Amerika Merkez Bankası haziran ayında beklenen toplantı gerçekleşmiştir. Mayıs ayına ait enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından birçok ekonomist ve analist FED kararının 75 baz puan artışı yönünde olacağına dairdir. FED 15 Haziran 21.00’da kararını açıklamıştır. FED 75 puan faiz artırımına giderek son yılların en yüksek artışını gerçekleştirmişlerdir. FED aşırı enflasyon karşısında sert para politikasına devam etmektedir. FED kararının ardından piyasalarda ne gibi bir değişiklik olacağına bir bakalım.

Fed Faiz Kararı Borsayı Nasıl Etkiler

FED Faiz Kararı Sonrasında Altın Fiyatları

Amerika Merkez Bankasının 75 baz puan faiz artımına gideceğine dair kararlarını açıklamıştır. FED tarafından açıklanan bu kararın sonrasında dolar değer kazanmıştır. FED toplantısının sonrasında faiz artırımlarının devam edeceği ve daha fazla sert bir tepki oluşabileceği algısı oluşmuştur. FED baskısı altında fiyatlandırmanın devam ettiği altın fiyatları 2022 yılında %13 değer kaybettiği bilinmektedir.

  • FED kararının ardından gram altın fiyatları 1.017 TL seviyelerindedir. ONS altın 1.824 TL ile işlem görmektedir.

FED Faiz Kararı Sonrasında Bitcoin Fiyatları

FED tarafından alınan kararlar piyasaları etkilemektedir. FED enflasyon karşısında sert duruşunu devam ettirerek 75 baz puan faiz artımına gitmiştir. Bu karar alındıktan sonra piyasalarda gerçekleşen durumları sizler için yazımızda ele aldık.

  • Bitcoin fiyatlarında düşüş devam etmektedir. FED faiz kararını açıklamasının ardından Bitcoin 20.780 dolar seviyelerinde işlem görmeye, Ethereum ise 1.088 dolar seviyesinde işlem görmeye devam etmektedir. Bitcoin %-6.32 düşüş yaşarken Ethereum %-9.98’lik bir düşüş yaşamıştır.

FED Faiz Kararı Sonrasında Borsa Fiyatları

Tüm dünyanın beklediği faiz kararlarının açıklanmasının ardından gözler borsa fiyatlarına döndürüldü. Ayı piyasasında hareket eden S&P 500 endeksi faiz kararının ardından hangi seviyelerde görülmeye başlandı merak ediyorsanız sizler için yazımızda derledik.

  • S&P 500 endeksi %0.79 değerinde artış göstererek 3764.87 seviyelerinde görülmektedir.

FED Faiz Kararı Petrol Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek

FED Faiz Kararı Tahminleri

Powell Konuşması Bugün