Birinin Narsist Olduğunu Nasıl Anlarsın? (Tüyolar)

Bir narsist size bu durumu her türlü tavrıyla göstermektedir. Konuşma sırasında sizin cümlelerinizi bile bitirmenize fırsat vermez, konuşmayı böler ve tüm yönleriyle konuşmaya kendisine çevirmeyi başarır. Sizin konumunuz, ilgili konularınız onu ilgilendirmez.

Narsist hep ön plandadır ve arka plana alınmayı hazmedemez. Konuşmalarınızda da kendisini gösterir ve hep kendisinden bahsederken sizin fikriniz onun için önemli değildir. Konuşmanızı böler ve cümlelerinizin bitmesine fırsat vermez. Sosyal olarak düzenlenen ahlak kuralları ile sosyal normları kabul etmekten yana olmaz. Ya hiç bahşiş vermez ya da çok bahşiş vererek şaşırtır.

Aslında birinin narsist olduğunu anlamanız için önünüzde birçok neden vardır. Siz bu duruma ya toz konduramazsınız ya da bilmediğiniz için yanlış kişilik olarak görebilirsiniz. Aslında her adımları sizin onda bir kişisel bozukluk olduğunu gösterir ve ilerleyen süreçte bu durumu daha ağır baskınlarla sizlere yaşatır.

Sevgilim Narsist mi Testi

Sosyal medya gibi mecralarda eşinizle ve sevgilinizle ilgili olarak bazı testlerden bahsetmek mümkün olabilir. Ancak bir kişinin narsist kimliği için teste çokta ihtiyacınız yoktur. Çünkü bu kişiler her türlü davranışları ile kendisini gösterir. Bu kimliğini sonuna kadar kullanır. Bu kişilerin oturması, kalkması, konuşmasına kadar her türlü davranışları narsist davranışlarının göstergesidir. Bu nedenle aşağıdaki eşim narsist mi başlığındaki soruları da sevgiliniz için sorabilirsiniz.

Ne Kadar Narsistsin Testi

Birinin narsist olduğunu nasıl anlarsın

Psikolojik testlerin hepsi soru ve yanıta dayalı olarak yapılmaktadır. Bu anlamda bir kişiye narsist kişilik tanısı koymak için mutlaka uzman psikologların karar vermesi gerekir. Bir takım testlerin yapılması bu duruma kesin çözüm olarak görülebilir. Ancak narsist kişiliklerin bu durumlarını ortaya koymaları için teste tabi tutulmaktan kaçındıklarını da görebilirsiniz.

Kişinin ne kadar narsist olduğu ise farklı bir bakış açısına bağlıdır. İlla kendi içinde herkes bu durumdan nasibini almıştır ve ileri düzeyde yaşanılan kişisel bozukluklar psikiyatri tedavileri ile kendisini göstermektedir. Hepsinde halk diline göre yansımış bir kendisine aşık olduğu ibaresi vardır.

Eşim Narsist mi Testi

Test olarak bunu değerlendirmek yanlış olabilir. Ancak bireysel olarak eşim narsist mi sorusuna yanıt verebileceğiniz onlarca sorunun yanıtını da siz verebilirsiniz. Bu soruların bazıları şunlardır.

 • Olumsuz bir durum karşısında kendisinden başka birini mi suçluyor.
 • Kendi yanlış davranışlarını size mi yüklüyor
 • Hep kendisi mi haklı.
 • Duygularını göstermekten kaçınıyor mu?
 • Tartışma konunuza istinaden kinleniyor mu?
 • Harcamalar hep eşinizle ilgili mi?
 • Eşiniz sürekli sizin ne yapmanız gerektiğini mi söylüyor
 • Sizin yetersiz hissetmenize neden oluyor mu?
 • Yalan söylüyor mu?
 • Akşamları günün nasıl geçtiğini sormanıza rağmen o size sormuyor mu?
 • Kimseye güveni yok mu?
 • Gündelik hayatta hep başkalarını mı kullanıyor?
 • Empati kurma yeteneği var mı?
 • Size, ailesine ve sevdiklerine sevgisini gösteriyor mu?

Narsisistik kişilik

Narsisistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik kişilik bozukluğu (NPD), kişinin kendini aşırı derecede beğenmesi ve başkalarını önemsememesi ile karakterize edilen bir kişilik bozukluğudur. Narsist kişiler, genellikle aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Kendilerini aşırı derecede beğenme
 • Kendilerini başkalarından üstün görme
 • Sürekli ilgi ve onaylanma ihtiyacı duyma
 • Başkalarının duygularını anlama veya önemsememe
 • Başkalarını manipüle etme veya kullanma eğilimi

Narsist kişilik bozukluğu, erken çocukluk döneminde gelişen karmaşık bir bozukluktur. Bu bozukluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir kombinasyonunun rol oynadığı düşünülmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Narsist birini nasıl anlarım?

Kendilerini aşırı derecede beğenme
Kendilerini başkalarından üstün görme
Sürekli ilgi ve onaylanma ihtiyacı duyma
Başkalarının duygularını anlama veya önemsememe
Başkalarını manipüle etme veya kullanma eğilimi

Kendimin narsist olduğunu nasıl anlarız?

Kendinizi narsist olarak değerlendirirken, yukarıda bahsedilen özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Eğer bu özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, narsist olma ihtimaliniz yüksektir. Ancak, narsist olup olmadığınızı kesin olarak anlamak için bir uzmana danışmanız gerekir.

Narsist nasıl sevişir?

Partnerlerinin ihtiyaçlarını görmezden gelme
Partnerlerini manipüle etme veya kullanma
Partnerlerini aşağılama veya küçümseme
Partnerlerini cinsel olarak sömürme

Narsistler cinselliğe düşkün mü?

Narsist kişiler, genellikle cinselliğe düşkündür. Ancak, bu düşkünlük her zaman sağlıklı bir şekilde ifade edilmez. Narsist kişiler, genellikle cinselliği bir güç gösterisi veya ego tatmini aracı olarak kullanırlar.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥