Bir İnsan Nasıl Unutulur? (3 Gün Bunu Yap Unut!)

Bir insanı unutmak, bazı anıları yaşamamış gibi olmak için hayatımızın bir döneminde dilediğimiz bir şey olmuştur. Ancak insanları ve hatıraları olduğu gibi hafızamızdan silmek mümkün değildir. Onları sürekli hatırlamamak ise mümkün.

Anıları ve insanları sürekli hatırlamaktan kurtulmak ancak geçmişinizi olduğu gibi kabul etmek ile mümkün olabilir. Bir insanı unutmak hakkında bilmeniz gerekenler, uygulayabileceğiniz yöntemler ve çok daha fazlasını yazımızda inceleyebilirsiniz.

Aşık Olduğun İnsan Nasıl Unutulur

Bir i̇nsan nasıl unutulur

Aşık olduğun insanı unutmak her yönden ilk bakışta korkunç bir eylem gibi görünebilir. Ancak aşık olduğunuz kişi de size aşık değilse durum farklılaşır. Hatta aşık olduğunuz kişinin size bakışı bile bu insanı unutmak için karar vermenize neden olabilir.

Aşık olmak her yaştan ve her fikirden insanın kapılabildiği dalgalı bir duygu selidir. Aşık olan bir kişinin duygularını zirvelerde yaşaması da normal karşılanır. Ancak aşık olduğunuz kişiyi unutmanız gerekiyorsa burada durum biraz karmaşık olabilir.

Aşık olduğunuz insanı unutmak için öncelikle neden unutmak istediğinize odaklanmalısınız. Bu odaklanma sonunda kendinize iyi bir neden vermiş olacaksınız. Ardından aşağıda yer alan listeyi teker teker uygulayın. Listenin maddelerini uzun uzun düşünün.

 • Neden birlikte olamadığınızı kendinize sorun.
 • Aşık olduğunuz kişiyi neden unutmak istediğinize karar verin.
 • Odak noktanızı değiştirin. Hayatınızın merkezinde o değil siz olmalısınız.
 • Aşık olduğunuz kişiyle sürekli iletişim kurmaktan kaçının. Bu sizin için süreci zorlaştıracaktır.
 • Tekrar barışmak için açık olan tüm kapıları kapatın. Geride açık kapı varsa tam olarak önünüze bakamazsınız.
 • Kendinize oyalanacak hobiler keşfedin. İster yürüyüşe çıkın ister yapboz yapın. Karar sizin.
 • Kendinizi affedin. Affetmemek kin tutmanıza ve kin de geçmişte takılıp kalmanıza neden olur.
 • Yeni insanlar ile tanışmaktan kaçınmayın. Yeni yüzler yeni hikayeler demektir.
 • KENDİNİZİ KANDIRMAYIN. Gerçeklere açık olun.

Geçmiş Nasıl Unutulur Psikoloji

Bir i̇nsan nasıl unutulur

Geçmişi unutmak için psikoloji bilimi tarafından da kabul görmüş bazı yollar bulunuyor. Bunlar aslında geçmişe takılıp kalmaktan sizi kurtaran yollardır. Geçmişinizi unutamama nedeniniz onda takılmış olmanızdır. Kin beslemeniz ve kötü anılara bağlanmış olmanızdır. Bunlardan kurtularak geçmişinizi unutmanız mümkün.

Geçmişinizi unutmak için öncelikle kendinize bunu yapmak istediğinize dair bir söz verin. Ardından aşağıda yer alan maddeleri inceleyin. Geçmişinizi unutmak için adım adım harekete geçin. Her ne olursa olsun geçmiş geçmişte var olacaktır. Hiç olmamış gibi davranmak faydalı bir davranış değildir.

Geçmişe yönelik takınabileceğiniz en iyi tavır geçmişi olduğu gibi kabul edip ileriye bakmaktır. Tam da bu noktada aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

 • Yaratıcı olmaya çalışın. Rutin alışkanlıklardan kaçının.
 • Yeni hobiler edinin. Hobilerinizi farklı saatlerde gerçekleştirin.
 • Sosyal medyaya olan bağımlılığınızı kontrol altına alın.
 • Geçmişte yaşanan kötü anıları iyi yönlerinden hatırlayın. Ne olursa olsun size bir şey katmış olmalı. Bilirsiniz en büyük dersler başarısızlıklardan alınır.
 • Yaşananlarda tek bakış açısının sizinki olmadığını hatırlayın. Herkes olayları kendi bakış açısı ile görür ve sonrasında da kendine haklı olacak bir şeyler bulur. Bunu hatırınızda tutun ve kendinizi suçlamaktan kaçının.
 • Geçmişinizi olduğu gibi kabul edin ve geleceğe bakın. Geçmişin prangalarından kurtulmanın tek yolu gelecekten geçiyor.

Bir İnsanı Unutma Süresi Bilimsel

Bir insanı unutma süresi bilimsel olarak açıklanabilecek bir süre değildir. Bu süreyi hesaplamak için kullanılan yöntemler de herkes tarafından kabul edilebilen yöntemler olmayacaktır. Bir insanı unutma süresi hakkında yapılan araştırmalar genel olarak insanların deneyimlerini değerlendiren psikolojik araştırmalardır.

Bir insanı unutmak için gerekli olan süre her kişi özelinde değişir. Unutmak istenilen kişinin nasıl hatırlandığı bu noktada büyük önem taşır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse unutulmak istenen kişinin sizde kötü anılar oluşturması ve sizi üzmüş olması aslında unutma sürenizi etkiler.

Karşınızdaki kişiyi nasıl hatırladığınıza bağlı olarak onu unutmak için vereceğiniz çaba ve bu çabanın devamlılık süresi de değişeceğinden bir insanı unutmak için gereken süreyi siz bile tam olarak bilemeyebilirsiniz.

Deli Gibi Aşık Olduğun Birini Nasıl Unutursun

Deli gibi aşık olduğun birini unutmak kelimenin tam anlamı ile karmaşık bir süreçtir. Ancak işe şunu düşünerek başlayın: deli gibi aşık olduğunuz birini neden unutmanız gereksin ki? Unutmak istiyorsanız demek ki karşınızda mükemmel olmayan bir şeyler duruyor. Mükemmel olmayan bu özellikleri göz önünde tutun.

Karşınızdaki kişinin onu unutmanıza neden olan davranışlarını ve hareketlerini ön plana çıkarın. Kendinize bu anıları hatırlatın. Aşık olduğunuzu düşündüğünüzde aranızda geçen hoş olmayan anıları hatırlayın. Kendinizden vazgeçecek kadar aşık olmak aslında bir merhamet ihtiyacını da meydana çıkarır. Kendinize değer vermekten kaçınmayın.


Daha fazla ilgili içerik;

Bir insanı unutmak ne kadar zaman alır?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Unutmanın süresi, kişinin ilişkiye verdiği öneme, ilişkinin süresine, ilişkinin bitiş şekline ve kişinin kişisel özelliklerine göre değişir.

En yakın arkadaş nasıl unutulur?

Arkadaşınızla geçirdiğiniz zamanları ve anıları düşünmekten kaçının.
Onunla ilgili eşyaları ve fotoğrafları ortadan kaldırın.
Yeni insanlarla tanışın ve yeni arkadaşlıklar kurun.
Kendinize yeni uğraşlar edinin ve kendinize odaklanın.

Birini düşünmeyi nasıl bırakırım?

Duygularınızı kabul edin
Duygularınızı ifade edin
Dikkatinizi dağıtın
Zaman verin

Sevgiliyi unutmak ne kadar sürer?

Ayrılıktan sonra kendinize zaman verin
Ayrılıktan sonra kendinizi iyileştirmeye odaklanın
Yeni insanlarla tanışın

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥