Elektrik Prizi Nasıl Takılır – Anahtarlı priz nasıl TAKILIR

Elektrik prizi nasıl takılır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Elektrik düğmesi nasıl takılır işte detaylar.

Elektrik prizi nasıl takılır, elektrik prizini takmak için ilk olarak sigortayı tamamen kapatmak olacaktır. Daha sonra kontrol kalemi ile elektrik akımının olup olmadığını kontrol ettikten sonra eskimiş olan prizi dikkatli bir şekilde sökün. Ardından yeni takacağınız prizin ortasında bulunan vidayı gevşetin plastik aksanımı ayırdıktan sonra, kabloları priz yuvasına oturtabilmek için gerektiği kadar sıyırın.

Kablo vidalarını gevşetin ve ardından yerleştirin sonra tekrar sıkılayın. Bu işlemleri yaparken prizde hasar olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra sabitleme vidalarını gevşeterek prizi yuvasına dikkatli bir şekilde yerleştirin. Vidaları yeniden sıkın ve işleminizi bitirin.

Elektrik düğmesi nasıl takılır

Elektrik Düğmesi Nasıl Takılır

Elektrik düğmesi nasıl takılır, elektrik düğmeleri çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Hepsi de farklı şekilde takılır. Ben size tek anahtarlı olan elektrik düğmesini anlatacağım;

  •  Mavin renkli kablodan bir klemens yardımıyla kablo çekin
  • Çekilen bu kablo ile ampul duyuna bağlantı kurun
  • Siyah veya kahverengi renkli olan kablodan yine bir kablo çekin
  • Bu kabloyu da anahtarın L kontağına vidalayınız.
  • Anahtarın 1 kontağından çekeceğiniz kabloyu ampulün duyunda yer alan diğer kontağına bağlayın
  • En son adım olarak da devreyi korumaya almak için sarı veya yeşil renkteki kablonun gerekli kontaklara bağlayarak işlemi bitirin.

Anahtarlı Prizi Nasıl Takılır

Anahtarlı prizi nasıl takılır, duvardan gelen iki kabloyu prize takın. Yine aynı kablolardan çıkan ek kablolardan birini spota diğerini anahtara takın ve anahtarın diğer uçundan çıkan kabloyu da spota takın ve işlemi bitirin.

Vidasız Priz Nasıl Takılır

Vidasız priz nasıl takılıri, ilk olarak sigortanızı kapatın. Daha sonra yukarda bahsettiğimiz gibi prizin iç bölgesini aynı şekilde kablolarını montajlayın. Daha sonra yanlardan tutarak duvardan çıkan kabloları yuvasına yerleştirin ve gevşettiğiniz vidaları yeniden sıkılayım priz duvara sabitlenmiş oluyor. En son kapağını takmak için metal mandalları alt ve üst gelecek şekilde prize yerleştirin.

Köpeklere Çip Nasıl Takılır

Elektrik Faturasına Nasıl itiraz Edilir

Şantiye Elektrik Birim Fiyatı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr