Ettehiyyatü duası Türkçe okunuşu anlamı ile her namazda okuduğumuz anlamlı dualardan biridir. Namazlarımızda oturduğumuzda Allah ile baş başa kaldığımız görüşmelerimizde Rabbimizi anmak, onun büyüklüğünü tesbih etmek, Peygamber efendimize selam vermek için ve daha başka birçok güzel anlamla okuduğumuz bir duadır.

Ettehiyyatü Duası Türkçe Okunuşu

 • Ettehiyyâtu lillâhi vessalevâtu vettayibât.
 • Esselâmu aleyke eyyuhen-Nebiyyu ve rahmetullahi ve berakâtuhu.
 • Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn.
 • Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden abduhû ve Rasuluh.”
Ettehiyyatü Duası Türkçe Okunuşu

Ettehiyyatü duası Türkçe okunuşu ile yukarıdaki Arapça halinin aynısıdır. Arapça okumak her ne kadar daha faziletli olsa da Arapça bilmeyenler için duanın Arapça halini Türkçe olacak şekilde aşağıda derledik. Ettehiyyatü duasını ezberlerken aşağıdaki Türkçe okunuşundan da faydalanabilirsiniz.

Ettehiyyatü Duası Okunuşu

Her namazımızda, yemeklerimizi yaparken, bolluk ve bereket dilerken ve bunun gibi birçok farklı amaç için okuduğumuz.

Ettehiyyatü duasının Türkçe anlamı;

“Bütün duâlar, senâlar, bedenî ve mâlî ibadetler Allah Teâlâ’ya mahsustur. Ey Peygamber! Sana selâm olsun, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun. (Ey Rabb’imiz)! Selâm bize ve Allah’ın sâlih kullarının üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.”

Ettehiyyatü Duası Arapça Okunuşu

Ettehiyyatü Duası Okunuşu

Ettehiyyatü duası Arapça okunuşu ile Allah’a yakarmak, dua etmek, Allah’ın büyüklüğünü anmak ve Peygamber efendimize selam vermek için okunan bir duadır. Bolluk ve bereket için, Allah’tan bağışlanma dilemek ve benzeri birçok farklı amaçla okunabilen faziletli bir duadır.

Ettehiyyatü duasını aynı zamanda namazlarımızda oturduğumuzda da okuruz. Allah ile kul arasındaki görüşme olan namazda okunan kıymetli bir duadır. Ettehiyyatü duası Arapça okunuşu;


التَّحِيَّاتُ لِلَّهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ ﴿﴾ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ ﴿﴾ السَّلامُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ ﴿﴾ أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ ﴿﴾ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Ettehiyyatü Duası Fazileti

Ettehiyyatü Duası Okunuşu

Ettehiyyatü duası fazileti ile birçok farklı amaç için Müslüman kimseler tarafından sürekli okunan bir duadır. Aynı zamanda bir iman tazelemedir. Allah’ın birliğinin tesbihidir. Ettehiyyatü duasının öneminin ne kadar büyük olduğunu anlamak isterseniz her namazda oturduğumuzda okuduğumuz ilk dua olduğunu düşünebilirsiniz.

Ettehiyyatü duası alimler tarafından da birçok farklı fazileti ile öne çıkarılan bir duadır. İbn Mace’den aktarılana göre Ettehiyyatü duası Peygamber efendimiz tarafından Kur’an’dan bir sure öğretir gibi Müslüman kimselere öğretilmiştir. Ettehiyyatü duası faziletleri

 • Yemek yapılırken yemeğin bereketlenmesi için okunur.
 • Manevi sıkıntılardan kurtulmak için okunur.
 • Evden çıkarken okunur.
 • Kalabalıklar içinde yalnız hissedildiğinde okunur.
 • Uyku sorunu yaşandığında okunur.
 • Teselliye ihtiyaç duyulduğunda okunur.

Ettehiyyatü Duası Kolay Ezberle ve Unutma

Ettehiyyatü Duası Okunuşu

Ettehiyyatü duası kolay ezberle ve unutmamak için anlamı ile birlikte öğrenebilirsiniz. Duanın anlamını bilmek duayı hem hatırda tutmak hem de anlamını bilerek okumak için faydalıdır. Namazlarda sürekli okuduğumuz Ettehiyyatü duasını aşağıdaki maddeler halinde parçalara ayırdık.

Ettehiyyatü duasını kolayca ezberlemek için 5 set halinde 1 hafta boyunca günde 2 kez çalışmanız yeterlidir. Duanın hem kendisini hem de anlamını bu şekilde kolayca öğrenebilirsiniz. Setler halinde Ettehiyyatü duası kolay ezberleme yöntemi;

 • Ettehiyyâtu lillâhi vessalevâtu vettayibât. (Bütün duâlar, senâlar, bedenî ve mâlî ibadetler Allah Teâlâ’ya mahsustur.) 5 KEZ OKUNACAK.
 • Esselâmu aleyke eyyuhen-Nebiyyu ve rahmetullahi ve berakâtuhu. (Ey Peygamber! Sana selâm olsun, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.) 5 KEZ OKUNACAK.
 • Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. ((Ey Rabb’imiz)! Selâm bize ve Allah’ın sâlih kullarının üzerine olsun) 5 KEZ OKUNACAK.
 • Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden abduhû ve Rasuluh. (Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.) 5 KEZ OKUNACAK.

Her bir parça 5’er kez okunmalı ve 5 kez okunduktan sonra parantez içinde geçen anlamı okunmalıdır. Böylece duanın anlamını da öğrenerek ezberleyebilirsiniz. Her bir maddeyi 5’er kez okuyarak tamamladığınızda 1 seti bitirmiş olacaksınız.

Rabbena Duaları Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Amenerrasulü Duası Türkçe Okunuşu, Anlamı ve Kolay Ezberleme (Günde En Az 1 Kere Oku)

Ezan Duası Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Comments are closed.