En İyi 4 Yatırım Nedir – Ne Kadar Kazanç Elde Ederim

Ülkemizde birçok kişi en iyi yatırım nedir sorusunun yanıtı aramaya başladı. En iyi yatırım araçlarını merak ediyorsanız hadi gelin birlikte bakalım.

Kenarda biriktirdiğiniz para ile yatırım mı yapmak istiyorsunuz? Doğru yatırım araçlarını kullanarak paranızın değerine değer katın. Size uygun yatırım araçlarını belirlemek için en iyi 5 yatırım aracını inceledik. Ülkemizde ve dünyada yatırımcılar tarafından tercih edilen 5 yatırım aracına gelin birlikte bakalım.

Mevduat Hesabı

Mevduat hesabı

Risk yüzdesi en düşük ve kısa vade içerisinde para kazanabileceğiniz yatırım araçlarından biridir. Her ay belirlediğiniz oranda paranızı bankaya atarsınız. Aylık olarak biriktirdiğiniz paraya bankanın belirlediği faiz oranı kadar ücret yansıtılır.

1000 TL’lik birikim hesabı için aylık %3 mevduat faiz oranı uygulanır. Bu ücretlerin bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiğini unutmayın. Birikim hesabınızı hem Türk Lirası cinsinden hem de döviz cinsinden açabilirsiniz. Bu sayede hem döviz olarak yatırımlarınızı gerçekleştirirsiniz hem de faiz oranları sayesinde aylık birikimleriniz artar.

Mevduat Hesabına Nasıl Yatırım Yapılır

 • Mevduat oranı yüksek bankayı tercih edin.
 • Bankalara giderek ya da mobil uygulama üzerinden birikimli mevduat hesabı açın.
 • Ardından aylık olarak kenara atacağınız para limitini belirleyin.
 • Dilerseniz Türk Lirası yerine Dolar ya da Euro üzerinden birikim hesabı açabilirsiniz.

Mevduat Hesabından Ne Kadar Para Kazanılır?

Aylık biriktirdiğiniz para miktarına göre kazancınız değişiklik gösterir. Ana paranızın 10.000 TL olduğunu düşünelim. Vade oranınızda 92 gün olarak belirleyelim. 10.000 TL yatırım yaptığınız bu hesaptan 92 gün sonunda elde edeceğiniz yatırım tutarları tahmini olarak şu şekilde olacaktır;

 • Türk Lirası toplam kazanç 500 TL ile 1.000 TL,
 • Dolar üzerinden toplam kazanç 5 dolar ile 25 dolar,
 • Euro üzerinden toplam kazanç 0.2 euro ile 62 euro arasında kazanç sağlarsınız.

Emtia Ve Döviz

En i̇yi 4 yatırım nedir - ne kadar kazanç elde ederim

En iyi yatırım araçlarından bir diğeri ise emtia ve döviz olarak karşımıza çıkar. Enflasyona karşı koruma sağlayan kısa vade ya da uzun vadede getiri sunan yatırım araçlarından biridir. Altın, dolar, euro gümüş, petrol, bakır, buğday gibi birçok ürüne yatırım yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Emtia ve döviz fiyatları dünyada yaşanan siyaset, politika, ekonomi ve enflasyondan etkilenerek belirlenir. Arz ve talep ilişkisine göre fiyatlar değişikliğe uğrar.

Emtia ve Dövize Nasıl Yatırım Yapılır

 • Sermaye Piyasası Kurulundan izin alan kurumlara üyeliğinizi oluşturun.
 • Dilediğiniz emtia’ya ya da döviz türüne giderek bakiyeniz kadar yatırım yapın.
 • İstediğiniz zaman emtia ya da dövizin satışını gerçekleştirin.
 • Emir vererek emtia ya da dövizin belirlediğiniz fiyata geldiği zaman otomatik olarak satışa sunabilirsiniz.

Emtia ve Döviz Ne Kadar Para Kazandırır

Emtia üzerinden kazanabileceğiniz ücret kesin değildir. Risk içeren bir yatırım aracıdır. Günlük ve haftalık olarak emtia fiyatları değişkenlik gösterir. Örnek olarak 2022 Ocak ayında 10.000 TL karşılığında altın aldığınızı düşünelim. 2023 yılının Temmuz ayında 10.000 TL altın üzerinden toplam 4.550 TL kazanç sağlarsınız.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri

Hisse senetlerini alıp satarak yatırım yapabilirsiniz. Kısa vade ya da uzun vadelerde para kazanabilirsiniz. Bu durum satın aldığınız hisse senetlerine göre değişiklik gösterir. Hisse senedine yatırım yapmak yüksek risk taşıdığını unutmayın. Satın alacağınız hisseyi, projeyi ve şirketi iyi tanımanız gerekir. Yatırım araçları arasında en yüksek getiri potansiyeline sahip olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir. Yüksek getiri potansiyeline sahip olduğu gibi zarar etme olasılığınızda yüksektir.

Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır

 • Komisyon ücreti almayan en bilindik borsalardan birini seçin ve üyelik oluşturun.
 • Üyeliğiniz onaylandıktan sonra hisse senetlerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Araştırdığınız ve geleceğinin olduğunu düşündüğünüz hisse senetlerini satın alarak yatırım yapmaya başlayın.
 • İstediğiniz satış fiyatına geldiği zaman hisse senetlerini satabilirsiniz.

Hisse Senedi Üzerinden Ne Kadar Kazanç Sağlarım

Satın aldığınız hisse senedine göre ve satın aldığınız hisse oranına göre kazançlarınız değişiklik gösterir. Kazandıran hisseler olduğu gibi zarar de edebilirsiniz. Örnek olarak X hissesine 10.000 TL yatırım yaptığınızı düşünelim. Bir gün içerisinde 50 TL, 100 TL yada 900 TL’den daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Ancak yine X hissesi üzerinden tüm paranızı kaybedilirsiniz.

Kripto Para

En i̇yi 4 yatırım nedir - ne kadar kazanç elde ederim

Son 5 yıldır en çok gündemde yer alan yatırım araçları arasında yer alıyor. Kripto para merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğu için yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Ancak en büyük riskin yer aldığı yatırım araçlarından birisi olduğunu unutmayın. Bir gün içerisinde 1000 TL kazanabildiğiniz gibi bir gün içerisinde paranızın %90’ı eriyebilir. Kripto para piyasasına girmeden önce grafikleri iyi okumalı, yatırım yaptığınız coinin projesine hakim olmalı ve dünya gündemini takip etmeniz çok önemlidir.

Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır

 • Kripto paraya yatırım yapmak için güvenilir kripto para borsalarından birini tercih edin.
 • Genellikle ülkemizdeki yatırımcılar tarafından Binance tercih ediliyor.
 • Kripto para piyasasında yatırım hesabı açtıktan sonra istediğiniz coini alıp satabilirsiniz.
 • Coin grafiklerini inceleyebilir ve dilediğiniz zaman komisyon olmadan satabilirsiniz.

Kripto Para Üzerinden Ne Kadar Kazanç Sağlarım

Kripto para üzerinden net bir kazanç elde etmezsiniz. Örnek olarak MTD coine 10.000 TL yatırım yaptığınızı düşünelim. 10.000 TL ile 0.04 MTD coini aldınız ve 0.07 MTD seviyesinde sattığınızı düşünelim. Bu durumda kazancınız 7.500 TL artacaktır. Ancak BTC 60 bin dolar seviyesindeyken 20 bin dolar seviyesine düşüşünün ardından birçok yatırımcının %90 oranında parası eridi. En yüksek riske sahip yatırım aracı olduğunu lütfen unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥