Dramamine Nedir Ne İşe Yarar (Yan Etkileri ve Fiyatı)

Dramamine ilacı ne işe yarar ve hangi yaş grupları kullanabilir bilgilendiriyoruz. Dramamine yan etkileri ve Dramamine fiyatını gelin birlikte inceleyelim.

Dramamine mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında kullanılan bir ilaçtır. Vücutta bulunan doğal kimyasallardan biri olan Histaminin etkilerini azaltarak bulantı ve kusmayı önler.

Antihistamik ilaçlar grubunda yer alan Dramamine mide bulantısını hızlı bir şekilde geçirmesi nedeniyle sık tercih edilen bir ilaçtır. İlacın kullanım alanları, fiyatı, ne işe yaradığı, muadilleri ve yan etkilerine dair merak edilenler için okumaya devam edebilirsiniz.

Dramamine Fiyatı2023 Güncel
Dramamine fiyatı 50 mg’lık 12 tablet10 TL
Dramamine Fiyatı

Dramamine nedir?

Dramamine antihistamik ilaç grubunda yer alan ve mide bulantısı hissini anında geçiren bir ilaçtır. Bulantı önleyici ilaçlar arasında sık tercih edilmesinin nedenlerinden biri de hızlı etki etmesidir. Özellikle harekete bağlı yolculuk sırasında mide bulantısı ve kusma şikayeti olan kimseler tarafından kullanılmaktadır.

Dramamine içerisinde 50 mg Dimenhidrinat etken maddesi bulunur. Dramamine etken madde bakımından yoğun etken madde barındırdığından kullanmadan önce doktor reçetesi alınması tavsiye edilmektedir.

Dramamine Fiyat

Dramamine fiyat
Dramamine fiyat

Dramamine fiyatı 50 mg’lık 12 tabletlik bir kutusu için 10 TL’dir. Jenerik ilaç grubunda yer alan Dramamine ilacın etken maddesi Dimenhidrinat’tır. 50 mg etken madde barındırır. Reçeteli ve reçetesiz olarak alınabilen yerli bir ilaçtır.

Dramamine ne işe yarar?

Dramamine hareketten kaynaklı ortaya çıkan mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi şikayetlerini engellemek için kullanılır. Bunun yanı sıra aşağıdaki durumlara karşı da hızlı etki eden başarılı bir ilaçtır. Dramamine kullanım alanları;

 • Yol tutması,
 • Meniere hastalığı,
 • Labirent rahatsızlıklarına bağlı ortaya çıkan bulantı ve kusma hali,
 • İç kulak hastalıkları,
 • Harekete bağlı ortaya çıkan bulantı ve kusma hali.

Dramamine Yan Etkileri

Dramamine yan etkileri
Dramamine yan etkileri

Dramamine yan etkileri ile en çok uyuşukluk hissi yaşatması yönünden bilinir. Kişinin sürekli kullanım sonrasında vücudunda uyuşukluk ve yorgunluk hissetmesi de normal karşılanmaktadır. Yaygın Dramamine yan etkileri;

 • Uyuşukluk,
 • Yorgunluk hissi,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Ağız kuruluğu,
 • Deri döküntüsü,
 • Sürekli sinirlilik, huzursuzluk hali,
 • Uykusuzluk,
 • Burunda ve boğada kuruluk,
 • Epigastrik sıkıntı. 

Dramamine ne için kullanılır?

Dramamine bulantı, kusma ve baş dönmesini engellemek üzere çalışan etkili bir ilaçtır. Kısa sürede etkilerini gösterir. Dramamine kullanımı için özellikle aç ya da tok olmak gerekmez. 2 yaşın altındaki çocuklarda ve emziren annelerde kullanıma uygun değildir.

Dramamine kullanan kişilerin astım rahatsızlığı da olmamalıdır. Astım rahatsızlığı olmasına rağmen Dramamine kullanan kimsenin nefes darlığı şikayeti olması halinde acil olarak doktora görünmesi önerilir. Dramamine kullanım önerisi;

 • Meniere rahatsızlığı için; günlük 3 kez her seferinde yarım tablet olarak.
 • Hareket bağlı bulantı ve kusma için; 4 ile 6 saatte bir 1 tablet olarak. (24 saatte toplam 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.)

Dramamine Muadili

Dramamine muadili olarak en çok tercih edilen ilaçlar Allerjin, Anti-em, Benison, Fenotral ve benadryl’dir. Mide bulantısı ve kusma şikayetlerini gidermek için Emedur ve Zofran gibi ilaçlar da doktor tarafından reçetelendirilmektedir.

Dramamine muadili veya ilacın kendisini kullanmadan önce ilacın etken maddesine alerjiniz olup olmadığını tespit etmeniz gerekir.

SSS

Dramamine ilaç ne işe yarar?

Dramamine ilaç bulantı ve kusma şikayetlerinin giderilmesinde kullanılan etkili bir ilaçtır. 

Dramamine etkisi kaç saat sürer?

Dramamine etkisi yaklaşık 4 ile 6 saat arasında sürmektedir. Etkisinin geçmesi sonrasında yeniden tablet olarak alınabilir.

Granexa Nedir Ne İçin Kullanılır (Granexa Yan Etkileri)

Emedur Nedir Ne İşe Yarar (Emedur Kaç Yaşında Kullanılır)

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr