En İyi Mide İlacı – Mide İlaç İsimleri Fiyatları

Mide ilaçları bulantı, kusma, yanma gibi durumların engellenmesi için kullanılan ilaçlardır. Mide koruyucu olarak da bilinen mide ilaçlarının asıl amacı midenin dışarıdan gelen besin ve ilaçlardan etkilenmesini engellemektir.

Mide ilaçları ile mideyi korumak mümkünken mide ilaçlarının çok uzun süre kullanılmasının da bazı tehlikeleri bulunmaktadır. Genellikle doktorlar tarafından çok fazla ilaç kullanılması ya da mide rahatsızlıkları olması halinde verilen mide ilaçları mideyi korumak ve onarmak için faaliyet gösterir.

Kemoset125 TL
Ondaren92 TL
Onzyd372 TL
Zofer265 TL
Zofran321 TL
Granexa570 TL
Kytril600 TL
Ametik92 TL
Dramamine25 TL
Emedur85 TL

Mide Koruyucu İlaçlar

Mide koruyucu ilaçlar sürekli ilaç tüketimi ile birlikte midenin rahatsızlanmasını önlemek için tercih edilir. Aynı zamanda mide rahatsızlıkları nedeniyle tükettiği besinler yüzünden midede yanma, bulantı ve kusma ile sonuçlanan gerilmeler yaşayanlar için de önerilmektedir.

Mide ilaçlarının kullanım alanları, hangi rahatsızlıklar için hangi mide koruyucu ilacın seçilmesi gerektiği gibi merak edilen bilgileri burada derledik. Ancak mide koruyucu ilaçların reçeteli olarak uzman doktor tarafından tavsiye edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Mide Bulantısı İlacı

En i̇yi mide i̇lacı

Mide bulantısı ilacı genellikle seyahat sırasında yolculuktan rahatsız olan kişilerin çokça tercih ettiği bir ilaçtır. Mide bulantısına karşı kullanabileceğiniz etkili ilaçlar içeriğinde dimenhidrinat etken maddesi bulundurur. Bu etken madde midenin asit salınımını azaltarak bulantı hissini giderir.

Mide bulantısının nedeni seyahat değilse genel olarak günlük hayatta sıklıkla ortaya çıkan mide bulantısı için de bizmut subsalikasit etken maddesini bulunduran ilaçlar tercih edilmelidir. Bu etken maddeleri içeren ilaçlar bulantının nedeni hamilelik ise kullanılmamalıdır. Bilinen ve uzman doktorlar tarafından reçetelendirilen mide bulantısı ilacı isimleri;

Yukarıdaki ilaç isimlerinin her biri mide bulantısına karşı verilen ancak farklı etken madde barındıran ilaçlardır. Etken madde içeriğine göre hastanın alerjik bir durumu olması ihtimaline karşı mutlaka uzman doktor tarafından reçetelendirilerek verilmelidir.

Mide İlaçları İsimleri

Mide ilaçları isimleri ile halk arasında en çok kullanılan ilaçlardır. Midede meydana gelen yanma, batma, ağrı, bulanma gibi hisler günlük hayatı doğrudan olumsuz etkileyebilecek hislerdir. Bu gibi hisler karşısında mide rahatsızlığının çözümü bulunmaya çalışılmalıdır.

Rahatsızlığın çözümü için ilgili ilaçlar kullanılmaya başlandığında mide rahatsızlığı belirtilerinin de ortadan kalktığını görebilirsiniz. Bilinen ve halk arasında çok kullanılan mide ilaçları isimleri;

 • Lansor
 • Rennie
 • Nexium
 • Deksilan
 • Zeegerid
 • Prilosec
 • Prevacid
 • AcipHex
 • Abpax
 • Antepsin
 • Acilibre
 • Acıdpass
 • Aprazol

Mide Koruyucu İlaç İsimleri

Mide koruyucu ilaç isimleri, mide rahatsızlığı olan ve tükettikleri nedeniyle hemen rahatsızlanan kişilerin araştırdıkları ilaçlardan oluşmaktadır. Mide rahatsızlıklarına karşı kimi zaman çok fazla ilaç tüketimi nedeniyle mideyi korumak için de kullanılır.

Halk arasında mide koruyucu olarak bilinen ilaçlar tıpta PPİ ilaçlar olarak bilinir. Proton Pompası İnhibitörü (PPİ) ilaçlar, midenin başka besin ve ilaçlara karşı korunmasını sağlayan yardımcılardır.

En İyi Mide Koruyucu İlacı Hangisidir?

En iyi mide koruyucu ilacı hastanın durumuna göre seçilen ilaçtır. Hasta özelinde tercih edilmesi gereken mide koruyucu ilaç farklılaşır. Midenin genel durumu, mevcut olan hastalığa göre kullanılabilecek en iyi mide koruyucu hasta özelinde belirlenmelidir.

Mide herhangi bir sıkıntı olması halinde günlük hayatı kolayca sekteye uğratabilecek bir organdır. Midede meydana gelen rahatsızlıkların başlıca nedenleri;

 • Asitli içecek tüketimi,
 • Hazır gıda tüketimi,
 • Düzensiz yemek tüketimi,
 • Öğün atlama,
 • Kötü beslenme alışkanlıkları.

Beslenme sorunları nedeniyle midede meydana gelen sorunları önlemek için kullanılan mide koruyucu ilaçların başlıca işlevi midenin asit oranını düşürmektir. Midenin salgıladığı asit miktarını düşürerek midede yanma ve bulantı belirtilerini azaltmayı hedefler.

Mide Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide ağrısına iyi gelen ilaçlar arasında İbuprofen ve Paracetamol bulunmaktadır. Mide ilaçları çok çeşitli etken maddeler içerebilen ilaçlardır. Midedeki ağrının nedenine göre ilaç seçimi yapılmalıdır. Mide ağrısına hangi ilacın iyi geleceğini ağrının nedenini tespit eden uzman doktor bilebilir.

Doğru etken madde içeren mide ilacı seçimi ile mide ağrısı kısa sürede giderilebilmektedir. Listelenen mide ilaçları arasında mide ağrısı için uygun etken maddeyi içeren ilaç tercih edilmeli ve düzenli kullanılmalıdır.

Mide ağrısı için düzenli olarak günlük kefir tüketimi önerilmektedir. Kefir bol miktarda probiyotik içerdiğinden tüketilmesi halinde mide için yararlı bakteriler vücuda alınır. Midenin desteklenmesi için yoğurt tüketimi de tavsiye edilmektedir.

Mide Bulantısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide bulantısı ve kusmanın engellenmesine yönelik Metpamid tavsiye edilmektedir. Yetişkin bireylerde kusma ve mide bulantısının tedavisinde etkin olarak kullanılır. Özellikle kemoterapi alan hastaların tedavi sürecinde yaşadıkları yoğun bulantı hissinin giderilmesine yardımcı olur.

Mide bulantısının nedeni hamilelik değilse bu durumda bulantı için bazı ilaçlar kullanılabilir. Mide bulantısı için kullanabileceğiniz ilaçlar mutlaka doktor reçetesi ile verilmiş olmalıdır. Aksi halde mide bulantısı yaşanırken yanlış bir ilaç kullanılması midede kanamaya neden olabileceğinden tehlikelidir.

Mide Yanmasına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide yanması ve eşlik eden mide ağrısı sorunları olan hastalar için tavsiye edilen etkin bir mide ilacı da Rennie’dir. Bu ilaç mide yanması ve ağrıması birlikte gerçekleştiğinde düzenli kullanım ile mide rahatsızlığı belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Mide yanmasına iyi gelen ilaçlar parasetamol içeren ilaçlardır. Bu ilaçları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ağrı kesici olarak kullanılan parasetamol etken maddeli ilaçların yanlış kullanımı ülserli bir midede gerçekleşirse mide kanaması yaşanma ihtimali de yüksektir.

Mide Üşütmesine Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide üşütmesine yönelik bir ilaç bulunmamaktadır. Doğrudan mide üşütmesinin iyileştirilmesinde kullanılan bir mide ilacı olmadığını söylemek gerekir. Mide üşütmesi virüsler nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Antibiyotikler ile tedavisi gerçekleştirilmez.

Mide üşütmesinin en büyük nedenleri vücuttaki sıvı kaybıdır. Bol bol su tüketimi ve ayaklar ile karın bölgesinin sıcak tutulması önerilmektedir.

Rennie Mide İlacı

Rennie mide ilacı içerisinde 680 mg kalsiyum karbonat ve 80 mg magnezyum karbonat etken maddelerini içerir. Mide asidini dengelemek için kullanılan bir ilaçtır. Midedeki asit oranlarının olması gerekenden daha fazla ya da daha az olması halinde mide rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Mide asitleri midenin dengeli bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için mutlaka orantılı olarak var olmalıdır. Midedeki asit oranındaki orantısızlık beraberinde mide sorunlarına neden olduğundan Rennie benzeri ilaçlar midenin asit oranını dengelemek için kullanılmaktadır.

Yetişkinlerde ve 12 yaştan daha büyük olan çocuklarda kullanılabilen Rennie eczanelerde reçeteli olarak satılmaktadır. Yüksek dozda uzun süreli kullanımı da tavsiye edilmemektedir.

Lansor Mide İlacı

Lansor mide ilacı midede üretilen asit miktarını azaltmaya yönelik faaliyet gösteren bir ilaçtır. Midedeki asit miktarı artış gösterdiğinde mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Mide asidini azaltarak dengelemeye çalışan bu ilaç mide rahatsızlıklarında doktorlar tarafından reçetelendirilmektedir.

Lansor mide ilacının etken maddesi Lansoprazol olarak bilinmektedir. Midede yanma ve kusma gibi durumları önlemek için aktif olarak kullanılır.

Mideden Gelen Ağız Kokusu İlacı

Mideden gelen ağız kokusu ilacı için doğrudan bir ilaç bulunmamaktadır. Mideden gelen ağız kokusu aslında midenin rahatsız olduğunu gösteren bir belirtidir. Doğrudan mideden gelen bir koku için kokuyu önlemeye yönelik ilaçlar bulunmamaktadır.

Mideden gelen ağız kokusunu engellemek mide rahatsızlığının ortadan kaldırılması ile mümkün olabilir. Bunun için rahatsızlığın tespit edilmesi ve uygun ilaçların reçetelendirilmesi gerekir. Mideden gelen ağız kokusunu hızlı bir şekilde geçirmek için koku giderici ağız pastillerinden faydalanmak geçici olarak çözüm sağlayacaktır.

Mide İlacı İsimleri Fiyatları

Mide ilacı isimleri fiyatları ile birlikte aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Mide ilaçlarının kullanım amacına göre çeşitli formları bulunmaktadır. Mide ilaçlarının güncel fiyatlarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Mide yanması ve kusma için olanlardan tutun da mide bulantısına yönelik ilaçlar bulunmaktadır. Bilinen ve doktorlar tarafından sık reçetelendirilen mide ilacı isimleri ile fiyatları;

Nexium221 TL
Prilosec140 TL
Protonix92 TL
Panto92 TL
Omeprol92 TL
Lansor92 TL
Rennie115 TL
Aprazol121 TL
Acidpass127 TL
Mide İlaçları İsimleri
Mide Koruyucu İlaçlar

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥