En İyi Viski Hangisidir? Dünyanın En İyi Viski Markaları

En iyi viski markaları ve fiyatlarını sizler için derledik. En iyi viski hangisi yorumları gelin birlikte inceleyelim. En yumuşak viski ve etkili kafa yapıcı viski markasını makalemizde bulmanız mümkündür.

En iyi viski şüphesiz damak zevkinize en uygun olandır. Ancak viski hazırlanırken kullanılan yöntemler ve araçlar göz önünde bulundurulduğunda bazı viskilerin diğerlerinden çok daha iyi olduğunu inkar edemeyiz. Peki gerçekten en iyi viski hangisidir?

Viski damıtma yöntemi ile hazırlanan ve bir süre dinlendirildikten sonra tüketilen bir çeşit içkidir. İçki çeşitleri arasında viski kendine has bir karakteri olan ve oldukça tercih edilen bir seçenektir. Birçok farklı viski markası ve türü olduğunu biliyoruz. Bunların yanı sıra farklı kültürlerin kendilerine has viski kültürleri de bulunur.

Bugün burada viski türleri hakkında merak edilenlere, en iyi viski seçeneklerine ve en çok tercih edilenlere dair merak edilenleri derledik. Viski konusunda en iyisine karar vermeden önce mutlaka listemize bir göz atın.

1. Jonnie Walker ile viski deneyimine farklı bir tat katın.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Jonnie walker viski

Jonnie Walker ilk kez üretilmeye başlandığında İskoçya’nın küçük bir dükkanında satılıyordu. Öyle ki Jonnie Walker’ın kendini bir hayli hızlı bir şekilde geliştirerek yükseklere ulaşmasında sürekli talep yatıyor.

Viski sıralamasında Jonnie Walker her yıl yapılan en çok satılan viskiler listelerinde başlarda yer almaktadır. Siz de en iyi viskiye karar vermeden önce Jonnie Walker’a bir şans vermelisiniz.

2. Ballantine’s viski yumuşak ve olgun bir aroma severlere.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Ballantine’s viski

Ballantines viski yumuşak ve olgun aroma severlerin listelerinin başında yer alabilir. Viski içerken çabuk çarpılanlar için de içiminin oldukça kolay olduğunu söyleyelim. Alkol oranı %40 ile %48 arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Ballantines viskinin en güzel yanı kendine has bir kişiliği olmasıdır. Bu viskinin severleri onun fazlasıyla müdavimidir. Fiyat yönünden de uçuk fiyatlarda satışa sunulmaması nedeniyle erişim imkanı daha mümkün olan bir markadır.

3. Grant’s viski ile aromaları hissedin.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Grant’s viski

Aromaları yoğun olarak hissetmeyi sevenlere Grant’s viskiyi önerebiliriz. Özellikle içimi kolay olması ve aromaların yoğun tadının hissedilebilmesi nedeniyle Grant’s viski tercih edilen bir markadır.

Aromaların kokusunu hissedemiyorsanız iyi bir viski içmiyorsunuz demektir. Denge çok önemlidir. Viski seçerken mutlaka ilk yudumunuzu dikkatle için. Burada viskinin tadını almanız gerekir.

Ağzınızda hissedeceğiniz yanma hissi viskinin kalitesinin düşük olduğu anlamına gelir. Grant’s viskinin içinde özellikle kuru meyve ve tereyağı tadını alabilirsiniz. Dünya genelinde çok bilinen ve tercih edilen markalardan biridir.

4. Meyvemsi aromalar sevenlere Chivas Regal.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Chivas regal viski

Chivas Regal meyvemsi tat ve aromalardan hoşlananların sevdiği yumuşak içimli bir viskidir. Hazırlanırken meyve kurularından da faydalanıldığından meyve tatlarını yoğun olarak hissedebilirsiniz.

Chivas Regal içenlerin çok sevdiği başka bir yönü de hafif gelen karamel aromasıdır. Baharatlarla birlikte yumuşak içimli ve kremamsı bir viskidir.

5. J&B 1750’li Yıllardan bu yana sevilerek tüketiliyor.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
J&b viski

J&B bir viski markası olarak akla ilk gelenler arasında yer alıyor. Öyle ki tahılların damıtılması ile elde edilen lezzeti viski severlerin müptelası olmasına yetecek türden bir lezzettir. En iyiler arasında her yıl yerini alıyor. Sevenleri yanına en çok taze ve kuru meyveleri yakıştırıyor.

6. William Peel: İçeriğinde barındırdığı %40 oranındaki alkole rağmen yoğun bir tada sahip.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
William peel viski

William Peel bir İskoç içkisidir. İskoçların özellikle viski konusuna ne kadar hassas olduklarını bilirsiniz. Kendileri bu hassasiyetlerini içkinin aromalarındaki seçicilikleri ile de gösteriyor.

William Peel aroma yönünden zengin ve baharatlı bir tada sahiptir. İçki içerken keyif almayı isteyenlerin sürekli olarak başvurduğu bir kaynaktır da aynı zamanda. William Peel en çok tercih edilen viskiler sıralamasında her zaman kendine bir yer buluyor.

7. Sırada bir İskoç klasiği daha var. William Lawson’s

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
William lawson’s

William Lawson’s %40 oranında alkole sahip hoş bir içimi olan viskilerden biridir. Viski dünya genelinde en çok tüketilen içkiler arasında yer alır. Bununla birlikte Amerika, İrlanda, Japonya, İskoçya ve Kanada için viskinin özel anlamları vardır.

Baharat tadını yoğun olarak alabileceğiniz bu viskiyi yavaş içmeniz önerilir. Alkol oranının normal olmasına bakmayın. Çarpılabilirsiniz.

8. Dewar’s ile damağınızda kalan tada hayran olabilirsiniz.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Dewar’s viski

Aroma yönünden çok sevilen ve günden güne daha fazla tüketilen Dewars da en iyiler listesinde yer almaya hak kazanıyor. Dewar’s viskinin aromatik tadı ve yumuşak içimi ile viski içerken keyif almanın ne demek olduğunu yeniden gözden geçirin. Kendisi İskoç harman viskilerinden biridir. İskoçlar viski konusunda fazlasıyla hassas.

9. Label 5 ile meyve aromalarını hissedin.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Label 5 viski

Label 5 meyve aromalarının yoğun olarak hissedilebildiği bir İskoç içkisidir. Viskiler arasına en iyilerden biri olarak bilinir. Bu markanın viskilerini dinlendirme süresi de viski severleri cezbedebilir. Koyu kehribar rengi ile görüntüsü de fazlasıyla dikkat çekici.

10. Bell’s listede yer alan en yumuşak içimli viski olabilir.

En i̇yi viski hangisidir? Dünyanın en i̇yi viski markaları
Bell’s

Bell’s daha çok aşırı yumuşak içim severlerin tercih ettiği bir markadır. Öyle ki fiyat olarak da uygundur. Pahalı viskilerin daha iyi olduğuna dair bir şehir efsanesi var. Bu fikirden hemen kurtulun. Çünkü zevklerinize hitap etmeyen çok pahalı viskiler de olduğunu deneyerek görebilirsiniz.

Viskinin fiyatını belirleyen asıl unsurlar; viskinin üretim maliyeti, markası, ürünün ne kadar doğal olduğu ve hedef kitlesidir. Üreticinin ne kadar kar etmeyi planladığı başka bir unsurdur. Hem uygun fiyatı hem de yumuşak içimi sayesinde Bell’s viski severlerin günlük olarak tüketmeyi tercih edebildiği türden bir viskidir.

Viski hangi organa zarar verir?

Viski çok fazla tüketildiğinde karaciğere zarar verebilmektedir. Ayrıca sık kullanımında viski vücutta halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrılarına neden olabilir.

Viski en çok ne ile içilir?

Viskinin yanında kuruyemiş, peynir, kuru meyve, çikolata benzeri atıştırmalıklar tüketilir.

Sahte Viski Nasıl Anlaşılır

Bir Likör Klasiği Jagermeister Nedir, Neyle İçilir?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr