Ertuğrul Gazi Oğlu Gündüz Bey Nasıl Öldü

Ertuğrul Gazi oğlu Gündüz Bey nasıl öldü hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Gündüz Alp kaç yaşında öldü ve Gündüz Bey hain mi işte detaylar.

Ertuğrul Gazi’nin oğlunun ölümü tarihte büyük bir yankı uyandırmıştır. Oğuzlar’ın Kayı boyuna dâhil olan Gündüz Bey, Ertuğrul Gazi’nin en büyük oğludur. Osmanlı Devleti’ni kuran kişinin ağabeyi Gündüz Alp’tir. Ertuğrul Gazi oğlu Gündüz Bey Bay-Atlı Hasan Câm-ı Cem-Âyîn ve Neşrî’nin Kitâb-ı Cihannümâ isimli eserlerde Ay- Doğdu isminde bilinmektedir. Ölümü merak edilen Gündüz Alp, 1299 yılında şehit olmuştur. 

Gündüz Alp Kaç Yaşında Öldü

Ertuğrul gazi oğlu gündüz bey nasıl öldü

Gündüz Alp’in ölüm yaşı söz konusu olduğunda insanların aklına farklı tahminler gelmektedir. Bazı insanlar Gündüz Bey’in genç yaşta öldüğünü düşünse de bu düşünce yanlıştır. Gündüz Alp, küçük yaşlarda ölmemiş ve ölümü yetişkin iken ortaya çıkmıştır. 1299 yılının savaşı olarak bilinen İnegöl Savaşı’nda ruhunu veren Gündüz Bey, beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen kardeşinden uzun süre ayrılmamıştır. Bu nedenle erken yaşlarda ölmesi mümkün değildir. Ayrıca çocukları da Gündüz Bey’in erken ölmediğini kanıtlar niteliktedir.

Gündüz Bey Hain Mi

Ertuğrul gazi oğlu gündüz bey nasıl öldü

Bazı kaynaklara göre Gündüz Alp’in hainliği konuşulmaktadır. Bazı kaynaklar ise Osman Gazi’nin Gündüz Bey’i öldürdüğünü iddia etmektedir. Eskişehir’in sancak beyliğini uzun yıllar sürdüren Gündüz Bey, kardeşine herhangi bir hainlik yapmamıştır. Uzun yıllar kardeşi ile birlikte yaşam süren Gündüz Bey’in ruhunu bir savaşta teslim ettiği bilinmektedir. Osman Bey ile Gündüz Bey arasında herhangi bir anlaşmazlık yaşanmamıştır. Ne Osman Bey ne de Gündüz Bey birbirlerine ihanet etmemiştir.

Tarihte Gündüz Alp Kiminle Evli

Gündüz Alp’in evliliğinin net olarak hangi yılda gerçekleştiği bilinmemektedir. Gündüz Bey Hayme Hatun ile evlenmiş ve çocukları dünyaya gelmiştir. Ertuğrul Gazi oğlu Gündüz Bey toplam 4 çocuğa sahiptir. Bu çocukların isimleri:

  • Sungur Tekin, 
  • Dündar Gazi, 
  • Ertuğrul Gazi,
  • Dündar Bey şeklindedir.

Gündüz Bey Osman Bey’e İhanet Etti Mi

Ertuğrul gazi oğlu gündüz bey nasıl öldü

Gündüz Bey’in ihaneti ülkeler arasında sık konuşulan bir konudur. Gündüz Bey’in kardeşine ihanet ettiği sanılsa da durum bundan ibaret değildir. Tarih boyunca kardeşinin yanında yer alan Gündüz Bey, Osman Bey’e ihanet etmemiştir. 1299 yılında şehit olan Gündüz Bey bu tarihe kadar Osman Bey’in yanında mücadele etmiştir. Aralarında herhangi bir ihanet söz konusu değildir.

Osman Bey Gündüz Bey’i Öldürdü Mü

Osman Bey’in Gündüz Bey’i öldürmesi hakkında farklı teoriler ileri sürülmüştür. Bu teorilerden biri Osman Bey’in Gündüz Bey’i uykusunda öldürdüğüdür. Ancak bu teorinin doğru olmadığı ispatlanmıştır. Osman Bey ile Gündüz Bey arasında herhangi bir anlaşmazlık bulunmamaktadır. Bu nedenle Osman Bey’in Gündüz Bey’i öldürmesi için herhangi bir amacı bulunmamaktadır. Ayrıca Gündüz Bey 1299 yılında çıkan bir savaşa katılmıştır. İnegöl Savaşı’ndan dönememesi o yılın bazı tarih kitaplarına yansımıştır. 

Gündüz Bey’i Kim Öldürdü

Gündüz Bey’i öldüren kişi ya da kişiler hakkında detaylı bir veri bulunmamaktadır. Ancak Gündüz Bey’in bir savaşta öldüğü bilinmektedir. Savaşta yer alan düşmanların Gündüz Bey’i silah ya da kılıç ile vurduğu düşünülmektedir. Gündüz Bey kardeşi ya da babası tarafından öldürülmemiştir. Gündüz Bey, bir savaşa katılmış, mücadele etmiş ve şehit düşmüştür.

Gündüz Bey’in Eşine Ne Oldu

Gündüz Bey’in eşi Hayme Hatun’dur. Ertuğrul Gazi oğlu Gündüz Bey eşi Hayme Hatun ile uzun yıllar mutlu bir evlilik sürdürmüştür. Gündüz Bey’in Hayme Hatun’dan 4 oğlu bulunmaktadır. Bu oğullarının isimleri şu şekildedir:

  • Sungur Tekin Bey
  • Ertuğrul Gazi Bey
  • Dündar Gazi Bey
  • Dündar Bey.

Gündüz Bey’in eşi Hayme Hatun’un ölüm yılı 1267’dir. Ölüm yeri ise Dominik’tir. Tam adı Haime olan kadının Gündüz Bey’den daha erken öldüğü bilinmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Ertuğrul Gazi oğlu Osman Gazi nasıl öldü?

Osman Gazi, gut hastalığı nedeniyle 1324 yılında vefat etmiştir.

Gündüz Alp kimin oğlu?

Gündüz Alp, Kayı Boyu’nun beyi Süleyman Şah’ın oğludur.

Ertuğrul Gazi oğlu Gündüz Bey’in mezarı nerede?

Gündüz Bey’in mezarı, babası Süleyman Şah’ın mezarı ile birlikte Fırat Nehri’nin kıyısındaki Ahlat’ta bulunmaktadır.

Gündüz Bey kaç çocuğu var?

Gündüz Bey’in kaç çocuğu olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda bir oğlu olduğu, bazı kaynaklarda ise hiç çocuğu olmadığı belirtilmektedir.

Ertuğrul Gazi kaç tane eşi var?

Ertuğrul Gazi’nin iki eşi olduğu bilinmektedir. Birinci eşi Halime Hatun, ikinci eşi ise Hayme Ana’dır.

Ertuğrul Gazi’nin ilk oğlu kimdir?

Ertuğrul Gazi’nin ilk oğlu Gündüz Bey’dir.

Ertuğrul Bey kaç kez evlendi?

Ertuğrul Bey’in iki kez evlendiği bilinmektedir.

Ertuğrul un kaç tane oğlu var?

Ertuğrul Bey’in üç oğlu olduğu bilinmektedir. Bunlar Gündüz Bey, Savcı Bey ve Osman Gazi’dir.

Ertuğrul Bey’in kaç oğlu var?

Ertuğrul Bey’in üç oğlu olduğu bilinmektedir. Bunlar Gündüz Bey, Savcı Bey ve Osman Gazi’dir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr