Vücudun her yerinde hatta burun içinde bile sivilce çıkabilir. Burun içindeki sivilce neden çıkar ve kesin çözümü nedir merak ediyorsanız hadi gelin bakalım.

Sivilce ergenlik döneminde görülen ve hayatımızın her döneminde karşımıza çıkan sorunlardan biri. Sivilce vücudun her bölgesinde çıkabilir. Ancak sivilcenin çıktığı bölgeye göre sorunun nedeni değişiklik gösterir. Burunun içinde sivilcenin meydana gelmesi genellikle vücuttaki enfeksiyon ve iltihaptan kaynaklı olur. Bazı durumlarda ise genetik, kötü beslenme ve hormonsal dengesizlikten kaynaklı olabilir. Bağışıklık sisteminizi, beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Sivilce kremi kullanmakta bu durumun geçmesinde işinize yarayabilir. Burun içindeki sivilcenin diğer nedenleri ise şu şekildedir;

 • Burun içine hijyenik olmayan el ile dokunulması,
 • Burun içindeki kılların koparılması,
 • Deri hastalıkları,
 • Hormonsal dengesizlik

Burun İçinde Sivilce Gibi Şişlik

Cilt yüzeyinde ucu gözükmeyen birçok sivilce meydana gelebilir. Ucu gözükmeyen sivilceler diğer sivilcelere göre daha ağrılıdır. Ağrılı olduğu gibi oldukça rahatsız edici bir durumdur. Yumru şeklinde görüntüye sebep olan bu sivilce türü vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Gözeneklerde meydana gelen yağ, kir ve bakteriler bu soruna neden olur.

Burun içinde çıkan sivilce ve sivilce gibi şişliğin birçok farklı nedeni olabilir. Apış arası sivilce gibi şişlik meydana geldiği gibi burun içinde de bu durumla karşı karşıya kalınır. Genellikle stres, sıkıntı ve kaygıdan dolayı burun içinde şişlik gibi yara meydana gelebilir. Bu duruma ek olarak vücuttaki enfeksiyonda bu duruma etkilidir. Eğer burun içindeki şişlik geçmiyorsa sürekli tekrar ediyorsa ve ağrı yapıyorsa cildiyeye gözükmenizi tavsiye ediyoruz.

Burun İçindeki Sivilce Gibi Şişlik Nasıl Geçer

Burun İçindeki Sivilce Gibi Şişlik Nasıl Geçer

Burun içinde meydana gelen ucu gözükmeyen sivilceler yüzünden ağrılı bir süreç geçiriyor olabilirsiniz. Burun içinde meydana gelen bu şişlikler sivilce patlatmak gibi ortadan kolayca kaybolmaz. Burun içindeki sivilceleri gidermek için yapmanız gereken birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeli,
 • Yağlı gıdalardan uzak durmalı,
 • Kötü alışkanlıklarınızı azaltmalı ya da tamamen bırakmalı,
 • Stres, kaygı ve depresyondan uzak durmalı,
 • Sıcak tampon uygulayabilir,
 • Elma sirkesi tonik kullanarak enfeksiyonu azaltabilir,
 • Aloe verayı ucu olmayan sivilceye uygulayabilirsiniz.

Burun İçinde Sivilce Çıkması Ne Anlama Gelir

Burnumuzda çok sayıda yağ bezlerinin üremesine neden olan salgı bezleri bulunur. Bu nedenden dolayı ciltte bulunan gözenekler tıkanmaya, bakteriler birikmeye başlar. Bu yüzden burun içinde oluşan sivilceler kırmızı, şiş ve ucu olmayan sivilceler meydana gelir.

Burun içinde sivilce çıkmasının birçok anlamı var. Stres ve depresyondan dolayı burunun iç kısmında sivilce çıkabileceği gibi enfeksiyondan kaynaklı da sivilce meydana gelebilir. Beslenme ve bağışıklık sisteminin de kötü olmasından dolayı sivilce meydana gelebilir. Sivilce ve kişinin vücut yapısına göre bu durum değişiklik gösterir.

Burun içindeki sivilce hakkında sorularınızı ve fikirlerinizi yorum bölümüne yazarak bizlere iletmeyi unutmayın.

1 Comment

 1. Arada sırada burnumda kocaman bir sivilce çıkıyor. Bu sivilce her ay düzenli bir şekilde çıkıyor resmen. Çok ağrılı bu sivilceyi nasıl kesin kurutabilirim

Leave A Reply