Yunanca kökenli olan ancak her dilde kendine yer bulmuş ve kullanılmış Evreka ne demek sorusu günümüzde en sık araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Evreka kelimesinin anlamına bakıldığında “buldum” kelimesine karşılık olduğu görülmektedir. Eski Yunanca’da eureka bu durarak kullanılmakta olan kelime günümüzde evreka şeklinde bir kullanıma sahiptir.

Evreka Anı Ne Demek?

Arşimet’e atfedilen bilindik bir ünlem olan evreka, buldum ya da onu buldum benzeri bir anlama sahiptir ve bu şekilde kullanılabilir. Bu terimin bir keşfi kutlarken kullanılan bir ünlem olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla evreka anı ne demek sorusuna yeni bir keşfin yapılması ve bu keşfin bulunduğu an şeklinde yanıt vermek mümkün ve doğru olacaktır.

Evreka Hikayesi

Evreka Hikayesi

Evreka hikayesi oldukça dikkat çekici ve ilginç bir konuya sahiptir. Arşimet’in Suyun kaldırma kuvvetini keşfettiği hikaye olarak da bilinen evreka hikayesi, Syracuse kralı Hiero’nun bir savaştan zaferle ayrılmasının ardından halkına tapınak yaptırmaya karar vermesiyle başlar. Tapınağa altın defne yapraklarından oluşan bir taç yaptırmak istemesi üzerine tercih yapması için bir usta görevlendirilir ancak ustanın hile yapmasının fark edilmesi ardından görev Arşimet’e verilir.

Ünlü bir matematikçi bir fizikçi ve mühendis olan Arşimet, kralın problemini çözmek için var gücüyle çalışır. Banyosunu yapmak için gittiği hamamda altın tacın akıbetini düşünürken küvetin içine girerek stresini atmak ister. Bu esnada küvete girmesiyle suyun taştığını fark eden Arşimet nedenini anlayamaz ve kendini suya batırmaya devam eder. Bu durumda suyun daha fazla taştığını fark eder ve böylelikle kralın problemini çözer. problemi çözdüğü an ise buldum anlamına gelen evreka terimini bağırarak hamamdan dışarı kendini atar.

Evreka Hangi Dil?

Fizikte Belirsiz şeklindeki maddelerin öz kütlesini ölçmek amacıyla suyun kaldırma kuvveti formülünü fark eden Arşimet bu esnada evreka kelimesini kullanmıştır. Arşimet’in yeni bir keşif gerçekleştirilmesiyle kullandığı bu kelime yeni bir şey keşfetmek ve bulmak anlamında kullanılmaktadır. Evreka hangi dil sorusuna ise yunanca cevabını vermek doğru olacaktır. Arşimet ile popülerleşen bu kelime günümüzde yeni bir buluş gerçekleştiğinde kullanılmakta olan bir terim haline gelmiştir.

Oguş Ne Demek – Urug, Budun, Eski Türkçe Kelimeler

Lubunya Ne Demek – Lubunca Kelimeler ve Anlamları

Delalamın Ne Demek – Kürtçe Sözler

Comments are closed.