Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Cezası

Emekli maaşını başka bankaya taşıma cezası çalıştığınız bankanın sözleşme politikaları kapsamında belirleniyor. Normal şartlarda tüm kamu ve özel bankalar emekli maaşını taşıyan kişilerle belirli bir sözleşme yapıyor.

Bu sözleşme kapsamında emekli kişi sözleşme tarihi boyunca emekli maaşını başka bankaya taşımama sözü verdiği için bankadan promosyon ödemesi alıyor. Eğer sözleşme tarihi henüz bitmeden emekli maaşınızı farklı bir bankaya taşırsanız promosyon ödemesini sözleşme şartları kapsamında faiziyle iade etmeniz gerekiyor.

Promosyon Süresi Dolmadan Banka Değişikliği

Promosyon süresi dolmadan banka değişikliği yapmak mümkün değildir. Eğer X bankası ile 3 yıl sözleşme yapıp emekli maaşınızı taşıdıysanız sözleşme tarihi boyunca çıkmamanız gerekiyor. Çünkü 3 yıl kalma sözünüze karşılık X bankası size toplu bir promosyon ödemesi sağlıyor.

Sözleşmeyi fesih edip farklı bankaya geçmeniz halindeyse sözleşme fesih şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Her bankanın sunduğu sözleşme bozma cezaları ve şartları değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak ödenen promosyon tutarının faiziyle geri ödenmesi cezai şartlar arasında dikkat çekiyor. Bazı bankalar da cayma bedelinin yanı sıra şu şartları arıyor;

  • Çalıştığınız bankadan farklı bir bankaya emekli maaşınızı taşımak istiyorsanız çalıştığınız bankaya herhangi bir kredi borcunuzun olmaması gerekiyor.
  • Emekli aylığınızı çektiğiniz bankada kullanımda olan kredi kartınız varsa borcunu kapatmadan farklı bir bankaya maaşınızı taşıyamazsınız.
  • Maaşınızı çektiğiniz bankaya ait maaş ek kartı varsa farklı bankaya geçebilmeniz için ek kartın herhangi bir borcu olmaması gerekiyor.

Bu şartları yerine getirmediğiniz ve sözleşme süreniz dolmadığı sürece farklı bankaya emekli aylığınızı taşıyıp promosyon alma hakkınız olmayacaktır.

Kredi Borcu Varken Emekli Maaşı Taşıma

Kredi borcu varken emekli maaşı taşıma işlemi yapmak mümkündür. Emekli maaşını taşıyan emekli müşterilerine promosyon ödemesi yapan tüm bakalar belirli şartlar arıyor. Sözleşme kapsamında bu şartları kabul ederek promosyon ödemelerinizi alabiliyorsunuz.

Eğer ki mevcutta çalıştığınız (emekli maaşınızı aldığınız) bankada bir kredi kartınız varsa ve borçluysanız ödeme yapmadan farklı bir bankayla çalışamazsınız. Bu emekli aylığını farklı bankaya taşıma noktasında aranan en temel şart olarak dikkat çekiyor.

Süresi Dolmadan Emekli Maaşı Taşıma

Emekli maaşını başka bankaya taşıma cezası

Süresi dolmadan emekli maaşı taşıma işlemi yapmak için gerekli şartları taşımanız gerekiyor. Emekli maaş taşıma işlemi yapmak istiyorsanız çalıştığınız banka sizden şu şartları talep eder;

  • Çalıştığınız bankada kredili bir ürününüz varsa ve borcunuz devam ediyorsa,
  • Bankadan kredi kartı aldıysanız ve kart borcunuz varsa,
  • Emekli aylığınızı aldığınız hesabınıza ait ek kart kullanıyor ve buna ödemeniz varsa,

Bu koşullarda emekli maaşınızı farklı bir bankaya taşımanız mümkün değildir. Ayrıca taşıma işlemi için çalıştığınız bankayla olan sözleşme tarihinizin de tamamlanmış olması gerekiyor. Aksi halde banka taahhüt karşılığında yaptığı promosyon ödemesini tahsil etmek için hesabınıza bloke koyma hakkını saklı tutar. Ayrıca emekli aylığını taşımak için Akbank promosyon seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Akbank 7500 TL’ye varan promosyon ödemesi yapıyor.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Bloke Kaldırma

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma işlemi yapmanıza gerek yoktur. Çünkü yargıtay artık hiçbir koşulda emekli maaş hesaplarına bloke konulmamasına karar verildi. İlgili blokenin tüm işlemler dahil en fazla 7 gün süreyle kalması gerekiyor. 7 günden daha fazla blokeli kalan hesapların blokesini kaldırmak için hemen mahkemeye başvuruda bulunabilirsiniz. Genelde en yüksek promosyon seçeneği sunan bankalar müşterilerinin sözleşme bitmeden cayması halinde hesaplarına bloke koyması söz konusu oluyor.

Emekli maaşını taşıyarak promosyon ödemesi almak isteyen vatandaşlar promosyon haram mı sorusunu da araştırıyor. Bu konu hakkında diyanet işleri başkanlığı emekli promosyon ödemelerinin harama yakın olduğuna dair fetva verdi.

Promosyon alan emekli banka değiştirebilir mi?

Bankalar maaşını taşıyan emekli müşterilerine promosyon ödemesi yapıyor. Her bankanın sunduğu promosyon miktarı ve şartları ise farklılık gösteriyor. Genel olarak 3 yıl bankadan emekli maaşını taşımamaya dair sözleşme yapılıyor. Ancak sözleşme dolmasa da bu süre zarfında çalıştığınız bankaya herhangi bir borcunuz yoksa farklı bankaya maaşınızı taşımanız mümkündür.

Promosyon geri iade edilir mi?

Bankalar yaptıkları emekli promosyon ödemelerini geri talep etmezler. Çünkü her banka yaptığı sözleşme kapsamındaki şartları ve protokolleri yerine getirmek zorundadır.


Daha fazla ilgili içerik;

Promosyon için banka değiştirilir mi?

Bu, tamamen sizin kişisel tercihinize bağlı bir durumdur. Promosyon için banka değiştirmek, size maddi bir avantaj sağlayabilir.

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma olur mu?

Evet, 3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıması yapılabilir. Ancak, bu durumda, cayma bedeli ödemeniz gerekebilir.

Banka promosyonu geri iade edilir mi?

Hayır, banka promosyonu geri iade edilmez. Promosyon, banka tarafından maaşınızı taşımanız için verilen bir teşviktir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr