Cezaevi Müdürü nasıl olunur ve cezaevi müdürü maaşı 2023 yılı güncel bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz. Cezaevi idare memuru nasıl olunur ve cezaevi müdürü olmak için hangi bölüm okunmalı birlikte inceleyelim.

Cezaevi Müdürü nasıl olunur, Suç ve suçlularla mücadele de cezaevleri büyük önem taşımaktadır. Cezaevlerinde suçları önleme, suçları cezalandırma ve bu kişiler topluma geri kazandırılmaya çalışılır. Cezaevinde gardiyanlar, güvenlik görevlileri, asker ve polisler bulunmaktadır. Cezaevinde çalışmak oldukça güçtür. Bu yüzden ruhsal olarak kendinizi iyi hissetmeniz gerekir. Cezaevlerinde en yetkili konumda cezaevi müdürü vardır. Cezaevi müdürleri cezaevini yönetmek, yasa ve yönetmelikleri uygulamakla görevli olan kişidir. Cezaevi müdür olmak istiyorsanız altta bulunan şartları sağlamanız gerekir.

Cezaevi müdürü olmak için hangi bölüm okunmalı4 yıllık yüksek öğretim mezunu
Cezaevi Müdürü Silah TaşımaSüresiz ruhsat
Cezaevi müdürü maaşı 202325.000 – 35.000 TL
Cezaevi Müdürü Nasıl Olunur
 • 4 yıllık lisans mezunu olmanız gerekir.
 • İdari memur olarak 3 yıl deneyim kazanmış olmanız gerekir.
 • Son 5 yıla ait müfettiş hal kağıtlarının en az yarısında notların iyi olması gerekir.
 • İnsani değerlere önem vermeli, adaletli olmalıdır.

Cezaevi Müdür olmak istiyorsanız cezaevlerinde memur olarak 3 yıl görev yapmış olmanız gerekir. Eğitim uzmanı, mühendis, sosyolog, psikolog bölümlerinden mezunsanız müdür olabilirsiniz fakat 8 yıl deneyimli olmanız gerekir. Adalet bakanı tarafından başvurular incelenir ve atama işlemi gerçekleşir.

Cezaevi müdürü olmak için hangi bölüm okunmalı

Cezaevi müdürü olmak için hangi bölüm okunmalı, suçlularla mücadele edilen en önemli erlerden birinde müdür olmak istiyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Cezaevi müdürü için bir bölüm yoktur. 3 yıl boyunca idare memurluğu yaparsanız müdürlük için başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da mühendis, sosyolog, öğretmen, psikolog, tabip ve sayman mesleklerine sahipseniz en az 8 yıl deneyiminiz gerekir.

Daha sonra gardiyanlıkta müdürlük için başvuruda bulunabilirsiniz. Bakanlıkta yer alan yükselme sınavı vardır. Bu sınavlara girerek ilk olarak cezaevi müdür yardımcısı olursunuz daha sonra müdürlüğe yükselebilirsiniz. Gardiyanlar da müdür olabilmektedir fakat 3 deneyimli olmaları gerekir. Bunun için bir bölüm yoktur.


Daha fazla ilgili içerik;


Cezaevi Müdürü Yetkileri

Cezaevi müdürü yetkileri, Cezaevi müdürleri en yetkili kişidir. Kuralların sorunsuz işlenmesi ve mahkumların rahat koşullar da cezalarını çekmelerini için tüm sorumluluk üstlerindedir. Cezaevi müdürlerinin yetkileri şunlardır;

 • Personellerin görevlerini yerine getirip getirmediklerini denetlemek ve gözetlemek müdürlerin işidir.
 • Mevzuatlar, yasalara göre cezaevinin hesap işlerini yönetmekle görevlidir.
 • Suçluların bilgilerini toplamak, sağlık durumlarıyla ilgilenmek ve atölye çalışmalarını düzenlemekle görevlidir.
 • Haftada bir gün gece cezaevini gözetlemek zorunludur.
 • Kurumun genel ihtiyaçlarını düzenlemekle görevlidir.
 • Güvenlik konusunda önlem almak ve güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığına karar vermekle yükümlüdürler.

Cezaevi Müdürü Silah Taşıma

Cezaevi müdürü silah taşıma, cezaevlerinde çalışan müdürlere süresiz silah taşıma ruhsatı verilmektedir. Bunun için bazı belgelere sahip olunması gerekilir. Bu belgelerden bazıları ise şunlardır;

 • Dilekçe istenir.
 • Görev belgesi istenir. Mühürlü, açık kimlik dökümlü olması gerekir.
 • Müracaat esnasında parmak izi alınır.
 • 4 Adet biyometrik fotoğraf olması gerekir.
 •  Yarım kapak karton dosya istenir.
 • 100TL tutarında silah ruhsatı için dekont istenir. Bu ücreti Ziraat Bankasına veya Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğüne ödenmelidir.

Cezaevi müdürü Maaşı 2023

Cezaevi müdürü Maaşı 2023, cezaevi müdürü olmak zor bir meslektir. Sorumlulukları oldukça ağırdır. 500’e yakın ülkemizde cezaevi bulunmaktadır. Cezaevi müdür olmak demek tüm sorumluluğu ve denetimin size ait olması demektir.

 • Ortalama 25.000 – 35.000 TL arasında cezaevi müdürü maaşı 2023 yılında almaktadır.

Cezaevi Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur

Cezaevi Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur

Cezaevi müdür yardımcısı nasıl olunur, Cezaevinde müdür veya müdür yardımcısı olmak istiyorsanız bazı şartları sağlamanız gerekir. Bu şartlardan bazıları idari memur yani gardiyan olarak 3 yıl deneyim yapmanız gerekir. Ya da belirtilen bölümlerde 8 yıllık deneyime sahip olmanız gerekir. Ve son beş yıla ait müfettiş ve kontrolör hal kağıtlarından yarısı kadar iyi not almak gerekir.

 Bu şartları sağladığınız takdirde de başvuruda bulunabilirsiniz.  Ceza ve Tevkifevleri genel müdürlüğünde yayınlanan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına girmeniz gerekir.