Sigortalı bir çalışan veya emekli olan bir kişi ölmesi durumunda ailesinden belli kişilere aylık olarak para ödenir. Bu yüzden de birçok kişinin aklına ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır sorusu gelmektedir. Diğer bir adı ile ölüm aylığı almak için belli koşullar bulunur. Bu koşullar ise şunlardır;

  • En az 1800 gün malullük veya yaşlılık gibi etkenlerin ölüm sigortalarına prim olarak bildirilmiş olması gerekir,
  • 4/1-(a) sigortaya sahip olan kişilerin en az 5 yıl içerisinde sigortalı olmaları ve toplum 900 gün malullük veya yaşlılık sigorta priminin bildirilmiş olması gerekir.

Bu şartların sağlanması durumunda ise ölen babanın soyunda olan ve hak sahibi olan her kişi yazılı istekte bulunarak ölüm aylığına bağlanabilir veya var olan ölüm aylığını diğer hak sahibi ile paylaşabilir.

Ölen Babanın Maaşını Çalışan Kız Alabilir Mi?

Ölen babanın maaşını çalışan kız alabilir mi sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Ölen babanın kızı maaşını alabilmesi için şu koşulları sağlaması gerekir;

  • Sigortalı bir işte çalışmaması veya sigortaya bağlı olarak herhangi bir maaş almaması,
  • Evli olmamaları gerekir. Önceden evlilik geçirip boşanmaları durumunda ise dul kalmış olmaları gerekir.
  • Herhangi bir yaş veya eğitim durumu gözetilmez,
  • Sağlık Kurulları tarafından yapılacak olan testler sonucunda alınan kararda maaşa hak sahibi olan kızın %60 oranında çalışma gücünü yitirdiğini tespit edilmesi gerekir. Tespiti durumunda ise evli, yaşı veya cinsiyetine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanmaktadır.
Ölen babanın emekli maaşı nasıl alınır - babadan emekli maaşı alma şartları
Erkek çocuğu ölen babasının maaşını alabilir mi

Erkek Çocuğu Ölen Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Erkek çocuk ölen babasının maaşını alabilir ancak herhangi bir sigortalı işte çalışmaması veya sigortaya bağlı olarak ödenen herhangi bir maaşının olmaması gerekmektedir.  Evlilik durumları da ölüm maaşının alınma koşulunu değiştirmektedir.

Birikmiş Ölüm Aylığı

Birikmiş ölüm aylığı genellikle maaşı alınacak kişinin ölümünden sonra belli süre içerisinde gerekli olan yazılı işlemlerin yapılmaması ve bunun sonucunda birikmesi ile olmaktadır. Birikmiş olan ölüm aylığını almak için ise yazı yazarak başvurulması gerekmektedir.

SGK Ölüm Aylığı Sorgulama

SGK ölüm aylığı sorgulama için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler;

  • Alo 174 hattı ve
  • E-devlet üzerinden “SGK ölüm aylığı” yazılarak aratmak olmaktadır.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi

Dul, Yetim ve Ölüm Maaşı Başvurusu

25 Yıllık Evli Olanlar Nasıl Emekli Olur

/ 5.

Share.

Comments are closed.