Elektrik yardımı ile fatura ödemek için sosyal yardımdan faydalanıyor olmanız gerekir. Devlet tarafından farklı kurumları aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerden biri de elektrik yardımıdır. Peki elektrik yardımı nasıl alınır?

Elektrik yardımı ile fatura ödemek için yardım alan ailelerin PTT şubelerine gitmeleri gerekiyor. Elektrik yardımı nakit olarak verilmediğinden yardımın detaylarına ilişkin yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımı başvurusu ayrıca alınmıyor. Elektrik yardımından SYDV bünyesinde sosyal yardım almaya hak kazanmış olan kimseler faydalanabilmektedir.

Sosyal yardım alan ve elektrik yardımından da faydalanmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik kartları ve elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine gidebilir ve destek tutarını alabilir. Faturaya mahsup olarak yardım yapıldığından nakit bir ödeme yapılmıyor. 

2023 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik Yardımı Ne Kadar

2023 elektrik yardımı tutarı ailedeki kişi sayısına göre belirlenmektedir. Yardım tutarları hakkında detaylar yazımızda. 2023 elektrik yardımı;

  • 1 ve 2 kişilik aileler için aylık 74 kilovatsaat,
  • 3 kişilik aileler için aylık 100 kilovatsaat,
  • 4 kişilik aileler için aylık 125 kilovatsaat,
  • 5 ve daha fazla kişilik aileler için aylık 150 kilovatsaat kadardır.

E-devlet Elektrik Yardımı Başvurusu

E-devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu alınmıyor. Elektrik yardımı için ayrıca başvuru yapmanız gerekmez.

Halihazırda sosyal yardım alan aileler elektrik yardımından da faydalanabilir. Bunun için e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunan ve kabul edilen kişi T.C. kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubelerinden birine gitmeli ve yardım hakkını almalıdır. 

Elektrik yardımı için ayrıca başvuru yapılması gerekmediği gibi başvuru yapılabilecek bir kanal da bulunmamaktadır.

Sigortalı Çalışan Elektrik Yardımı Alabilir Mi?

Elektrik yardımı sigortalı çalışanlar tarafından da alınabilir. Ancak elektrik yardımı alınmasında ana husus yardımın ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kimselere verilmesidir.

Elektrik yardımı alıp alamayacağınıza karar vermek için hanenizdeki kişi başına düşen aylık geliri hesaplamalısınız. Aylık kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinden daha azsa elektrik yardımı almaya hak kazanabilirsiniz.

Kullanılmayan Elektrik Yardımı

Kullanılmayan elektrik yardımı üç ödeme dönemi boyunca saklanır. Sonrasında ise kullanılmayan elektrik yardımı tutarı Genel Müdürlüğe geri iletilir. 3 fatura dönemi geçtikten sonra son fatura döneminin ödeme tarihinin geçmesi ile birlikte yardım tutarı geri alınır.

3 fatura dönemi boyunca kullanılmayan elektrik yardımının tamamını tek bir faturada kullanmak mümkündür. Elektrik yardımı nakit olarak fatura ibrazı olmadan alınamaz. Bu nedenle elektrik yardımını mutlaka zamanında kullanmalısınız.

Biriken Elektrik Desteği Nasıl Alınır?

Biriken elektrik desteği doğrudan fatura ile alınabilir. Diyelim ki 2 aylık elektrik desteğiniz birikti. Toplam destek tutarını bulunduğunuz ayın elektrik faturasında kullanabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Parası Nakit Olarak Alınır Mı?

Hayır. Elektrik yardımı parası nakit olarak alınamaz. Faturaya mahsup edilerek verilen elektrik yardımında elektrik faturası ile yardımı almak zorunludur.

Comments are closed.