Diş Şişmesi Nasıl Geçer Evde ve Dişten dolayı yanak şişmesine ne iyi gelir

Diş şişmesi nasıl geçer evde ve dişten dolayı yanak şişmesine ne iyi gelir, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Diş eti şişmesine ne iyi gelir ve şişmiş diş apsesine ne iyi gelir, birlikte inceleyelim.

Aşırı diş ağrınız var ve dişiniz şiştiyse hemen bir diş doktorundan randevu almanız gerekir. Randevu gününe kadar biraz daha rahat geçirmek için evde doğal yöntemlerle ağrıyı nasıl azaltabiliriz. Bunun birkaç yöntemi vardır. Fakat bu yöntemler geçicidir, kesin çözüm değildir. O yüzden bu yöntemler sizi rahatlatsa, ağrınızı azaltsa da doktor randevunuzu ihmal etmeyin. Çevrenizden duyduğunuz bazı doğal yöntemler doğru olmayabilir.

Kor aspirinin ağrıyan dişe bastırıldığında çok iyi geldiği bilinse de çok riskli bir çözümdür. Kesinlikle yapılmaması gerekir. Keza alkol de öyledir. Popüler bir ev tedavisi olarak bilinip pamuğa alkol dökülerek ağrıyan apseli dişe bastırıldığında ağrıyı geçici olarak geçirir, dişi uyuşturur. Fakat enfeksiyonu temizlemez. Ve fazla miktarda kullanılması gerekeceği için oldukça tehlikelidir. Şimdi gelelim yapılmasında bir tehlike olmayan yapılabilir yöntemlere;

 • Karanfil ya da karanfil yağı (az miktarda kullanılmasına dikkat edilmeli) geçici olarak evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdendir. Ağrıyan şişmiş dişinize karanfili hafif hafif bastırmanız ya da bir pamuk yardımıyla karanfil yağını dişinize bastırmak iyi gelecektir.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyan dişinizi rahatlatır.
 • Sumaklı su ile gargara yapmakta diş ağrısını hafifleten iltihabı temizleyerek diş sağlığını koruyan yöntemdir.
 • Karbonatlı su ile gargara yapmanın da faydası vardır. Bu yöntemi kullananlar etkili olduğunu söylemiştir. 1 bardak ılık su ile bir çay kaşığı karbonat eriyinceye kadar karıştırılır. Daha sonra bir miktar ağzınıza alıp gargara yapıp tükürmeniz yeterlidir.
 • Elma suyu içerek ya da elma sirkesi ile gargara yaparak diş ağrısına çözüm bulabilirsiniz.
 • Sarımsak ile yapacağınız yöntem de sarımsağı çiğ tüketmeli ağrıyan dişin üzerinde sarımsağı bir müddet bekletmelisiniz. Bu yöntemde gayet etkilidir.
 • Nane çayı irinleri temizleyecek kadar etkili bir yöntemdir. Nane çayıyla hem ağrılarınızı hafifletebilir. Hem de mis gibi kokusuyla pozitif bir enerjiye sahip olabilirsiniz.

Diş Apsesi Yanak Şişmesi

Bazı kimseler diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmemektedir. Diş çürümesi, asitler tarafından diş emayesinin bozulmasıyla meydana gelen bir ağız sağlığı sorunudur. Tedavi edilmeyen diş çürüğü kökün çevresinde enfeksiyona neden olur. Enfeksiyonda daha şiddetli bir hâl alırsa bu apseye neden olur ve şişmeye sebep verir. Eğer enfeksiyon kemiğe ulaşırsa dişinizi kaybetme olasılığınız yüksektir.

 • Diş apsesi belirtileri olduğunda sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, ısırmada çiğneme de esnasında ağrı, yanakta şişlik görülür. Diş apsesi ateş, dişlerde sızlama, boyunda şişlik gibi belirtiler gösterir. Bazen de diş apsesi, kulak ağrısı, çene kemiği ağrısı, boyun ağrısı yapabilmektedir.

Dişim Şişti Ağrıyor Ne Yapmalıyım

Dişim şişti ağrıyor ne yapmalıyım

Dişte oluşan şişlik, bir iltihap ve enfeksiyon bir durumdur. Bu durumu dikkate almalısınız. Basit ve geçici yöntemlerle geçiştirmemelisiniz. Hemen bir diş hekiminden randevu almalısınız. Ancak randevu gününe kadar diş ağrısını hafifletip yüzünüzdeki şişliği indirmek için bazı yöntemler vardır.

 • Bunların en başında ağrı kesiciler gelir. En etkilisi apranax diye biliniyor. Fazla tüketilmesi başka sorunlara yol açabilir.
 • İkinci bir yöntem ise tabi ki tuzlu su ile gargara yaparak bölgenin temizliğini sağlamak ve soğuk kompres uygulayarak hem ağrıyı azaltıp hem de şişliği azaltmak için uygulayabilirsiniz. Yazımızda da bulunan doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Diş Ağrısı Yanak Şişmesi

Diş ağrısı dişte bir sorun olduğunu gösterir. Diş çürüdüğü zaman da ağrı yapar. Hemen müdahale edilmez, dikkate alınmazsa dişte daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Diş ağrısı var ve aynı zamanda yanak şiştiyse büyük ihtimalle diş apse yapmıştır.

 • Diş apsesinin belirtileri de sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, ısırma ya da çiğnemede ağrı, kulağa, çene kemiğine ve boyuna yayılan kalıcı ve şiddetli zonklayan diş ağrısı, ateşlenme, ağız kokusu, ağızda kötü tat, yüzde ve yanak da şişlik, çenenin altında ya da boynunuzda hassasiyet, şişmiş lenf bezleri gibi durumlardır. Bu durumda hemen diş hekiminden randevu almanız gerekiyor. Çünkü kendi bulduğunuz yöntemler sadece geçicidir. Sadece tedaviyi geciktirirsiniz.

Antibiyotik ile Geçmeyen Diş İltihabı

Diş apsesi iki şekilde tedavi edilir. Birincisi antibiyotik kullanmaktır. Çoğu zaman diş apsesi antibiyotikle tedavi de tam etkili olmaz. Antibiyotik apse için temizleme ve rahatlama görevi görür. Bazı apselerde antibiyotik tam olarak tedavi etmiş olsa da aslında kanal tedavisi ve cerrahi operasyonlar gereklidir. Diş apsesi antibiyotikle geçmediği zaman kanal tedavisi uygulanır.

Kanal tedavisinde dişin orta kısmında delik açılır ve apse oluşumunu sağlayan zemin temizlenir. Sinirler öldürülür. Bu yöntem hastaların çoğunda iyileşme sağlar. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir. Diş iltihabında diş doktorunuzdan aldığınız randevunun günü gelene kadar beklemeniz gerekirse doğal yöntemlerle geçici rahatlama sağlayabilirsiniz.

Diş eti iltihabı için gerekli olan şifalı bitkilerden bazıları ; Beyaz hardal, gelincik, oğul otu, kekik, hatmi, mercan köşk, dereotu bitkileridir. Bu bitkilerin hazırlanışları;

 • Beyaz hardal ve gelincik otları ile elde edeceğimiz lapayı tuz ile karıştırıp biraz sirke ilave edilerek diş etlerine sürünüz.
 • Oğul otunu ve kekiği sirkeli suda kaynatıp süzün ve elde ettiğiniz su ile ağzınızı çalkalayın.
 • Mercan köşk ve Hatmi birlikte kaynatılıp, süzülerek elde edilen suyu ile ağız gargara yapılır.
 • Dereotunu ağzınızda çiğnemeniz yeterlidir.

Diş Apsesi Nasıl Geçer Evde

Diş apsesi nasıl geçer evde

Dişiniz apse yaptıysa hemen diş doktorundan randevu almalısınız. Çünkü evde yapacağınız yöntemler geçicidir. Tam bir tedavi sağlamaz. Fakat randevu gününe kadar biraz rahatlama sağlamak için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle tuzlu su, karbonatlı su, sirke ile gargara yaparak hem ağzınızı temizlemiş olursunuz hem de biraz rahatlamış olursunuz.
 • Karanfil çiğnemek ya da apse yapan dişinize karanfil yağı damlatmak yine biraz da olsa rahatlamanızı sağlar. Yalnız karanfil yağını çok sürmeyin.
 • Başka sorunlara yol açabilir. Pamuk yardımıyla kolonya bastırmak, sarımsak çiğnemek apseli dişin üzerinde tutmak, zeytin çekirdeğini hafifçe bastırmak da biraz rahatlattığı söylenmektedir.

Daha fazla ilgili içerik;


Diş Apsesi Yüz Şişmesi Nasıl Geçer

Diş apsesi, yüzünden yüzünün şişebilmektedir. Dişinizin apse yapması aslında oldukça önemli bir konudur. Diş apsesi iki şekilde tedavi edilir. Birincisi antibiyotik kullanmaktır. Diğer yöntem ise kanal tedavidir. Doktorunuzdan randevu alamadıysanız yüz şişmesini evde kendiniz giderebileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Dişiniz apse yaptı ve yüzünüz yanağınız şiştiyse buna en iyi çözüm soğuk kompres yapmaktır. Belli aralıklarla şişen bölgeye buz ya da soğuk uygulayabilirsiniz. Bu yöntem yüzünüzdeki şişliği azaltacaktır. Bir de ağrı kesici içerseniz ağrınız da hafifler. Biraz da olsa rahatlarsınız.

Diş Apsesi Yanak Şişmesi Kaç Günde Geçer

Diş etlerinde kanama ya da sarı renkte iltihaplanma varsa, diş ağrıyorsa, sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet varsa, yüzde şişlik varsa, çiğneyince ağrı varsa diş apse olmuş demektir. Bu durumlarda acilen diş doktoruna gitmelisiniz. Apse olan bölgenin temizlenmesiyle ve doktorun yazmış olduğu antibiyotiği düzenli olarak kullandığınız da diş apsesi ve yüzünüzdeki şişlik 6 ile 7 gün içinde tamamen geçecektir. Buz ile bölgeye kompres yapmak ve tuzlu su ile gargara yapmak tedaviye yardımcı olabilir.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥