Bisikletin Kaç Jant Olduğu Nasıl Anlaşılır? (Ebatlar)

Bisikletin kaç jant olduğu nasıl anlaşılır, sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Jant hesaplamasını için yapmanız gereken bisikletin demir kısmının çapını ölçmeniz yeterli olacaktır. Çapın ölçüsüne göre bisikletin kaç jant olduğu öğrenilmektedir. Jant tekerleğin içerisinde metal kısma verilen isimdir.

  • 26 jant bisikletlerin çapları 559 mm olmaktadır.
  • 27.5 jant olan bisikletlerin çapı ise 630 mm olur.
  • 28 jant bisikletler de ise 622 mm olur.
  • 29 jant bisikletler ise 622 mm olmaktadır.
  • 28 ile 29 jant çapları aynı olsa da lastiklerin geniş yanaklı olması aralarındaki önemli farklardandır.

Jant ölçülerinin bulunması oldukça önemlidir. Önemli olmasının sebeplerinden biri ise ne kadar enerji harcanacağında önemli faktörlerden biridir. Jant boyutları 12 ile 29 arasında olmaktadır. Genellikle bisiklette yazılmaktadır. Uygun bisiklet almayı düşünen kişiler düzgün bir bisiklete sahip olmak istemektedir. Bu yüzden sizlerin merak ettiğiniz konuları ele aldık.

Bisiklet Jant Ölçüsü Nerede Yazar

Bisikletin kaç jant olduğu nasıl anlaşılır

Birçok kişi tarafından bisikletin jant ölçüsü nerede yazar sorusu merak edilmektedir. Jant ölçüsü bisikletin jant flaşlarının iç kısmında yazılmaktadır. Bisiklette yer alan lastikte 26×1.95 veya 28×1.45 gibi rakamlar yer almaktadır. Lastikte yazan bu iki değerden ilk kısım jant ölçüsünü vermektedir. 26 jant ölçüsü olurken 1.95 ise lastiğin kalınlığını ifade etmektedir. Yol bisikletlerinde ise 700×23 olarak yazılmaktadır. Kısaca jant çapı, jant genişliği ile beraber yazılmakta olup jantın iç kısımlarında yer almaktadır.

26 Jant Bisiklet Kaç Cm Boy İçin

Bisikletin kaç jant olduğu nasıl anlaşılır

Bisiklet alacak olan kişilerin merak ettikleri konulardan biri 26 jant bisiklet kaç cm boy için olmaktadır. 26 jant denildiği zaman lastiğin çapını göstermektedir. Bu bisikletlerde genellikle çap değeri 66 cm olarak bilinmektedir. 26 jant bisikletleri kullanacak olan kişiye, bacak boyuna ve kullanıma göre değişiklik göstermektedir.

26 jant bisikletler genellikle 155 ile 160 cm boyunda olan kullanıcıların tercih etmesi gerekmektedir. 11 yaşında ve üstündeki kullanıcıların tercih etmesi gerekir.

24 Jant Bisiklet Kaç Cm Boy İçin

Son zamanlarda kullanımı artan araçlar arasında yerini alan bisiklette 24 jant bisikletin kaç cm boya uygun olduğu merak edilmektedir. Bisiklet çocuktan yaşlısına kadar birçok yaş grubuna hitap etmektedir. 24 jant bisikletleri tercih edecek olan kişiler için kaç cm boya sahip olunması gerektiğini ele aldık.

24 jant bisikletlerin çapı genellikle 60,9 cm olurken genel olarak 130 ile 155 cm boy için uygun olmaktadır. Satın alacağınız 24 jant bisikletler 9 ile 13 yaş arasındaki çocukların kullanımı içindir.

20 Jant Bisiklet Lastiği Kaç Cm

Çocuklarınız için alacağınız 20 jant bisiklet lastiği kaç cm olduğunu merak ediyorsanız gelin birlikte sorunuzun cevabını bulalım. 20 jant bisikletler genel olarak 6 ile 8 yaşındaki çocukların kullanımı için uygun olmaktadır. 120 cm ile 130 cm arasında bulunan kullanıcıların tercih etmesi gereken bir ölçüdür. 20 jant bisiklet kullanacak olan kişilerin bisiklet lastiği 500 mm civarında olmaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;

Jant ölçüleri nasıl anlaşılır?

Jant ölçüleri, jantın çapını ve genişliğini gösteren iki rakamdan oluşur. Çap, jantın iç kısmından dış kısmına kadar olan mesafeyi belirtir. Genişlik ise, jantın eni olarak ifade edilir.

Jant numarası nerede yazar?

Jant numarası, jantın iç kısmında, göbeğin yakınında bulunur. Jant numarası, genellikle siyah veya beyaz renktedir ve büyük harflerle yazılır.

16 jant bisiklet nasıl anlaşılır?

16 jant bisiklet, çapı 16 inç veya 41 cm olan bir bisiklettir. 16 jant bisikletler, genellikle çocuklar için kullanılır.

20 jant çapı kaç cm?

20 jant çapı, 20 inç veya 50.8 cm’dir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥