Burun tıkanıklığı için evde yapmanız gereken doğal çözümleri ele aldık. Evde 5 kolay yöntemle burun tıkanıklığı nasıl geçer merak ediyorsanız gelin birlikte bakalım.

Burun solunum sistemi için gerekli olan organlardan birisidir. Bazı etmenlere bağlı olarak burunda solunum sıkıntısı çekmeye başlarsınız. Rahat nefes alıp veremediğinizden dolayı rahat uyuyamaz ve günlük işlerinizi yerine getiremezsiniz. Burun tıkanıklığı probleminizi burun fısfısı gibi kimyasal ilaçlarla ya da doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. Evde kolayca yapabileceğiniz 5 doğal çözüm ile karşınıza geldik. Hadi gelin burun tıkanıklığınıza son verelim.

 • Burnunuza bir damla zeytinyağı damlatabilir,
 • Ilık su içinde bir çay kaşığı tuz ekleyerek burnunuzu açabilir,
 • Kıyafetlerinizin yaka kısmına nane yağı dökebilir,
 • Soğan dilimlerini koklayın,
 • Limon ve karbonatı karıştırarak burnunuza bir damla çekmeniz halinde burun tıkanıklığı probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığına 25 Saniyede Çözüm

Burun Tıkanıklığına 25 Saniyede Çözüm

Günlük hayatınızı etkileyen burun tıkanıklığı gün geçtikçe can sıkıcı bir hal almaya başlar. Otrivine burun spreyleri kullanmak burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bazen yeterli bir çözüm değildir. Evde deneyebileceğiniz 25 saniyede burun tıkanıklık probleminizi ortadan kaldıracak en iyi çözüm nane yağıdır. İçerisinde bulunan etmen maddelerden dolayı kısa sürede sorunu yok eder.

Tıkalı olan burunu açmak için dilinizin ucunu damağınızın en uzak kısmına götürün. Orta ve işaret parmaklarınızı alnınızın ortasına yerleştirin. İleri ve geri hareket ederek burun masajını uygulayın. Burun masajının ardından burun tıkanıklığınızın ortadan kalktığını göreceksiniz.

Gripte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Grip hastalığına yakalandıktan sonra burun tıkanması problemiyle sıkça karşılaşabilirsiniz. Burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su en iyi yöntemler arasında yer alır. Burnun kolayca açılması ve nemlenmesi için grip olduğunuz zaman sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere tuzlu su yöntemini kullanabilirisiniz.

Ilık su içerisine bir çay kaşığı tuz ekleyerek karışım elde edin. Karışımı elde ettikten sonra burnunuza karışımın bir miktarını çekmeye başlayın. Bu karışım sayesinde kısa sürede burundaki tıkanıklık ortadan kalkar. Dilerseniz nane yağını yastığınıza, kıyafetinizin yaka kısmına damlatarak burnunuzu açabilirsiniz.

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı grip olduğunuz zaman ortaya çıkar. Eğer hasta değilseniz ve burun tıkanıklığı problemi yaşıyorsanız bu soruna neden olan birçok farklı etmen bulunur. Bu etmenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Burunda bulunan orta direğin eğri olması,
 • Burun etinin normal seviyeden daha büyük olması,
 • Sinüzit,
 • Saman nezlesi,
 • Soğuk algınlığı
 • Alerji gibi nedenlerden dolayı geçmeyen burun tıkanıklığı meydana gelir.

Geçmeyen burun tıkanıklığı probleminizin için en kısa sürede alanında uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekir. Sorunun nedenine göre uygun tedavi sonrasında geçmeyen burun tıkanıklığına son verebilirsiniz. Burun tıkanıklığı konusu hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.