Deist ne demek hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Deist nedir diyanet, deizm özellikleri ve deist neye inanır işte detaylar.

İnanç olarak Deizmi savunanlara deist denilmektedir. Dini reddeden deistler bir dine de inanmazlar. Dinin sadece akılla açıklandığını düşünün deistler bir dine gerek duymaz. Bu çerçevede bir çok ünlü de deist olarak kendisini ifade eder.

Dini reddettikleri gibi kutsal kitabı da reddetme yoluna giden deistlerin bu konuda açıklaması da kitapları insanların yazdığıdır. Deist ne demek, ölüm sonrasına ve ölümden sonraki cennet ile cehenneme de inanç duymazlar. Bazılarına göre de ölen kişinin ruhunun başka bir ruh ile tekrar dirilmesi gibi inanışları vardır.

Deist Nedir Diyanet

Deist nedir diyanet

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a göre deizm kurulmuş olan çok enteresan bir tuzaktır. İslam düşüncesine göre  Allah ve insan arasında ibadet yollarıyla belli bir iletişim olduğuna inanma söz konusudur. İslama göre Kuran-ı Kerim lafız ve mana bakımından bir mucizedir. Müslümanların ortak inancıdır.

Deizm Özellikleri

Tanrının varlığına inanan Deizm savunucuları tanrı ile arasında kimsenin olmadığı tezini savunur. Bu anlamda Peygamberleri, vahiyleri, melekleri ve kitapları da inkar etme yoluna giderler. Bu inanca sahip kişiler tanrının akıl yoluyla kavrandığına inanır. Dinle kendisi arasında bir aracı olmadığını bunun da sadece akılla açıklanabileceğini inancıdır.

Deist Neye İnanır

Deistler deizme inanmaktadır. Deizme göre kişi ile tanrı arasında kimsenin olmaması ve din ile tanrının sadece akıl yoluyla açıklanacağına dair bir inancı söz konusudur.

Deist Ne Demek Kısaca

Deist ne demek kısaca

Bir felsefe görüşü olarak ele alabileceğimiz deist deizme inanan, peygamber ve vahiy olmadan akıl ile tanrıya olan inancı esas alan olarak tanımlanabilir.

Ünlü Türk Deistler Kimlerdir

Yerli ve yabancı bir çok deistten bahsetmek mümkün olabilir. Bunların içerisinde çok ünlü olan sanatçılarda vardır. Yabancılar içerisinde en çok dikkatleri çeken Voltaire, Victor Hugo, Newton gibi yaratıcı insanlar vardır. Türkiye’de de kendisini deist olarak açıklayan ünlüler şunlardır;

  • Tarık Tarcan
  • Atılgan Bayar
  • Ahmet Sonuç
  • Talha Hakan Alp
  • Pof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk

Deizmi savunan insanlara göre insanın kendi düşüncesinde özgür olmalı. Bu çerçevede de iyilik ile ahlak için bir dine ihtiyaç duyulmadığı yönünü savunurlar.

Deist neye inanır?

Deist akıl yolu ile inancını sağlayabilecek bir inanç türüdür. Din ile aracı olarak peygamber ve vahiylere inanma karşıtı bir inanç türüdür.

Ünlü deistler kimdir?

Ünlü deistler sıralaması şu şekildedir. Newton’un deist olduğunu biliyor muydunuz? Bunun yanı sıra Matthew Tindal, Jean-Jacques Rousseau ve Charles Blount ünlü insanlarda deist’tir.

Ateist Ne Demek – Ateistler Ölümden Sonra Neye İnanır?

Ayin Ne Demek

Komünist Ne Demek

/ 5.

Share.

Comments are closed.