Çoçuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır 

Doğum yapan tüm annelere devlet tarafından çocuk parası ödenmektedir. Çocuk parası ile ailelere destek olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuruların nasıl olacağına dair bilgileri paylaşmıştır. Çocuk parası başvurusunda en önemli etmenlerden biri 2015 yılından sonra doğum yapmanızdır. 2015 yılından sonra doğum yapan tüm anneler çocuk parası almaktadır. Peki başvuruyu nasıl yapabilirsiniz gelin birlikte inceleyelim. 

  • Yapmanız gereken doğum gerçekleştikten sonra çocuğun KPS kayıt işleminin yapılması gerekir. 
  • KPS kayıt işlemleri yapıldıktan sonra Doğum Yardımı başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir. 
  • Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezine giderek başvuru tamamlanmaktadır.  

aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu 

Devletin yardım programında bulunan doğum parası birçok aile tarafından merak edilmektedir. Doğum yardımı programına Türk vatandaşı olan ve doğum yapan tüm anneler faydalanabilir. Doğumun 2015 yılından sonra gerçekleşmesi gerekir. Doğum parası almak için başvuru yapabileceğiniz kanallardan biri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olmaktadır. Başvurunuzun sonucunu ise e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. 

  • Doğum parası için başvurular internet üzerinden alınmamaktadır. Linki üzerinden sadece doğum parası ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. 

Doğum parası için başvuruda bulunmak istiyorsanız doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurarak size en yakın olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezine gitmeniz gerekir. Onun dışında başka bir başvuru kanalı bulunmamaktadır.  

Türkiye’de Çoçuk Parası Ne Kadar 

Yeni doğum yapmış anneleri ve aileleri ilgilendiren konulardan biri çocuk parasıdır. Çocuk parasının miktarı çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Doğum yaptığınız çocuk sayısı 1,2 ve 3 olmasına göre ya da ikiz ve üçüz olmasına göre yardım paraları değişir. Çocuk parasını tüm anneler alabilmektedir. Peki 2022 yılında çocuk parasının miktarı kaçtır? Gelin birlikte inceleyelim.  

  • İlk çocuk için ödenen tutar 300 TL olmaktadır. 
  • İki çocuk sahibi olan aileler için ödenmesi gereken tutar 400 TL olarak belirlenmiştir. 
  • Üç çocuğu olan anneler içinse 600 TL ödeme gerçekleşmektedir. 
  • İkiz veya üçüz olan aileler içinse çocuk sayısına göre 150 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme çocuklar 2 yaşına gelene kadar aylık ödenen tutardır. 

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar 2022

Hükümlülere Para Yardımı 2022

Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥