Duphaston nedir ve Duphaston ne için kullanılır, bilgilendiriyoruz. Duphaston kullananlar yan etkileri ve Duphaston kaç gün kullanılır, birlikte inceleyelim.

Duphaston vücuttaki hormonal dengeyi sağlamak üzere ağız yolu ile alınan bir ilaçtır. Progesteron oladak da isimlendirilen bu ilaç progestatif grubundadır.

İnsan vücudunun hormon dengesini  koruması gerekir. Hormonların dengesizleşmesi beraberinde birçok rahatsızlığın da habercisi olabildiğinden hormon dengesini korumak üzere bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Duphaston da bu ilaçlar arasında yer alır.

Duphaston Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Duphaston Nedir, Ne İçin Kullanılır

Duphaston vücutta yeterli seviyede progesteron üretilmemesi halinde vücudu desteklemek için verilen, hormon dengesini korumayı amaçlayan bir ilaçtır. Ağız yolu ile alınarak kullanılır. Doktor reçetesi ile eczanelerden temin edilebilir.

Duphaston özellikle rahimin iç bölgesinin kalınlaşmasını engellemek için kullanılan ilaçlardan biridir. İlacın kişiden kişiye gösterdiği etkinin değişmesi nedeni ile doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Başlıca Duphaston kullanılma nedenleri;

 • Vücudun yeteri kadar profesteron üretememesi,
 • Kadınlarda rahim duvarının kalınlaşması,
 • Düzensiz ve ağrılı adet döngüsü,
 • Anormal derecede gerçekleşen rahim kanamaları,
 • Düşük riskini azaltmaya yönelik doktor uygulaması kapsamında,
 • Hormon yetersizliklerine bağlı meydana gelen kısırlık benzeri rahatsızlıklar.

Duphaston Kullananlar

Duphaston kullananlar hormonal düzeni sağlamakta güçlük çeken kimselerdir. Duphaston ile adet döngüsünün düzene bindirilmesi mümkün hale gelir. Bunun yanı sıra Duphaston rahim kanamalarının engellenmesi ve rahim duvarının fazla kalınlaşmasını engellemek gibi çeşitli amaçlar ile kullanılır. Duphaston kullananlar yorumları ile gerçek kullanıcılar tarafından yapılmış bazı yorumları aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Yumurtalıklarımda meydana gelen bir kist yüzünden bu ilacı kullandım. Kist yüzünden adet olamadığım için hormonal dengelerim de şaşmıştı. İlacı kullanırken adet söktürücü niyetiyle kullandım. Doktor reçetesi olmadan alınmıyor diye biliyorum. 1 hafta kullanmama rağmen etkilerini göremedim.
 • 1 aya yakın kullandım bırakınca adetim tekrar oldu. Sanırım adeti düzene bindirmek konusunda başarılı oldu. Bu düzen ne kadar gider onu da tam olarak bilemiyorum ama şimdilik iyiyim.
 • Adet düzensizliği için kullandım. Kullanırken göğüs bölgemde özellikle meme uçlarında ağrı hissettiğim olduğu için rahatsız olarak kullandım. Çok büyük hassasiyete neden olduğu için bir daha asla kullanmayacağım türden bir ilaç kendisi.
 • Yan etkileri beni insan olmaktan çıkardı. Böyle bir depresyon hali göremezsiniz. Ben hayat dolu bir insanımdır. Her neyse tekrar almam. Adet düzensiz kalsa daha iyiydi halim.
 • Doğum sonrası 1 yıl geçmesine rağmen adet olamamıştım. İlacı doktor reçetesi ile almaya başladım. Günde iki adet. 1 aya yakın oldu bırakınca adet olduğumu görmek beni çok rahatlattı.
 • Tarlusalın yerini asla tutmaz. Bu yüzden boşuna pişmanlık yaşamaya gerek yok diye düşünüyorum.
 • Çok fazla mide bulantısı yapıyor. Yine de kullanıyorum ama henüz bir sonuç da almadım. 1 haftayı geçti kullanmaya başlayalı.

Duphaston Kullananlar Yan Etkileri

Duphaston kullananlar yan etkileri yönünden büyük sorunlar yaşamamaktadır. Her ilacın olduğu gibi Duphaston için de mevcut yan etkiler vardır. Duphaston kullananların sıkça karşılaştıkları yan etkiler başta kusma ve baş dönmesidir.

Depresif hissetme de hormonal dengenin bozulmuş olması ve değişmesinden kaynaklı yaşanabilmektedir. Duphaston yan etkileri;

 • Baş dönmesi,
 • Kusma,
 • Kaşınma,
 • Ürtiker,
 • Depresif ruh hali,
 • Ciltte döküntü,
 • Yorgunluk.

Daha fazla ilgili içerik;


Duphaston Kaç Gün Kullanılır?

Duphaston Kaç Gün Kullanılır

Duphaston ağız yolu ile günlük bir 1 tablet içilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte mutlaka uzman reçetesine uygun şekilde tüketilmelidir. Parçalanarak yarı yarıya tüketilmesi uygun değildir. İlacın kullanılırken mutlaka her gün aynı saatte alınması tavsiye edilmektedir.

Duphaston ilacı ne kadar kullanacağınıza doktorunuzun tavsiyesi ile karar vermelisiniz. Her bir Duphaston kutusunda 20 tablet bulunmaktadır. İlacı aldıktan sonra 1 bardak su içerek ilacın emilimini hızlandırabilirsiniz.

Ağrılı adet döngüsü sırasında günlük 2 adet kullanılması tavsiye edilmektedir. Sabah ve akşam aynı saatlerde alınmaya özen gösterilmelidir. Adet düzensizliğine karşı adet dönüsünün 5. Ve 25. Günlerinde alınması gerekir. 

Menapoz öncesinde hormonal dengeyi sağlamak için günlük 1 ya da 2 tablet alınması önerilmektedir. Düzensiz adet döngüsünü düzene bindirmek için ise adet döneminin ikinci yarısından başlayarak sonraki adet döngüsünün ilk gününe kadar alınması tavsiye edilmektedir.

Duphaston Kanamayı Keser Mi?

Duphaston adet döngüsünü düzene bindirmek için kullanılan bir ilaçtır. Düzensiz ve aşırı adet kanaması mevcutsa kanamayı keserek adet döngüsünü düzene bindirmeye yardımcı olur. Duphaston adet döngüsünün sağlanmasında oldukça başarılı bir hormon düzenleyicidir.

Hormonların düzensiz olması adet sürecinin de düzeninin şaşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda Duphaston doktorlar tarafından reçetelendirilebilen ilaçlardan biridir. Duphaston kullanıldığı süre boyunca adet kanamasını keserek adet düzenini sağlamanıza yardımcı olabilecek bir ilaçtır. Doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır.

Duphaston fiyatı ne kadar?

Duphaston fiyatı KDV dahil perakende satış fiyatı 117 TL’dir. Eczanelerden temin edilebilmektedir.

Duphaston adet söker mi?

Evet. Adet söktürücü ilaçlar arasında Duphaston da yer almaktadır. En çok kullanılan adet sökücü ilaç ise Tarlusal olarak bilinmektedir.