Emeklilik Yaş Kanunu 1999 Kim Çıkardı – Hangi Hükümet Tarafından?

Emeklilik yaş kanunu 1999 kim çıkardı EYT ile birlikte gündeme gelen konulardan biridir. Emeklilik, insanların geçim kaynakları ortadan kalktığında, iş güçlerini ve becerilerini kaybedip çalışma hayatından çıktıklarında elde ettikleri bir haktır.

Emeklilik Nedir?

Emekliliğe geçiş sayesinde, sigorta primi veya kesintisi ödeyen çalışanlar, memurlar veya serbest meslek sahipleri, kanunla belirlenen süre sonunda işten ayrılarak kıdemsiz aylık alırlar. Bu aylık, emeklilik nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir.

19. yüzyıla kadar pek çok sosyal hak gibi emekli maaşı ya da yıllık maaş olmadığı için, işçiler genellikle ölünceye ya da kişisel ve ailevi mal varlığına kadar çalışma hayatına kalmaya devam ettiler. Bu hakkın, 19. yüzyılın sonlarında sosyal güvenlik sistemlerinin gelişmeye başlamasıyla ortaya çıktığı bilinmektedir.

Günümüzde çoğu gelişmiş ülke sosyal güvenlik sistemlerini geliştirmiştir ve insanlar yaşlandıkça işgücü piyasasından ayrılmak zorunda kalmasınlar diye işçilere emeklilik hakkı verilmektedir. Emekli maaşları, çalışanlar tarafından veya doğrudan devlet tarafından toplanan sigorta katkı payları ile karşılanabilir. Ancak gelişmekte olan ülkelerin çoğunda işgücü piyasasından ayrılanlar ailelerini desteklemeye devam etmektedir. Emeklilik yaşı ülkeden ülkeye değişmektedir. 55 ile 70 arasında değişebilen emeklilik yaşı cinsiyete göre de değişebilmektedir. Genellikle tehlikeli veya yorucu olarak bilinen mesleklerde çalışanlar erken emeklilik hakkına sahiptir. Ayrıca bu ticari kollardan emekliliğe hak kazananların  aylıkları diğer ekonomik sektörlere göre daha yüksektir.

Ancak emeklilik konuları ülkeden ülkeye ve zaman zaman farklılık göstermektedir. Sağlık ve beslenmedeki gelişmelerin insanların ortalama yaşam süresini uzattığı gelişmiş ülkelerde bile, gelir eksikliği emekliler arasında ikinci işlere olan talebi arttırmaktadır.

1999 emeklilik kanunu kim tarafından çıkarıldı

1999 Emeklilik Kanunu Kim Tarafından Çıkarıldı?

1999 yılında çıkartılan emeklilikte yaş kanununu kimin çıkardığı ise pek çok kişi tarafından araştırılan bir konu haline gelmiştir. Bu yasanın kim tarafından çıkartıldığını görmek için dönemin hükümetine bakmak gerekir. 1999 yılı, 57. Türkiye Hükümetidir ve 5. Ecevit Hükümeti adıyla da anılır. Bu hükümet, 1999 emeklilik kanunu kim tarafından çıkarıldı sorusuna yanıt olarak verilebilir.


SONUÇ: 1999 yılında tasarlanan ve hayat geçirilen emeklilikte yaş kanunu, dönemin hükümeti tarafınsan çıkarılmıştır. Bu kanun, emeklilikte yaş sınırı koyduğu için pek çok kişi tarafından büyük bir eleştiri almıştır. 


Emeklilik Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Belirli bir süre boyunca çalışma hayatında aktif rol oynayan kişilere verilen bir hak olan emeklilik, 1950 yılında Türkiye’de yürürlüğe girmiştir.

Dünyada Emeklilik Ne Zaman Başlamıştır?

Emeklilik sisteminin ilk olarak 1881 yılında, Almanya’da başladığı bilinmektedir.

3600 Gün Malulen Emeklilik Maaşı – Yaş Haddinden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Ölen Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır – Babadan Emekli Maaşı Alma Şartları

EYT Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet EYT Başvuru Ekranı Açıldı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥