Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır – Yenir mi?

Yumurta, doyuruculuğu ve sağladığı faydaları ile özellikle kahvaltıların vazgeçilmez besinlerinden biridir. Ancak faydalarından yararlanabilmek için taze olması oldukça önemlidir. Günümüzde çoğu kişi satın alınan yumurtaların tazeliğinden emin olamamaktadır. Bu yazımıza “Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Market veya pazardan alınan, çoğunlukla buzdolabında muhafaza edilen yumurtaların taze olup olmadığını anlamak için küçük testler yapabilirsiniz. İşte karşınızda yumurtaların taze mi bayat mı olduğunu gösteren yöntemler!

 • Ses Testi

Baş ve işaret parmağınızın arasında tuttuğunuz yumurtayı kulağınızın dibinde sallayın. Yumurtadan herhangi bir ses gelmiyorsa taze, eğer su sesleri geliyorsa bayatlamaya başlamıştır.

 • Koku Testi

Tazeliğini kontrol etmek istediğiniz yumurtayı bir kaba kırarak koklayın. Yumurtanın sarısı ve beyazı düzgün bir görüntü sunsa da bozulmuş hali kötü kokmaktadır. Organik yumurtalarda kümes kokusunu hissedebilirsiniz ancak bu durum bozuk ya da bayat koku ile karıştırılmamalıdır.

 • Su Testi

Tazeliğini ölçeceğiniz yumurtaları su dolu derin bir kabın içerisine bırakın. Yumurtalar kabın içerisinde dibe çöküp yatay bir pozisyon alıyorsa çok tazedir. Yumurtaların sivri uçları kabın dibine değiyor ise bayatlamaya başlamıştır.

 • Kırma Testi

Dördüncü yöntemimiz olan kırma testinde ise yumurtayı bir kabın içerisine kırın. Sarısı kısa süre içerisinde dağılıyorsa yumurta bayattır. Taze yumurtaların sarısı parlak iken akı hafif bir renge sahiptir. Kırılan yumurtanın sarısının parlaklığı da tazeliğin ölçülmesi için önemlidir.

Yumurtanın sarısı dağılmıyor ancak kolay şekilde hareket ediyorsa ve akı, beyaz bir renge sahip ise bayatlama süreci başlamıştır.

Bozulmuş Yumurta Yenirse Ne Olur

Yaşam için önemli mineral ve vitaminler arasında bulunan, yumurtaların içerisinde bolca yer almaktadır. Ancak uygun koşullarda tüketilmeyen, bayat veya bozuk olan yumurtalar zehirlenmelere yol açabilir. Tarihi geçmiş, bozuk veya pişirildikten sonra uzun süre bekletilen yumurtalar tüketilmemelidir.

Bozulmuş yumurta yenirse kişide aşağıdaki zehirlenme belirtileri görülebilir:

 • İshal
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Mide krampı
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik

Bozuk Yumurta Yenirse Ne Yapılmalı

Yumurta zehirlenmesi, oldukça ciddiye alınması gereken belirtilere sebebiyet vermektedir. Belirtilerin şiddetine bakılmadan mutlaka tedbir alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Zehirlenme durumlarda tıbbi olarak serum ve ilaç tedavisinin yanı sıra mide yıkanması işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bozuk yumurta yendiğinde tıbbi tedavinin yanı sıra kişiye iyi gelecek uygulamalar şu şekildedir:

 • Uyumak
 • Dinlenmek
 • Bol su tüketimi

Bu süreçte yanlış ilaç ve yiyecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Zehirlenmeye iyi geldiği ifade edilen soda, zencefil ve yoğurt gibi besinlerden uzak durulmalıdır. İlaçlar ise beklenmedik sonuçlara yol açabilmektedir.

Haşlanmış Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır

Yumurtaya haşlamadan önce taze testi yapmadıysanız bu işlemi haşladıktan sonra da gerçekleştirebilirsiniz. Haşlanmış yumurtanın kabuğu kolay şekilde soyulmuyorsa o yumurta tazedir. Eğer yumurta kabukları kolay ve hızlı şekilde soyuluyorsa bayattır.

Bozuk Yumurta Zehirler mi

Tarihi geçmiş, bozuk veya bayat yumurtaların tüketilmesi mide ve bağırsak problemlerine yol açarken zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıya gelmenize neden olabilmektedir. Bayat yumurta, bozulma özellikleri göstermeye başlamış demektir. Özellikle midesi hassas olan kişiler, bayat ve bozuk yumurtaları tükettikten sonra daha büyük problemler ile baş başa kalabilmektedir. Bu nedenle yumurtayı tüketmeden önce tazeliğinden emin olunmalıdır.

Bozuk Yumurta Görüntüsü

Bozulmuş yumurtayı görüntüsünden de tanıyabilirsiniz. Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu görüntüsünden anlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Test etmek istediğiniz yumurtayı bir kabın içerisine kırınız.
 • Yumurtanın sarısı anında dağılmaya başladıysa bayattır.
 • Yumurtanın sarısı parlak ise tazedir.
 • Aynı zamanda yumurtanın sarısı hemen dağılmıyor ancak kolay şekilde hareket ediyorsa bayatlamaya başlamıştır.

Daha fazla ilgili içerik;

Bozuk yumurta pişince nasıl olur?

Bozuk yumurta pişince, yumurtanın içindeki Salmonella bakterisi çoğalır ve ürettiği toksinler nedeniyle yumurtanın tadı, kokusu ve görünümü değişir. Bozuk yumurta pişirildiğinde, yumurtanın beyazı ve sarısı birbirinden ayrılır, yumurtanın rengi matlaşır ve yumurtanın kokusu keskin bir hale gelir.

Bozuk yumurta yiyince ne yapılır?

Bozuk yumurta yedikten sonra, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, ateş ve titreme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler, Salmonella enfeksiyonunun belirtileridir. Salmonella enfeksiyonu, ciddi bir gıda zehirlenmesidir ve ölüme bile neden olabilir.
Bozuk yumurta yediğinizi düşünüyorsanız, hemen bir doktora görünmelisiniz. Doktor, belirtilerinizi değerlendirecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

2 aylık yumurta yenir mi?

2 aylık yumurta, tazelik açısından ideal değildir. Ancak, yumurtayı dikkatli bir şekilde kontrol ederek ve pişirdikten sonra kokusuna bakarak, 2 aylık yumurtayı tüketebilirsiniz. Yumurtanın beyazı ve sarısı birbirinden ayrılmışsa, yumurtanın kokusu keskin ise, yumurtayı tüketmemenizi öneririm.

Yumurta ne kadar sürede bozulur?

Yumurtanın bozulma süresi, yumurtanın tazeliğine, saklama koşullarına ve çevre koşullarına göre değişir. Yumurta, oda sıcaklığında 1-2 hafta içinde bozulabilir. Ancak, yumurtayı buzdolabında saklarsanız, bozulma süresi 4-5 haftaya kadar çıkabilir.

Sarısı dağılan yumurta yenir mi?

Sarısı dağılan yumurta, taze olmasa da, tüketilebilir. Ancak, yumurtayı pişirdikten sonra kokusuna bakmanız önemlidir. Yumurtanın kokusu keskin ise, yumurtayı tüketmemenizi öneririm.

Yumurta dolapta olmazsa bozulur mu?

Yumurta, oda sıcaklığında 1-2 hafta içinde bozulabilir. Ancak, yumurtayı buzdolabında saklarsanız, bozulma süresi 4-5 haftaya kadar çıkabilir. Bu nedenle, yumurtayı buzdolabında saklamanız, yumurtanın tazeliğini korumanıza yardımcı olacaktır.

Son kullanma tarihi geçmiş yumurta yenir mi?

Son kullanma tarihi geçmiş yumurta, taze olmasa da, tüketilebilir. Ancak, yumurtayı pişirmeden önce, yumurtanın tazeliğini kontrol etmeniz önemlidir. Yumurtanın beyazı ve sarısı birbirinden ayrılmışsa, yumurtanın kokusu keskin ise, yumurtayı tüketmemenizi öneririm.

Yumurta neden dolaba konmaz?

Yumurta, oda sıcaklığında 1-2 hafta içinde bozulabilir. Ancak, yumurtayı buzdolabında saklarsanız, bozulma süresi 4-5 haftaya kadar çıkabilir. Bu nedenle, yumurtanın tazeliğini korumak için, yumurtayı buzdolabında saklamanız tavsiye edilir.

Yumurta bayat mı?

Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:
Yumurtanın beyazına ve sarısını kontrol edin. Yumurtanın beyazı ve sarısı birbirinden ayrılmışsa, yumurta bayat olabilir.
Yumurtanın kokusunu kontrol edin. Yumurtanın kokusu keskin ise, yumurta bayat olabilir.
Yumurtayı bir bardak suyun içine bırakın. Eğer yumurta suyun dibine batıyorsa, yumurta tazedir. Eğer yumurta suyun yüzeyinde yüzüyorsa, yumurta bayat olabilir.
Yumurtanın bayat olup olmadığından emin değilseniz, tüketmemenizi öneririm.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥