Ehliyet İçin Gerekli Belgeler (Ücret, Yenileme ve Yeni Başvuru)

Ehliyet yenilemek için gerekli belgelerin neler olduklarını ve yeni ehliyet çıkarma ücretinin güncel rakamlarını sizlere aktarıyoruz. B sınıfı ehliyet için gerekli evrakları gelin birlikte inceleyelim.

Ehliyet için gerekli belgeler, motorlu araç kullanmanız için sürücü belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Sürücü belgenizi almak için belli bir eğitim gördükten sonra sınavları geçmeniz gerekir. Sürücü belgeniz olmadan araç kullanamazsınız. Ehliyet almadan önce almak istediğiniz ehliyet sınıfını seçmeniz gerekir.

Ehliyet kursunda eğitim aldıktan sonra sınavlarınızı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sürücü belgesini almaya hak kazandığınıza dair sertifikanızı sürücü kursunuzdan alabilirsiniz. Daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden randevu alarak aşağıdaki belgeleri götürdükten sonra sürücü belgenize sahip olabilirsiniz. Gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanınız
 • Sürücü kursundan aldığınız sürücü sertifikası
 • Öğrenim belgeniz
 • Sağlık raporu
 • Harç bedelinin ödendiğine dair belge veya dekont
 • 2 tane fotoğraf (Biyometrik)
 • Kan grubunuza ait belgeleri alarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne giderek ehliyetinizi alabilirsiniz.
YENİLEME SEBEBİYENİ EHLİYET ÇIKARMA ÜCRETİ
Yenileme13+2 TL
Kayıp, Çaldırma145+624=769 TL

Ehliyet İçin Gerekli Diploma

Ehliyet almak isteyen adayların aklında birçok soru bulunmaktadır. Ehliyet için gerekli belgeler arasında öğrenim belgesi de istenmektedir. Adayların merak ettiği ise ilkokuldan mezun olan bir kişi ehliyet alabilir mi sorusu olmaktadır. Sizler için aklınızdaki tüm soruları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Ehliyet belgesini almanız için lise mezunu olmanız şart değildir. Ehliyet alabilmeniz için diploma gerekli değildir. Okur yazar olmanız ehliyet için yeterlidir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtildiği üzere okur yazar olduğunu kanıtlayan herkes ehliyet belgesini alabilmektedir. Okur yazarlığınızı kanıtlayan belge almanız gerekmektedir. Belgesi olan herkes sürücü belgesini alır.

Otomatik Vites Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet almak için ehliyet kurslarına başvurmanız gerekir. 2016 yılından önce otomatik vites ehliyeti almak isteyen kişiler manüel vitesli araçlarla sınava girmeleri gerekmekteydi. 2016 yılından sonra sistem değişerek otomatik vitesli ehliyet almak isteyen adaylar ona göre eğitim alarak sınava girmektedir. Otomatik vites ehliyet almak isteyen kişiler için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • 2 tane Biyometrik fotoğrafınızın olması gerekir.
 • Sağlık kurumlarından onaylanmış ehliyet alabilir raporunuzun olması gerekir.
 • İkinci kademe okur yazar belgesi veya öğrenim belgenizin olması gerekir.
 • Sabıka kaydı belgenizi ilgili kurumlara götürerek ehliyetinizi alabilirsiniz.
B sınıfı ehliyet i̇çin gerekli evraklar
B sınıfı ehliyet i̇çin gerekli evraklar

B Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Ehliyet almak isteyen kişiler ilk önce sınıflarını seçmeleri gerekir. Otomatik vites ehliyeti genellikle B sınıfı için alınmaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve okur yazarlığı olan herkes B sınıfı ehliyete sahip olabilir. B sınıfı ehliyeti olan bir kişi otomobil, kamyonet, traktör, motosiklet, ATV gibi araçları kullanabilirler. B sınıfı ehliyet alan bir kişi için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik fotokopisi, öğrenim durumunuzu gösteren belge, sağlık raporu, sicil kaydı, kan gurubu kartı ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile ehliyetinizi alabilirsiniz.

D Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

D sınıfı ehliyet alan kişiler otobüs, otomobil, kamyonet, minibüs, motosiklet ve ATV gibi araçları kullanabilirler. En çok otobüs kullanan kişilerin aldığı bir ehliyet türüdür. D sınıfı ehliyet alacak olan adayların gerekli evraklarını sizler için derledik. 24 yaşından küçük olan bir aday D sınıfı ehliyete sahip olamaz.

D sınıfı ehliyet sahibi olmak için yanınızda kimlik fotokopisi, öğrenim belgeniz, sağlık raporu, kan grubunuzu belli eden belge, adli sicil kaydınızın bulunması gerekir.

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetiniz olmadan araç kullanamazsınız. Ehliyetiniz varsa ve biri tarafından çalındığını düşünüyorsanız gazetelere ilan vermeniz gerekmez. Kimlik kartı çalındığı zaman gazete ilan vermemiz gerekirdi ama bu durum ehliyet için geçerli değildir. Ehliyetiniz kaybolduysa yapmanız gereken adımlar şu şekildedir;

 • İlk olarak sağlık raporunu tekrardan almanız gerekir.
 • Daha sonra Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gerekir. Randevu aldıktan sonra ehliyetiniz için ödeme yapmanız gerekir. Ödeme yaptıktan sonra Nüfus Müdürlüğüne gidiniz.
 • Nüfus Müdürlüğüne giderken yanınızda nüfus cüzdanınız, sağlık raporu, 1 tane biyometrik fotoğraf, dekont, kan grubunuza ait belge ve ehliyetinizi yeniden almak için yazılan bir dilekçeye ihtiyacınız vardır.
 • Belgeleri tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular-2022 PDF (2023 Son Sıvav)

Ehliyet Sınavı Ne Zaman 2023: MEB Direksiyon Sınavı Tarihleri

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥