Ek gıdaya ne zaman başlanır ve ek gıda tablosunu sizlerle paylaşıyoruz. 5 Aylık bebeğe ek gıdaya nasıl başlanır detayları uzmanımız ile birlikte inceleyelim.

Anne sütü, yeni doğan bebekler için en önemli gıdalardan birisidir. Doğumdan sonraki 6 ay içerisinde bebeğiniz tek gıdası olan anne sütü olmaktadır. 6 ay içerisinde bebeklerinize ek gıda verilmemesi gerekir. Sütünüz yoksa yeni doğan çocuklar mama ile beslenmesi gerekmektedir. Yeni doğan çocukların ne zaman ek gıdaya başlaması gerektiği birçok ebeveyn tarafından merak edilmektedir. Yazımızda sizler için merak ettiğiniz ek gıda hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri derledik.

6.Ay Ek Gıda Tablosu

Anne sütü ile beslenen bebekler 6 aydan sonra ek gıdaya geçmeleri gerekir. Ek gıdaya geçen bebeklerin belirli bir gıda tablosu vardır. Ek gıda tablosunu merak ediyorsanız sizler için yazımızda ele aldık. Gelin birlikte inceleyelim.

 İlk Haftaİkinci HaftaÜçüncü HaftaDördüncü Hafta
SabahAnne sütü veya mamaAnne sütü veya mamaAnne sütü veya mama ek olarak meyve püresiÇeyrek yumurta sarısı ek olarak anne sütü veya mama
ÖğlenSebze püresiSebze püresiSebze püresi ek olarak anne sütü, mamaSebze püresi ek olarak anne sütü, mama
AkşamAnne sütü veya mamaYoğurt ve Anne sütü, mamaYoğurt ve Anne sütü, mamaYoğurt, meyve püresi ve anne sütü, mama
GeceAnne sütü veya mamaAnne sütü veya mamaAnne sütü, mamaAnne sütü, mama

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı

Yeni doğan çocukların en az 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bebeklerinizi ek gıdaya geçirmek için fazla acele etmemeniz gerekmektedir. Bebeklerin sindirim sistemi tam anlamıyla gelişmediği için besin alerjisi olabilir. Besin alerjisi olmaması için ek gıdaya geçerken bebeklerinizin hazır olması gerekir. Çoğu bebek doğumdan 6 ay sonra ek gıda için hazır olur.

  • Bebekler dilleriyle ek gıdayı itiyorlarsa henüz hazır olmadıklarının bir göstergesi olmaktadır. Bebeklerin başını dik tutabilmesi, yiyecekleri yutarken zorlanmaması için dik konumda oturabilmesi, oyuncaklarını ağzına sokması, doğum kilosunun 2 katının olması bebeklerin ek gıdaya hazır olduklarının bir göstergesidir.

4. Ayda Ek Gıdaya Başlayanlar

Yeni doğan bebekler için birçok anne telaşlı olmaktadır. Beslenmesinin doğru olmasını isterler. Yeni doğan çocukların 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir.  Doğumdan itibaren 4 aylık bir bebeğe ek gıdaya başladıysanız yapmanız gereken şu şekildedir;

  • İlk olarak ek gıdaya geçişte çocukların sebze püresi verilmesi gerekmektedir. Daha sonraki zamanlarda meyve ile desteklenmeli ve meyve püreleri hazırlanmalıdır. Haşlanmış havuç, kabak, taze fasulye gibi sebze pürelerinin verilmesi oldukça önemlidir.

4. Ayda Ek Gıdaya Geçilir Mi

Doğumdan sonraki süreçte anne sütüyle veya mama ile beslenmesi gereken bir çocuğun ilk 6 ay boyunca ek gıda almaması gerekir. 6. Aydan sonraki süreçte bebeğin besin ihtiyacını sadece anne sütü karşılayamaz. Anne sütü yeni doğan bebekler için oldukça önemlidir. Anne sütü veya mamayla beslenen bebekler 4 ile 6 ay arasında ek besinlere hazır olmasına rağmen 4 aylık bir bebek için ek gıdaya geçilmesi tavsiye edilmemektedir.

  • 4 aylık bebeğiniz ek gıdaya hazır olmayabilir. Eğer bebeğiniz nörolojik gelişimde yeterli seviyeye gelmişse ek gıdaya geçiş yapabilirsiniz. Nörolojik gelişimde bahsettiğimiz konular dik oturabilmesi, besinleri itmeyi bırakan ve besinleri ağzın arka bölümüne itebilme yetenekleridir. Yeni doğan bebeğiniz bu davranışları sergilemiyorsa henüz ek gıda için hazır değildir.

Uyumayan Bebeğin Uyuması İçin Dua

Doğum Parası Ne Kadar

İşitme Cihazı Fiyatları

Perebron Şurup Fiyatı