Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Nasıl Etkilenir

Işık kirliliğinden etkilenen bir kaplumbağa çeşidi nedir ve caretta caretta ışık kirliliğinden nasıl etkilenir, bilgilendiriyoruz. Işık kirliliğinin deniz mercanlarına olumsuz etkileri nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Canlılar arasında yer alan deniz kaplumbağaları hakkında tüm detayları sizler için derledik. Dünya üzerinde birçok birbirinden farklı canlı yaşamını sürdürmektedir. Fakat son zamanlarda maalesef bazı canlıların nesli tükenmektedir. Bunun sebebi ise insanlardır. Işık kirliliğinin deniz kaplumbağaları üzerindeki etkisi anlatmakla bitmez. Işık kirliliği ile deniz kaplumbağalarına verdiğimiz zararın etkisi çok fazladır. Deniz kaplumbağalarının ışık kirliliğinden nasıl etkilendiğine gelin bir de yakından bakalım.

Deniz kaplumbağaları yaşamlarını denizde geçirmektedir. Erkek deniz kaplumbağaları denizin dışına hiçbir zaman çıkmazken dişi deniz kaplumbağaları sadece yumurta bırakmak için kumsallara çıkmaktadır. Yumurtaları kumsala bıraktıktan sonra o kumsalı terk ederek yuvanın belirlenmesini engellemektedir. Yavrular ise yumurtada gece çıkar ve denize giderek özgürlüklerine kavuşurlar. Denize giderken ay ışığını takip ederek yollarını bulurlar. Fakat çevrede başka ışıklar varsa maalesef yollarını bulamazlar. Yollarını bulamadıkları için olumsuz etkilenirler.  

Deniz kaplumbağaları
Deniz kaplumbağaları

Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Neden Olumsuz Etkilenir

Deniz kaplumbağaları yaşamını sürekli denizde geçiren canlı türüdür. Bazı zamanlar kumsala çıkmak zorunda kalırlar. Kumsala çıkmasındaki amaç ise yumurtalarını bırakmaktır. Yumurtadan gece vakitlerinde yavrular ortaya çıkarak ay ışığını takip ederek özgürlüklerine kavuşmak isterler.

İnsanoğlunun sebep olduğu ışık kirliliğinden dolayı deniz kaplumbağaları yollarını bulamazlar. Yolunu bulamayan yavrular maalesef ölürler. Işığı yanan ev, sokak lambaları onları etkilemektedir.

Deniz kaplumbağaları
Deniz kaplumbağaları

Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Olumsuz Etkilenir Çünkü

Deniz kaplumbağaları gereksiz ışık kullanımından olumsuz etkilenmektedir. Deniz kaplumbağaları ışık kirliliğinin olduğu alanlarda gece denizi bulamazlar. Denizi bulamayan bu canlılar yapay ışıklara yönelmektedirler. Deniz Kaplumbağaları Işık kirliliğinden olumsuz etkilenmektedirler. Çünkü onları ışık kirliliği öldürmektedir. Işık kirliliği deniz kaplumbağalarının yolunu bulmasını engeller. Ay ışığını takip ederek denize giden bu canlılar etrafta sokak lambalarından, evlerden etkilenerek bu taraflara yönelmektedir. Yanlış yola giden bu canlılar hayatlarını kaybederler. Canlılar hepimiz için önemlidir. Bu konuda dikkatli davranarak kendi yaşadığımız dünyayı canlılara zehir etmeyelim.

Deniz Kestanesi Ayaktan Nasıl Çıkarılır

Caretta Caretta Nesli Neden Tükeniyor

Nil Arslan

Ünlüler dünyasını takip etmeyi sever. Yaşama dair merak ettiği çok şey var. BAÜ İletişim bölümü öğrencisi. Akvaryum hayvanlarına bayılır. nil.arslan@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥