Doğalgaz fatura son ödeme tarihi geçerse ne olur konusu hakkında detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz doğalgaz faturası hakkında tüm bilgilere gelin birlikte bakalım. 

Doğalgaz faturası son ödenme tarihinden itibaren 15 gün daha sizlere ek süre tanır. Bu süre bitmeden 3 gün öncesinde yani son kullanma tarihinizden 12 gün sonra sizleri kesinti için bilgi verir. Hala ödeme gerçekleşmezse 15 gün sonunda maalesef doğalgaz kesilmektedir. Ayrıca zamanında ödenmeyen faturalardan kaynaklı faiz işlemi uygulanmaktadır. Sayaç açma ve kapama bedeli olarak da 36 TL ek bir ödeme gerçekleştirmeniz gerekir.  Doğalgaz borcunuzu ödeyemiyorsanız ve gelir düzeyiniz iyi değilse devletin sağladığı doğalgaz yardımı başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Başkentgaz Fatura Ödenmezse Ne Olur

Başkentgaz fatura ödemesi gerçekleşmediği takdirde doğalgaz kesintiye uğrar. Sayaç durdurulur. Hem sayaç açtırma bedeli hem de faiz ödemek zorunda kalırsınız. Başkentgaz faturanızın son ödeme tarihinden itibaren 15 gün süre içerisinde faturanızı yatırmanız gerekir.  

Faturasını yatırmayan kişiler maalesef daha yüksek fatura ödemesiyle karşı karşıya kalır. Bu yüzden doğalgaz ödemelerinizi zamanında yapmanız sizler için daha iyi olacaktır. Gecikme faizi aylık olarak %2.5 olarak uygulanır. Örnek verecek olursak faturanızın 120 TL olduğunu düşünelim. Bu faturayı ek sürede ödemediğinizi ve doğalgazın kesintiye uğradığını varsayalım. 120 TL faturaya %2.5 gecikme faizi ve sayaç açtırma bedeli eklenir. Kısaca ödeyeceğiniz tutar 159 TL ödeme gerçekleşir. 

Doğalgaz Faturası Ödenmezse Ne Zaman Kesilir 2022

Doğalgaz Faturası Ödenmezse Ne Zaman Kesilir 2022

Son ödeme tarihinden itibaren 15 gün süre verilir. Bu süre bittiği zaman ödenmemiş borcunuz varsa doğalgaz kesilir. Doğalgaz kesintisini önlemek için faturanızı son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir. Eğer bazı nedenlerden dolayı ödeyemediyseniz son ödeme tarihinden sonra 15 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekecektir.  

Aksa Doğalgaz Gecikme Faizi

Aksa doğalgaz gecikme faizi sözleşmede belirtilen oran kadar uygulanmaktadır. Serbest tüketiciler için sözleşmede hangi faiz oranı ele alındıysa günlük olarak bu oran uygulanmaktadır. Doğalgaz son ödeme tarihinden sonra 15 gün faturasını ödemezse faiz uygulaması başlatılarak doğalgaz kesilmektedir.  

Gecikme zammı sözleşmede yazan faiz oranına göre alınsa da %2.5 faiz oranını geçmemektedir. Bu faiz oranı her ay için alınmaktadır.  

Doğalgaz Gecikme Bedeli 2022

Doğalgaz gecikme bedeli, son ödeme tarihinden sonra ödenmemiş faturalara uygulanmaktadır. Sözleşmede belirtilen gecikme zammı günlük olarak uygulanmaktadır. Ancak sözleşmede belirlenen faiz oranı %2.5 seviyesini aşmamaktadır. Eğer doğalgaz kesintisi olmuşsa gecikme zammının yanında sayaç açtırma bedeli de ödemeniz gerekir. 

Doğalgaz faturası hakkında sorularınızı lütfen yorum kısmına yazarak bizlere iletin.  

Turkcell Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Doğalgaz m3 Fiyatı Ne Kadar 2022

T.C. No ile Doğalgaz Borç Sorgulama 2022 – Doğalgaz Fatura Ödeme

Comments are closed.