Dünyanın en iyi ders çalışma programı ve ders çalışma programı PDF dosya olarak indirmeniz için sizlere yardımcı oluyoruz. En iyi ders uygulamalarını birlikte inceleyelim.

Dünyanın en iyi ders çalışma programı, Eğitim de verimli çalışmanın önemi oldukça fazladır. Kendinize çalışma ortamınızı hazırlamanız gerekir. Odanın havalandırılması ve sıcaklığı önemli etmenlerdir. Ders çalışmak için hem ortam hazır olmalıdır hem de kendiniz hazır hissetmelisiniz. Ortamdaki her bozukluk sizi olumsuz etkilemektedir. Odanın dağınık olması bile çalışma isteğinizi kaçıracaktır.

Pomodoro tekiğini uygulamanız sizler için büyük avantaj sağlayacaktır. Bu teknik ile 25 dakika ders çalışıp 5 dakika mola şeklinde ilerlemektedir. Ders çalışırken kendinizi dünyadan soyutlayın. Elinizde telefon olmasın. Telefon sizleri kendine bağlar ve bir bakmışsınız 5 dakikalık mola yarım saat olmuş. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece verimli bir şekilde ders çalışabilirsiniz.

Ders çalışırken düzenli olmak önemlidir. Kendinizi bir düzene dahil etmeniz gerekir. Bu düzeni sağlamanız için de ders çalışma programına ihtiyacınız vardır. Ders çalışma programınızı hazırlarken şu konulara dikkat edin.

 • Her zaman gerçekçi düşünün. Çalışabileceğiniz ders sayısından fazla bir ders saati yüklemeyin. Hayali bir program yerine gerçekçi bir çalışma programı hazırlayın.
 • Çalışma programlarında ders tekrarı, soru çözümü gibi bölümler ayrı ayrı yazılmalıdır.
 • Öncelikli hangi derslere yoğunluk vermeniz gerektiğini netleştirin.
 • Ders çalışma programlarını oluştururken sayısal olan dersten sonra sözel bir ders çalışın. Sürekli sayısal veya sözel derslere yoğunlaşmayın.
 • Ders programına başlamadan önce boş bir kağıda bir nokta çizin. O noktaya 5 dakika boyunca bakın. Bu yöntem derse konsantre olmanızı sağlayacaktır.

5.sınıf ders çalışma programı örneği

5.sınıf ders çalışma programı örneği, 5. sınıfa giden bir öğrenci için ders çalışma programı hazırladık. Öğrenciler hem kendilerine vakit ayırmalı hem de derslerine vakit ayırmalıdır. Aşağıda vereceğimiz program genel bir programdır. Bu programı kendi vakitlerinize uygun ve gerçekçi bir şekilde değiştirebilirsiniz.

SAATPAZARTESİSALIÇARŞAMBAPERŞEMBECUMACUMARTESİPAZAR
15.45-17.00DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme  
17.00-17.25TekrarTekrarTekrarTekrarTekrarİngilizce 
17.30 -17.55ÖdevÖdevÖdevÖdevÖdevDin KültürüÖdev
18.00-19.00DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme 
19.00-19.50TürkçeFen ve TeknolojiMatematikFen ve TeknolojiMatematikFen BilimleriSosyal Bilimler 
20.00-20.50MatematikSosyal BilimlerİngilizceSosyal BilimlerTürkçeTürkçe    Matematik 
21.30-22.00Kitap OkumaKitap OkumaKitap OkumaKitap OkumaKitap OkumaKitap okumaKitap okuma
22.00UyumaUyumaUyumaUyumaUyumaUyumaUyuma

Ders Çalışma Programı 7. Sınıf

Ders çalışma programı 7. Sınıf, öğrenciler hem kendilerine vakit ayırmalı hem de derslerine vakit ayırmalıdır. Aşağıda vereceğimiz program genel bir programdır. Bu programı kendi vakitlerinize uygun ve gerçekçi bir şekilde değiştirebilirsiniz.

SAATPAZARTESİSALIÇARŞAMBAPERŞEMBECUMACUMARTESİPAZAR
15.45-17.00DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme 
17.00-17.25TekrarTekrarTekrarTekrarTekrarDin Kültürü 
17.30 -17.55ÖdevÖdevÖdevÖdevÖdev  
18.00-19.00DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme 
19.00-19.50MatematikFen BilimleriİngilizceTürkçeMatematikMatematikÖdev
20.00-20.50TürkçeSosyal BilimlerMatematikFen bilimleriSosyal BilimlerİngilizceTürkçe
21.30-22.00Kitap OkumaKitap OkumaKitap OkumaKitap OkumaKitap OkumaKitap okumaKitap okuma
22.00UyumaUyumaUyumaUyumaUyumaUyumaUyuma

9. Sınıf Ders Çalışma Programı hazirlama

9. Sınıf ders çalışma programı hazirlama, 9. sınıf olan bir öğrenci için belirli bir ders programı gerekmektedir. Kendinizi sıkmaya bir ders çalışma programı olması gerekir. Aşağıda vereceğimiz program genel bir programdır. Bu programı kendi vakitlerinize uygun ve gerçekçi bir şekilde değiştirebilirsiniz. Her gün belirli bir hedef soru çözmeniz gerekir. Aşağıdaki program 900 soru için hazırlanmıştır. Saatlerini kendiniz ayarlayın.

PAZARTESİSALIÇARŞAMBAPERŞEMBECUMACUMARTESİPAZAR
DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDin Kültürü Konu anlatım+ 20 soru 
TekrarTekrarTekrarTekrarTekrarTekrar 
 Türkçe konu anlatımı+(40soru) Türkçe konu anlatımı+(40soru) Türkçe konu anlatımı+(40soru) Türkçe konu anlatımı+(40soru) Türkçe konu anlatımı+(40soru) Türkçe konu anlatımı+(50soru)Konu Tekrarı
DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme 
Matematik konu anlatımı+(40soru)Matematik konu anlatımı+(40soru)Matematik konu anlatımı+(40soru)Matematik konu anlatımı+(40soru)Matematik konu anlatımı+(40soru)Matematik konu anlatımı+(50soru)Konu Tekrarı
DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme 
Fen bilimleri konu anlatımı+(30soru)Fen bilimleri konu anlatımı+(30soru)Fen bilimleri konu anlatımı+(30soru)Fen bilimleri konu anlatımı+(30soru)Fen bilimleri konu anlatımı+(30soru)Fen bilimleri konu anlatımı+(40soru)Konu Tekrarı
DinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenmeDinlenme 
İnkılap Tarihi konu anlatımı+ (30soru)İnkılap Tarihi konu anlatımı+ (30soru)İnkılap Tarihi konu anlatımı+ (30soru)İnkılap Tarihi konu anlatımı+ (30soru)İnkılap Tarihi konu anlatımı+ (30soru)İnkılap Tarihi konu anlatımı+ (40soru)Konu Tekrarı
Kitap okumaKitap okumaKitap okumaKitap okumaKitap okumaKitap okumaKitap okuma
UyumaUyumaUyumaUyumaUyumaUyumaUyuma

Daha fazla ilgili içerik;


Günlük Ders Çalışma Programı

Günlük ders çalışma programı

Günlük ders çalışma programı, ders çalışma programı verim arttırma konusunda en önemli noktalardan biridir. Ders çalışma programı öğrenci için olmazsa olmazıdır. İyi bir ders programını hazırlamak için neler yapmalısınız, günlük ders çalışma programı nasıl olmalı? Aklınızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Günlük ders programı hazırlarken her zaman kendinize vakit ayırabileceğiniz saatler belirleyin. Sürekli olarak bir dersten sonra diğer derse geçmeyin. Kafanızı dağıtın 10 dakika gibi bir süre de ondan sonra diğer derse geçiniz. Çalışma ortamınızın düzgün olmalıdır. Gülük ders programı hazırlarken şunlara dikkat edin.

 • Her zaman gerçekçi olun.
 • Kendine uygun bir çalışma programı hazırlayın.
 • Öncelikli derslerinizi iyi belirlemeniz gerekir.
 • Zaman aralıklarını ne fazla ne de az tutun.
 • Eksik olduğunuz dersleri belirli saatlere daha fazla ağırlıklı olarak koyun.
 • Sayısal dersten sonra sözel bir ders ekleyin.
 • Uykunuzdan ödün vererek ders çalışmayın.

Kişiye Özel Ders Çalışma Programı

Kişiye özel ders çalışma programı, ders programları öğrenciler için önemlidir. Belirli bir sisteme ve düzene alışmanız gerekir. Ders programlarında yapılan hatalardan birisi ise genel olan ders programına yak durmaya çalışmaktır. Herkesin farklı bir hayatı ve farklı bir düzeni vardır. Bu yüzden ders programları da kişiye özgü olmalıdır.

Kendiniz hazırlayacağınız ders programında her zaman gerçekçi olmanız gerekir. Ders çalışma süreniz konusunda kendinize dürüst olmalısınız. Ders programlarında öncelik olarak eksik olduğunuz derslere vermelisiniz. Mola vakitlerinizi kesinlikle oluşturun. Ders çalışmaya başladığınız süre zarfında telefonunuzu kendinizden uzak tutun. Ders programı oluştururken sayısal dersin sonunda sözel bir ders ekleyin. Ders çalışma programına bir hafta boyunca uyarsanız kendinize ödül vererek motivasyonunuzu arttırın.

Haftalık Ders Çalışma Programı

Haftalık ders çalışma programı, haftalık olarak ders çalışma programı öğrencilerin bir numaralı tercihidir. Ders çalışma programlarına uymanız için her zaman kendinize özgü ders programı seçmeniz daha uygun olacaktır. Haftalık olarak ders çalışma programını oluşturun. Bir günü kendinize ayırın. Tamamen kendinizi dış dünyaya kapatarak ders çalışmayın. Bir süreden sonra depresyona yol açabilir.

Haftalık olarak ders çalışma programlarında dikkat etmeniz gereken konulardan birisi kendimize dürüst olmamız. Her zaman gerçekçi düşünerek ders programı hazırlayın. Okuldan geldikten sonra kendinize dinlenme süresi verin. Her zaman günlük tekrar için belirli bir bölüm oluşturun. Konu anlatımı ve soru çözümü için belirli başlıklar bırakın. Her hafta belirli soru sayısına ulaşın. Bu sayıyı hafta geçtikçe arttırmaya çalışın. Testlerde yanlış yaptığınız konu için ayrı bir tekrar bölümü hazırlayın. Konu bitse de haftalık olarak geriye yönelik ders çalışması yapmanız gerekir.

Gece Ders Çalışma Programı

Gece ders çalışma programı, öğrencilik zor ama bir o kadar da güzel zamanlardır. Öğrenciyken belirli bir düzene geçmek için ders çalışma programı hazırlamamız gerekir. Ders çalışma programlarında dikkat etmemiz gereken konular vardır. Bunlardan birinci uykunuzu her zaman düzgün almaya çalışın. Özellikle sabah okulunuz erken saatteyse gece ders çalışma programı hazırlamayın. Uykunuza ve kendinize vakit harcamayı unutmayın. Verimli bir ders çalışma programı hazırlamak isterseniz gece olmaması tercihiniz olmalıdır. Gece saatlerinde vücut sağlığı için uykunun önemi çok fazladır.

Genel olarak yapılan ders programlarını kendinize uyarlamanız gerekir. Sabah erkenden okula gitmiyorsanız ve gece daha iyi ders çalışabiliyorsanız gece saatlerine göre çalışma programlarını düzenleyebilirsiniz. Kendinize özgü bir ders programı hazırlayarak saatlerinizi ona göre yazabilirsiniz. Ders çalışmadan önce boş bir sayfaya nokta çizin. Bu noktaya 5 dakika boyunca bakın. Daha sonra ders çalışmaya başlayın. Bu yöntem ders çalışırken konsantre olmanıza yarayacaktır.

Gece ders çalışma programını hazırlarken yukarıdaki belirttiğimiz hususlara dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

/ 5.

Share.
Leave A Reply