hamd sahibidir. O, arşın sahibidir.”

Müslümanlar gün içerisinde gerçekleştirdikleri bazı eylemlerde dua etmeleri gerekir. Arabaya binerken, uzun yolculuk yaparken, herhangi bir işe başlayacakken dua okumanız işlerinizi kolaylaştırır. Özellikle banyo, tuvalet gibi alanlara girerken ve çıkarken bazı kuralları yerine getirmeniz tüm kötülüklere karşı sizleri koruyacaktır. Banyoya sol ayakla ve giyinik bir şekilde girilmesi, çıkarken yine sol ayakla giyinik bir şekilde çıkılması gerekir.

Arapçası;

  • Allahumme inni es’eluke min’el cenneti ve naimiha ve euzu bike mine’n nari ve hamimiha

Türkçe Anlamı;

  • Ey Rabbim senden cennet ve cennete bulunan tüm nimetleri bana nasip et. Cehennem ve cehennemin azabından sen beni koru Ya Rabbi.

Peygamberimizin Banyoya Girerken Okunacak Dua

Banyoya Girerken Okunacak Dua

Günlük hayatımızda sıkça banyo yapar ve tuvalete gireriz. Bu rutin işlemleri yerine getirirken hem bedeni hem de ruhu temizlemek için bazı duaların okunması gerekir. Yatarken okunacak dua olduğu gibi banyoya girerken de okumanız gereken dua var. Peygamber Efendimizin banyoya girerken ve çıkarken okuduğu duayı sizler için ele aldık.

Hz. Muhammed (s.a.v) Banyoya Girerken Okuduğu Dua

  • Ey Allah’ım, pislikten ve pis olan her şeyden sana sığınıyorum.

Hz. Muhammed (s.a.v) Banyoya Çıkarken Okuduğu Dua

  • Üzerimdeki sıkıntıyı kaldıran ve bana huzur veren Ey Allah’ım sana şükürler olsun.

Gece Banyoya Girerken Okunacak Dua

Banyoya girerken sol ayakla girilmeli ve avret yerlerinin örtülmesi gerekir. Banyoda bazı kurallara uymak İslam dinin içerisinde yer alır. Banyoda başınıza gelebilecek her türlü kaza ve belaya karşı Allah’a sığınmanız gerekir. Özellikle gece banyoya girecekseniz okumanız gereken dua şu şekilde olmalıdır;

  • Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her türlüsünden, nefsimden ve kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınıyorum Ey Allah’ım.

Tuvalete Girerken Okunacak Dua

Banyoya girerken okumanız gereken dua olduğu gibi, tuvalete girerken de okumanız gereken dua vardır. Özellikle tuvalete girerken sol ayak, çıkarken sağ ayakla çıkmanız gerekir. Tuvalete girerken ve çıkarken okumanız gereken dua şu şekildedir;

Tuvalete Girerken Okunacak Dua

  • Allahümme inni euzü bike minel hubsi vel habais,
  • Ey Allah’ım pislikten, cin, şeytan gibi tüm kötülüklerden sana sığındım.

Tuvaletten Çıkarken Okunacak Dua

  • Elhamdülillahillezi ezhebe anil eza ve afani
  • Benden sıkıntıyı alan ve bana afiyet veren Allah’a şükrederim.

Banyoya girerken okunacak dua konusu hakkında düşüncelerinizi ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Banyoya Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Banyoya girerken “Bismillah” çekmek sünnettir. Bu, Allah’ın adını anarak şeytanın vesveselerinden korunmak içindir. Banyoya girerken ve çıkarken “Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü” diyerek meleklere selam vermek sünnettir.

Banyoda avret yerlerini örtmek farzdır. Erkekler için avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Kadınlar için ise tüm vücut avret yeridir. Bu nedenle, kadınlar banyoda daima mayo veya benzeri bir örtü giymelidir.

Banyoda kıbleye karşı oturmak mekruhtur. Abdest ve gusül alırken su israfına dikkat etmek gerekir. Banyoda lüzumsuz yere konuşmaktan kaçınmak gerekir.

Banyoda dua okumak sünnettir. Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak duaların hadislerde belirtilmiştir. Banyoyu temiz tutmak ve abdest ve gusül alırken gusül farz olan yerleri iyice yıkamak önemlidir.