Bilgisayar çalışıyor ama siyah ekran sorun çözümünü sizlerle paylaşıyoruz. Windows 10 siyah ekran çözüm ve PC siyah ekran çözümünü birlikte inceleyelim.

Bilgisayar çalışıyor ama siyah ekran görünüyor hatası sürekli kullanıcıların farklı şekillerde yaşadığı bir sorundur. Kimi zaman bilgisayar açılırken doğrudan ekranın siyah kalması kimi zaman da siyah ekranın bilgisayarı kullanırken aniden ortaya çıkması söz konusu olmaktadır.

Bilgisayar çalışırken meydana gelen ekran kararmaları farklı birçok nedenle ortaya çıkabilir. Monitör kablosundaki bir arızadan işletim sistemi güncellemelerine kadar geniş bir sebepler ağı bulunmaktadır. Yazımızın devamında bilgisayar açıkken siyah ekranda kalması sorunu çözüm yollarını inceleyebilirsiniz. 

Laptop Siyah Ekranda Kalıyor Açılmıyor

Laptop siyah ekranda kalıyor açılmıyor ise bu hatanın farklı nedenleri olabilir. Bilgisayar açılırken hiç ekran gelmeden doğrudan siyah ekranda kalıyorsa bağlantıları kontrol etmenizde fayda var. Öte yandan bağlantı sorunu olmadığı takdirde büyük bir ihtimalle bilgisayar boot yaparken sorunla karşılaşıyor demektir.

Boot sorunu ise bir teknik ekip yardımı ile giderilebilecek türden bir sorundur. Bilgisayarı açmaya çalışırken takılı olan tüm aygıtları çıkararak tekrar bilgisayarı açmayı deneyin. Harici hiçbir bağlantı olmadığından emin olun.

YouTube Siyah Ekran

YouTube Siyah Ekran

YouTube siyah ekran sorunu kullanıcıların video izlerken ekranın birden kararması sorunudur. Çok sık ortaya çıkmasa da nadiren kullanıcıların şikayetleri arasında duyulmaktadır. Bu sorunun nedeni tarayıcı ayarlarında yapılan birkaç değişiklik ile ortadan kaldırılabilmektedir. Aşağıda yer alan adımları takip ederek YouTube siyah ekran sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Google Chrome tarayıcısını açın.
 • Sayfanın üst sağ kısmında alt alta 3 nokta simgesine tıklayın.
 • Açılan menüde ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranda aşağıya doğru ekranı kaydırın.
 • Sistem bölümünde “kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan.” Seçeneğine tıklayın ve aktif ise kapatın.
 • Chrome uygulamasını kapatın ve yeniden açın.
 • Tekrar siyah ekran sorunu yaşanmayacaktır.

Windows 10 Masaüstü Siyah Ekran

Windows 10 masaüstü siyah ekran olması sorunu ansızın ekranın kararması ile ortaya çıkan olumsuz bir durumdur. Masaüstündeyken ya da tarayıcı sekmesi açıkken fark etmeksizin ekranın kararması işletim sistemi kaynaklı olduğunda bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır.

Windows kullanıcıları tarafından 10 güncellemeleri ile sıkça yaşanabilir hale gelen bu sorun bir dizi çözüm önerisi ile giderilebilmektedir. Donanımsal kaynaklı bir hata söz konusu ise mevcut bir bağlantı hatası olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Donanım hataları sadece bilgisayar ekranının kabloları değil aynı zamanda bilgisayar kasası içindeki temassızlıklar kaynaklı da ortaya çıkabilen sorunlardır. Çözümü en kolay ve hızlı olan siyah ekran görünümü nedenidir.

Masaüstünde siyah ekran sorunu almanızın başkabir nedeni de sürücü kaynaklı hatalar olabilir. Sürücüden kaynaklı  bir hata olup olmadığını tespit etmek için yerel disklerin özellikler menüsünde yer alan denetle seçeneğini kullanabilirsiniz. 

 Sistem güncellemeleri kaynaklı bir hata mevcutsa Windows 10 siyah ekran çözüm aşamalarını takip edebilirsiniz.

Windows 10 Siyah Ekran Çözüm

Windows 10 siyah ekran çözümü sistem güncellemelerinde mevcut bir hatanın çözümü ile mümkün olabilmektedir. Güncelleme hataları söz konusu ise aşağıda yer alan adımları takip ederek siyah ekran sorunundan kurtulmanız mümkün.

 • Klavyede yer alan Windows tuşuna basın.
 • Başlat sekmesi açılacaktır.
 • Arama bölümüne Windows Update Ayarları yazın.
 • Karşınıza gelen seçenekler arasında Windows güncelleştirmeleri denetle seçeneğine tıklayın.
 • Güncelleme kontrolü başlayacaktır. Mevcut bir hata olması halinde tekrar kurulum için gerekli işlemler kontrol sonunda adım adım sistem yönlendirmesi ile yapılabilmektedir.

Daha fazla ilgili içerik;


PUBG Mobile Siyah Ekran

PUBG Mobile Siyah Ekran

PUBG mobile siyah ekran hatası genellikle bazı belli başlı nedenler ile ortaya çıkan bir sorundur. Pubg oyununu oynarken oyuncuların sıkça yaşadığı bir sorun da ekranın birden kararmasıdır. Hali ile oyun deneyimi tamamen etkilenmektedir. Pubg mobile siyah ekran sorunu nedenleri;

 • Bozuk apk dosyası ile kurulum yapılmış olması.
 • Cihaz ekran kartında mevcut bir arıza olması.
 • Sürücüler arası uyumsuzluk olması.

Sürücü uyumsuzluğu ve ekran kartı arızaları cihaz ile ilgili sorunlardır. Bozuk APK dosyası ise oyun kurulumunda yapılan bir hatalı işlemdir. PUBG Mobile siyah ekran sorununun en büyük nedeni bozuk apk dosyası ile kurulum yapılmasıdır. Bunun için kurulumu yenilemeli ve APK dosyasını başka güvenilir bir kaynaktan temin edilmesi tavsiye edilmektedir. 

Lenovo Siyah Ekran

Lenovo siyah ekran sorunu bilgisayar açılırken yaşanıyorsa öncelikle cihazda mevcut bir harici bağlantı olup olmadığını kontrol edin. USB girişlerinde ya da diğer girişlerde bir bağlantı olmadığından emin olup tekrar deneyin.

Bilgisayarda bir harici aygıt takılı olduğunda bazı durumlarda bilgisayar harici aygıt içerisinde işletim sistemi arayabilmektedir. Öte yandan kontrollerinize rağmen hala siyah ekran sorunu yaşıyorsanız Windows güvenlik güncellemelerini kontrol edebilir ve donanımsal bir arıza olup olmadığını test edebilirsiniz.