Evde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır – 5 Adımda Pire Belirtileri

Evde pire olduğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını birçok kişi merak ediyor. Pire nasıl temizlenir, neden pire olur konuları hakkında detaylı bilgilendirme yapıyoruz.

Evcil hayvan beslemek çok güzel olsa da bazı durumlarda evde soruna sebep olabilir. Bu sorunlardan biri ise çoğu kişinin korkulu rüyası pire. Kediler, köpekler, tavşan ya da hamster besliyorsanız evinizde pire olabilir. Pireler çok küçük oldukları gibi çok hızlı bir şekilde yayılırlar. Evde hayvan beslemeseniz bile pire sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Evinizde pire olup olmadığını anlamanıza olanak sağlayacak bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler sayesinde daha fazla yayılmadan pirelere son verebilirsiniz. Evde pire belirtileri şu şekildedir;

 • Kişinin bacaklarında kızarıklık ya da vücudun herhangi bir yerinde kaşınma hissi oluşuyorsa,
 • Evde beslediğiniz hayvanınızda sürekli ve şiddetli bir kaşınma görülüyorsa,
 • Hayvanda kaşınmaya ek olarak kaşınan bölgeyi ısırıyor ya da yalıyorsa,
 • Fener yardımıyla üzerinize baktığınız zaman küçük siyah ve hareket eden canlı biri varsa,
 • Gündüz evde dolaşırken ısırık hissi yaşıyorsanız evinizde pire vardır.

Evde Pire Neden Olur

Evde pire neden olur

Pireler sıcakkanlı oldukları için genellikle evleri, hayvanları ve insanları tercih ederler. Özellikle pireler hayvanların üzerinde yaşayan canlılardır. Hayvanların üzerinde dolaşan pireler insanlara kolayca bulaşabilir. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız büyük ihtimalle evcil hayvanınızdan dolayı evinize pire bulaşmıştır.

Evinizde evcil hayvan beslemiyorsanız pirelerle gene karşılaşabilirsiniz. Sokakta, işte, okul da hayatımızın birçok alanında pireler karşımıza çıkar. Sokak hayvanlarıyla temas ettiysek ya da herhangi bir eşya temas ettiyse hızlı bir şekilde pireler size bulaşacaktır. Bu yüzden temizlik ve önlem hayatımızın her alanında olması gerekiyor.

Evde Pire Varsa Nasıl Temizlenir

Evinizde pire olduğunu düşünüyorsanız hemen harekete geçmeniz gerekir. Pireler hızlı yayıldıkları için ilk başlarda fark edemezsiniz. Ancak fark ettikten sonra acaba mı sorularını bir kenara bırakın ve alttaki adımları uygulayarak kolayca evinizi pirelerden temizleyin. Özellikle elma sirkesi sayesinde bir kaç gün içinde evinizdeki pirelerden kurtulabilirsiniz.

 • İlaçlama firmaları ile evinizin derinden temizlenmesini sağlayabilirsiniz,
 • Evde pire ilacı yapın. 1 litre ılık suya 1/3 oranında deterjan ve yemek kaşığı nem yağı ekleyerek karıştırın. Tüm eve sprey yardımıyla sıkın.
 • Evi, evcil hayvanınızı ve kendinizi sirke ile temizleyin,
 • Evi günde iki kere süpürüp silin.
 • Silme işlemi yaparken suyun içerisine sirke, çay ağacı yağı, limon suyu ekleyin.
 • Çamaşır suyu ile evlerinizi temizleyin.
 • Evcil hayvanınız varsa dış parazit ilaçları için veterinere götürün,

Tüm evi sildiğinizde pireler bu evde yaşayamayacağını anlayacaktır.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥