Dolar Nerede Bozdurulur? (Yırtık $ Kim Alır?)

Dolar döviz büroları ve benzeri yerlerde bozdurulmaktadır. Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz kurlarına ufak komisyonlar koyarak dolar dönüşümü yapılmaktadır. Dolar bozdurmadan önce dolar bozdurabileceğiniz yerleri araştırmanız gerekir.

Doları bozdurmak için doğrudan bir döviz bürosuna gitmeden önce dolar kurlarına dikkat etmelisiniz. Merkez Bankası tarafından açıklanmış olan döviz kuruna en yakın kur bilgisi ile işlem yapan döviz bürolarını tercih etmeniz gerekmektedir. Dolar bozdurmak hakkında merak edilenleri yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Dolar bozdurmak için gerekli belgeler nelerdir?

Dolar bozdurmak için, kimlik belgesi veya pasaport gibi bir kimlik belgesi ibraz etmeniz gerekir.

Yirtik Dolar Nerede Bozdurulur

Yırtılmış dolar, Merkez Bankası’na veya yetkili bir bankaya teslim edilerek bozdurulabilir. Merkez Bankası, yırtılmış dolarları, Merkez Bankası Para ve Kıymetli Maden Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslara göre kabul eder.

Dolar bozdurmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dolar bozdurmadan önce, aşağıdakilere dikkat etmeniz önerilir:

 • Farklı yerlerden teklif alın.
 • Döviz kurlarını karşılaştırın.
 • Döviz bürosunun veya kuyumcunun güvenilirliğini araştırın.
 • Paranızın sahte olup olmadığını kontrol edin.

Dolar bozdurma işlemini gerçekleştirirken, dikkatli ve tedbirli olmanız önemlidir.

ATM’den Dolar Nasıl Bozdurulur

Atm’Den dolar bozdurmak için yapmanız gereken ilk iş döviz işlemi yapabileceğiniz bir ATM’ye giderek kartsız işlemler menüsünü seçmek olmalıdır. Ardından aşağıda yer alan adımları takip ederek doğrudan ATM’den dolar bozdurabilirsiniz.

 • Giriş tuşuna basın.
 • Kartsız işlemler menüsüne girin.
 • Doviz bozdurma seçeneğine tıklayın. Ekranda seçenekler arasında göremezseniz Excange seçeneğini de arayabilirsiniz.
 • Cep telefon bilgisini ülke kodu ile birlikte yazın.
 • Dil seçimi yapın.
 • Telefonunuza gelen doğrulama kodunu ATM ekranına yazın.
 • Döviz cinsini seçin.
 • Döviz işlemini bakiye miktarını seçerek tamamlayın.

En Yüksek Döviz Nerede Bozdurulur

Döviz bozdururken en yüksek kurdan bozum yapmak için tercih edebileceğiniz kanal kamu bankalarıdır. Merkez Bankası tarafından sunulan en uygun döviz bozdurma rakamlarından faydalanmak için doğrudan kamu bankalarını tercih edebilirsiniz.

Bankalar arasında seçim yaparken kur bilgisini mobil uygulama üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Döviz bozumu yapan başka yerler de bulunmaktadır. ATM, banka şubeleri, online döviz bozumu ve döviz büroları da işlem yapabileceğiniz diğer kanallardır.

Döviz Nerede Bozdurulur

Dolar nerede bozdurulur

Döviz, birçok yerden bozdurulabilir. En güvenilir döviz bozdurabileceğiniz yerler döviz büroları ve bankalardır. Bankaların ATM’leri üzerinden de hızlı bir şekilde döviz bozdurmak ve değişim yapmak mümkündür.

Döviz değeri her an değişen TL dışındaki para birimlerini ifade eder. Elinizde bulunan Dövizleri TL’ye çevirmek ya da TL formundaki nakit paranızı dövize çevirmek için döviz bürolarını, banka şubelerini ya da banka ATM’lerini tercih edebilirsiniz.

Bankadan Mı Döviz Bürosundan Mı

Bankadan ya da döviz bürosundan fark etmeden her iki kanaldan da döviz bozumu yapılabilmektedir. Döviz bozdururken en fazla kazanç elde edebileceğiniz seçeneği arıyor olabilirsiniz. Bu durumda banka ya da döviz arasında seçim yaparken kuru takip edebilirsiniz.

Bankaların döviz kurunu mobil uygulama üzerinden hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Genellikle döviz bürolarında bozum yaptırırken daha kazançlı olunduğu bilinmektedir. Yüksek miktarda döviz bozumu yapılırken pazarlık da yapılabilmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Dolar bozdurma nerede yapılır?

Dolar bozdurma, bankalardan, döviz bürolarından veya kuyumculardan yapılabilir.

Dolar en uygun nerede bozulur?

Dolar en uygun, alış kuru en yüksek olan yerden bozdurulur. Döviz kurları, bankalar, döviz büroları ve kuyumcular arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle, dolar bozdurmadan önce farklı yerlerden teklif almanız önerilir.

Bankalar dolar bozar mı?

Evet, bankalar dolar bozar. Bankalar, genellikle döviz bürolarından daha yüksek alış kuru sunar. Ancak, bankaların döviz alım ve satım saatleri daha sınırlıdır.

Kuyumcu dolar bozar mı?

Evet, kuyumcular dolar bozar. Kuyumcular, genellikle bankaların alış kuruna yakın bir alış kuru sunar. Ancak, kuyumcular, bankalar kadar çeşitli ödeme seçenekleri sunmayabilir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥