Bayramda köprüler ücretsizdir. Genellikle, bayramlarda köprülerin ücretsiz geçişi, bayramdan bir hafta önce veya birkaç gün önce Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından resmi olarak duyurulur.

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte birçok kişi seyahat planlarını hazırlamaya başlamıştır. Seyahat planlarını hazırlayan kişiler tarafından merak edilen bir diğer konu ise köprülerin ücretsiz olup olmayacağıdır. Her bayram otoyollar ve köprülerden ücret alınmamaktadır.

Kuzey Marmara Otoyolu Ücretsiz Mi?

Ramazan Bayramının yaklaşmasıyla birlikte otoyol ve köprülerin ücretsiz olup olmayacağı en çok merak edilenler arasındadır. Kuzey Marmara otoyolu üzerinden seyahat edecek olan kişiler için yazımızı ele aldık.

  • Kuzey Marmara Otoyolu yap, işlet, devret modelinde özel olduğu için bayramda ücretsiz olmayacağı ve ücret alınacağı düşünülmektedir. Kuzey Marmara üzerinden geçişlerden ücret alınacaktır.

Daha fazla bayram içeriği;


1915 Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Mi?

1915 Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Mi

Ulaşım ülkeler için oldukça önemlidir. Ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan köprülerden bir tanesi olan 1915 Çanakkale Köprüsüdür. Bu köprü 18 Mart 2022 tarihinde trafiğe açılmıştı. Yeni faaliyete geçen bu köprü belirli bir süre ücretsizdi. 26 Mart 2022 tarihinde ücretsiz olarak geçiş hakkı kaldırıldı ve geçiş ücreti olarak 200 TL belirlenmiştir. 1915 Çanakkale Köprüsünün bayramda ücretsiz olup olmayacağı ise merak edilen konulardan biridir.

  • 1915 Çanakkale Köprüsü yap, işlet ve devret modeliyle ortaya çıkmış bir köprüdür. 2023 yılında Kuryan Bayramı’nda 1915 Çanakkale Köprüsünden geçmek ücretli olacağı düşünülmektedir.

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücretsiz Mi?

Osmangazi Köprüsü ülkemizde yap, işlet, devret modeli ile yapılmış bir diğer köprüler arasında yer almaktadır. Osmangazi Köprüsünü kullanarak seyahat etmeyi düşünen kişiler bayramda ücretsiz olup olmadığını merak etmektedir.

  • Osmangazi Köprüsünden bayram süresince yapılan seyahatler ücretli olacağı tahmin edilmektedir. Osmangazi Köprüsü devlete bağlı değil, yap-işlet-devret modeline bağlıdır. Osmangazi Köprüsünden geçiş ücreti araç sınıfına göre değişir. Ücret aralığı 129 TL ile 585 TL arasındadır.
Osmangazi KöprüsüGüncel
Otomobil184,50 TL
Hafif Ticari Araçlar295,00 TL
Motosiklet129,00 TL
Sınıf Araçlar350,00 TL
Sınıf Araçlar464,50 TL
Sınıf Araçlar585,50 TL

Otoyollar Ücretsiz Mi?

Ülkemizde 31 Mart tarihinden itibaren OGS kaldırılıp HGS üzerinden ücretlerin tahsilatına geçiş yapılmıştır. Otoyollardan geçmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bayramda otoyolların ücretsiz olup olmadığını merak ediyorsanız sizler için derledik.

  • Bayram boyunca devlete bağlı olan otoyollardan geçişin ücretsiz olacağı düşünülmektedir. Yap, işlet, devret modelinde olanlar ise ücretli olacaktır.
Leave A Reply