Dünya Günü Ne Zaman – 22 Nisan 2022 Dünya Ne Günü Bugün

Dünya günü ne zaman hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Dünya günü nedir, 22 nisan dünya ne günü ve dünya günü sloganları işte detaylar.

Dünya Günü ülkemizde ve tüm dünyada kutlanmaktadır. En büyük etkinlik ve kutlama olarak kabul görülür. Dünyada bulunan çevresel sorunlara karşı, dünyanın sürdürülebilir güzelliğine ve çevrenin korunmasına yönelik yapılan özel bir gündür. Dünyanın durumu hakkında halkı bilinçlendirmek amaçlarından biridir. 192 ülkede Dünya Günü kutlanmaktadır. Dünyadaki iklim değişikliği, çevre kirliliği hakkında birçok konuda halkı bilinçlendirmek ve dünyayı daha temiz bir alan haline getirmek için her yıl kutlanmaktadır.

 • Dünya Günü tüm dünyada kabul edilmiş özel bir ündür. Dünya günü ülkemizde 22 Nisan Pazar tarihinde kutlanmaktadır.

Dünya Erkekler Günü Ne Zaman

Dünya Günü Nedir

Dünya günü iklim değişikliği ve çevre kirliliğini ele alan özel bir gündür. Dünya günü 22 Nisan Pazar tarihinde kutlanmaktadır. Çeşitli etkinlikler düzenlenerek halkın daha bilinçli olması amaçlanır.

Çevresel tehditleri açıklayarak dünyanın güzelliğini kutlanıldığı bir gündür. Dünya gününü ilk ortaya atan kişi ise John McDonnell’dır. Dünya konferansın da böyle bir gün olması gerektiğini önermiştir. Dünya Gününü kutlamak için 21 Mart gününü önerse de bu tarihte Dünya günü kabul edilmemiştir. 21 Mart gece ile gündüzün eşit olduğu tarihtir. Çevre sorunlarına tepki gösteren ilk davranış Denis Hayes tarafından 22 Nisan 1970 günü gerçekleşmiştir. İlk Dünya Günü kutlaması olarak tarihe geçmiş ve her yıl 22 Nisan’da kutlanıldı.

22 Nisan Dünya Ne Günü

22 Nisan Dünya Günü halkı bilinçlendirmek ve daha bilinçli davranılması için yapıla etkinliklerdir. 22 Nisan Dünya günü olarak kabul edilmektedir. Aslında Dünya Günü Dünyanın doğum günü olarak da görülür. Uluslararası ilk çalışma özelliğine sahip Dünya Günü dünyanın çevresel sorunlarını ele alarak dünyanın güzelliklerinin kutlandığı bir gündür. İklim değişikliği, küresel ısınma, çevre kirliliğine dikkat çekmek amaçlarından biridir. Tüm dünya da 22 Nisan’da kutlanan Dünya günü ülkemizde de kutlanır. Dünyayı güzelleştirmek ve daha iyi bir yer haline getirmek için tavsiyelerde bulunulur. 

Dünya Günü Sloganları
Dünya Günü Sloganları

Dünya Günü Sloganları

Dünya Günü olarak kabul edilen 22 Nisan aslında önemli günlerden biridir. Dünyayı korumak ve daha iyi bir yer haline getirmek için tavsiyelerin ve etkinliklerin düzenlendiği bu günde en dikkat çekici sloganları sizler için derledik.

 • Gidecek başka yer yok, evinizi koruyun.
 • Dünyamıza gerektiği özeni gösterelim. Dünya da yıllarca yaptığı desteğini bizden esirgemesin.
 • Dünyamıza, evimize ve yuvamıza sahip çıkalım. Bu dünya hepimizin en güzel şekilde koruyalım.
 • Gezegenimizi mutlu bir yer haline getirmek elimizde.
 • Doğaya, çevreye ve dünyamıza zarar verecek olan tüm uygulamalara karşı çıkın. Bu Dünyadan başka gidecek yerimiz yok.
 • Yaşlı ve yorgun Dünyanın doğum günü. Nice seneleri olmasını istiyorsak Dünyamızı koruyalım.
 • Yeryüzü insanoğlu için erzak deposu ve çöp kutusu değildir.
 • Dünyayı korumak adına bir gün bile olsa gideceğiniz yere yürüyün.
 • Karamsar tabloyu değiştirmek bizim elimizde daha iyi bir dünya için el ele.

Dünya Günü Etkinlikleri

Dünya Günü gezegenimizi kutlamak ve daha iyi bir gezegen olması için etkinliklerle kutlanan bir gündür. Dünya Günü uluslararası yapılan en büyük etkinliklerden biridir. Sizler için Dünya Gününde etkinlikleri araştırdık. İşte Dünya Günü etkinlikleri şu şekildedir;

 • Fidan dikimi yapılır. Yürüyüş ve geziler düzenlenir.
 • Çevre kirliliği, su tüketimi, iklim değişikliği, küresel ısınma gibi birçok konuda seminer ve konferanslar düzenlenmelidir.
 • Okullarda çocuklarla pano hazırlanır ve Dünya Günün de çevre hakkında konuşulur.
 • Poster ve çizgi roman hazırlanabilir.
 • Piknik yapılarak Dünya Günü üzerinde konuşulmalıdır. Piknik yaparken bazı kurallara dikkat ederek Dünyamızı koruyarak yapılmalı.

Dünya Haritası Ülkeler

Tıp Bayramı Mesajları

14 Mart Tıp Bayramını Kimler Kutlar

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu