Ben namazı nasıl kılıyorsam sizde öyle kılın Peygamberin hangi görevi sorusu son zamanlarda en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yerini aldı. Peygamber Efendimizin hadisi ne anlama geliyor gelin detaylı bir şekilde incelemeye alalım.

Müslümanlar için hadislerin yeri oldukça önemlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ” Ben namazı nasıl kılıyorsam sizde öyle kılın” hadis-i şerifi uyarıcı bir anlam mı yoksa açıklayıcı bir anlam mı içerdiği merak edilmektedir. Birçok kişi tarafından tartışılan bu konu oldukça önemlidir.

Peygamber Efendimiz bu hadis-i şerifinde açıklayıcı yönünü göstermektedir. Peki neden? dediğinizi duyar gibiyim. Müslümanlık dini Allah tarafından insanlara peygamber aracılığıyla iletilmektedir. Müslümanlığın gerekliliği ve ibadetlerin nasıl gerçekleşeceği de Peygamber Efendimiz tarafından açıklanmıştır. Namaz kaç vakitten oluşur, sabah namazı kaç rekat gibi soruların cevapları Peygamber Efendimiz sayesinde cevaplanmıştır.

Ben namazı nasıl kılıyorsam sizde öyle kılın peygamberin hangi görevi sorusunun yanıtı bu yüzden çok net. Hz. Muhammed’in açıklayıcı yönü net bir şekilde belirtilmiştir. Kur-anda namaz ibadeti açıkça belli olsa da namazın nasıl kılınacağı dair herhangi bir ayet yoktur. Namazın kılınışı şeklini de tek öğrenebileceğimiz kişi Peygamber Efendimiz olarak karşımıza çıkar.

Ben Namazı Nasıl Kılıyorsam Sizde Öyle Kılın Tebyin Mi

Dünya üzerinde bu zamana kadar 124 bin peygamber gönderilmiş ve Müslümanlık dinini insanlara anlatmakla görevlendirildiler. Peygamberimizin hayatı, peygamberimizin tırnak kesimi ve ya abdest alışı kısacası her şey Müslümanlık dinini insanlara açıklamaktır. Tüm peygamberler iki ana husus konusunda görev alırlar. Bunlar tebliğ ve tebyin olarak ikiye ayrılır.

Tebyin görevi insanların dini daha kolay anlaşılmasını ve açıklanması için yapılması gerekenlerdir. Tebliğ ise haber verme anlamına gelir ve her bilgiyi insanlara ulaştırılmalıdır.

Peygamber Efendimizin bu hadis-i şerifinde açıklayıcı bir rol üstlendiği için tebyin olarak kabul edilmektedir. Namaz kılınmasının bir ibadet olduğu insanlara ulaştırıldığında bu tebliğ görevi içerisinde yer alır. Ancak namazın nasıl kılınacağına dair daha açıklayıcı bir bilgi yer aldığı için tebyin olarak kabul edilmektedir.

Ben Namazı Nasıl Kılıyorsam Sizde Öyle Kılın Ne Anlama Gelir

Peygamber Efendimizin ben namazı nasıl kılıyorsam sizde öyle kılın hadis-i şerif tüm inanlara bu ibadetin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini açıklamaktadır. Namazın rekatları, kılınışı ve abdest gibi birçok detayı Peygamber Efendimiz insanlara açıklamıştır.

Namaz nasıl kılınır sorusunun yanıtını Peygamber Efendimiz açıklayıcı bir şekilde insanlara aktarmıştır. Namaz kılarken ya da rekat sayıları ele alınırken Peygamber Efendimiz örnek alınmalıdır. Aslında bu hadis-i şerifte anlatılmak istenen inanan tüm Müslümanlar Allah’ın elçisi nasıl namaz kılıyorsa aynı şekilde namaz kılmalıdır. Dinin gereği yerine getirilmelidir.

Comments are closed.