Cesurun Zıt Anlamlısı Nedir? Cesur Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Cesurun zıt anlamlısı olan kelimde direk ‘’korkak’’ kelimesidir. Korkaklık cesaretli olmayan, cesur davranamayan kişileri tanımlamak için kullanılıyor. Bu noktada herhangi bir konu hakkında cesaretli davranan kişiye cesur, cesaretli davranamayan kişiye ise korkak denir diyebiliriz.

Cesur Ne Demek?

Cesur ne demek sorusuna Türk Dil Kurumu’nun aktardığı tanımlama ile yanıt verelim. Cesur kelimesi yiğit, yürekli, korkusuz anlamına gelir. Herhangi bir durum hakkında cesaretli davrana kişiye toplumda cesur nedir. Bu noktada bir sıfat olarak kullanılıyor da diyebiliriz.
Cesur Zıt Anlamlı Cümle Örnekleri

Cesur zıt anlamlı cümle örnekleri konuyu daha net anlamanıza yardımcı olacak. Öncelikle cesur kelimesinin zıt anlamlısı korkak kelimesidir. Bunu cümle içerisinde kullanıp örneklendirmek gerekirse de;

  • Geçen günkü kavgada Ahmet çok korkak davrandı.
  • Başarı konusunda hiç cesur davranmıyor aksine son derece korkak davranıyorsun.
  • Bir olay olduğu zaman cesur olacaksın çünkü korkaklığın hiç kimseye faydası yok!
  • Korkaklık bu hayatta başımıza gelebilecek en kötü şeydir.
  • Cesur adamlar korkak adamlardan asla hoşlanmazlar.

Korkak kelimesinin cümle içerisinde birkaç farklı kullanım varyasyonu yukarıda sıraladığımız şekildedir. Bu örneklerle konuyu daha iyi pekiştirebilirsiniz.

Cesurun zıt anlamlısı nedir? Cesur kelimesinin zıt anlamlısı
Cesur eş anlamlısı

Cesur Eş Anlamlısı

Cesur eş anlamlısı sıfat ve zamir olarak ikiye ayrılıyor. Türk Dil Kurumu tarafından aktarılan bilgiye göre cesur kelimesinin eş anlamlıları şu şekildedir;

  • Yürekli (sıfat)
  • Yürekli bir şekilde (zamir)

Eş anlamlılarını cümle içerisinde cesur özellikleri nitelemek amacıyla kullanabilirsiniz.

Cesur Eş Anlamlı Cümle Örnekleri

Cesur eş anlamlı cümle örnekleri sıfat ve zamir ayrıştırmasını anlamanız açısından faydalı olacaktır. Cesur kelimesinin sıfat olarak kullanılan eş anlamlısı yürekli kelimesidir. Cümlede zamir olarak kullanılan eş anlamlısı ise yürekli bir biçimde, yürekli bir şekilde kelimelerdir. Cümle örnekleri ise şöyledir;

  • Geçen gün babası ona kızarken çok yürekli davranıp haklı olduğunu güzelce açıklamaya çalıştı.
  • Benim babam her zaman yürekli bir şekilde adım atar.

Cesur kelimesinin anlamı, eş ve zıt anlamlıları gibi tüm detayları aktardık. Eksik ya da yanlış bulduğunuz kısımlar varsa yorum alanına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Cesaretli kelimesinin zıt anlamlısı nedir?

Cesaretli kelimesinin karşıt anlamlısı korkaklık olarak tanımlanır. Cesaretli, cesur, yiğit, gözü pek gibi kelimeler birbiriyle eş anlamlı olan kelimelerdir. Hepsinin zıt anlamlısı ise korkak ve korkaklık kelimeleri olarak yansır.

Cesaret yerine ne kullanılır?

Cesaret kelimesi yerine eş anlamlılarını da cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Cesaret kelimesinin eş anlamlıları ise cesur, yiğit, gözü pek ve cüretkar gibi kelimelerdir.

Uyarının Eş Anlamlısı – Uyarı Zıt Anlamlısı, Cümle Örnekleri

Yabancının Eş Anlamlısı – Zıt Anlamlı Cümle Örnekleri

Fert Ne Demek – Fert Zıt Anlamlısı, Örnek Cümleler

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥