Feminist Ne Demek

Feminist ne demek hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Non feminist ne demek ve feminist kadın ne demek işte detaylar.

Fransızca’dan Türkçeye geçen Feminist Türk Dil Kurumuna göre feminizm yanlısı kimseye denilmektedir. Bu anlamda Feminizm ise kadının toplum içerisindeki yerini iyileştirmek adına ortaya çıkmış düşüncedir.

Feminis ne demek, Kadın özgürlüğüne dayanan bir Feminizm temelinden bahsetmek mümkündür. Cinsiyetler arasındaki ilişkiyi araştıran ve eşitsizlikleri ortadan kardırma amacı güden feminizm ilk kez 1700 lü yılların sonunda ortaya çıkmıştır. En basit haliyle kadınlarla erkeklerin aynı haklara sahip olmasını savunmaktadır. Bazı kesimler erkek düşmanlığı, lezbiyenlik yada anarşist olarak görebilir. Fakat çok basit bir anlamı vardır.

Deist Ne Demek

Non Feminist Ne Demek

Non Feministlik Anti-Feministlik ile aynı anlamı taşıyor. Onlara göre Non Feminist bir realisttir. Kadın ile erkeğin psikolojik, biyolojik ve fizyolojik olarak eşit olmadığını anlayanların benimsediği bir düşünce biçimi olarak tanımlamak doğru olur. Diğer bir deyişle kadın ile erkeğin her konuda eşit olduğunu savunanların karşıtı olarak görülebilir.

Feminist Kadın Ne Demek

Feminizm herkes içindir tanımının yapılması doğru olur. Daha çok kadınlar tarafından savunuluyor olsa da erkekler içinde aynı şey geçerlidir. Kaldı ki feminizm erkekler için değil ataerkil baskılar için kullanılan bir söylemdir. Kadınlar ve erkekler aynı düşünce ile kadın erkek eşitliğini savunabilirler.

Feminist Kadın Ne Demek

Feminist Erkek Ne Demek

Erkekler açısından bir ataerk baskı söz konusudur. Bu akım herkes içindir. Feminist erkekte ataerkil sistemden muzdariptir. Onlara göre bu baskıdan kurtuluş yolu olarak görülebilir. Cinsiyetçilik karşıtı olan erkeklere feminist erkek olarak tabirde bulunuluyor.

Anti-Feminist Ne Demek

Feminizme inanan kişiye Feminist, kadın ile erkeklerin yasa önünde eşit olduğuna inan ancak bunun için feminizme ihtiyaç olmadığını düşünen kimselere de Anti Feminist denilmektedir. Kendi içinde üç gruptan bahsetmek mümkündür.

  • Eşitlikçi Anti-Feminist
  • Doğal Anti-Feminist
  • Kadın Düşmanı Anti-Feminist

Radikal Feminist Ne Demek

Kadın özgürlüğü ile ortaya çıkmasına rağmen toplumda kadına yönelik ataerklik baskı ile erkek hakimiyetine karşı olan bir feminizm koludur. Onlara göre bir patriarka sistem vardır. Radikal Feminist olan kişiler kadın ve erkek arasındaki egemenlik ilişkisini bu sistemle düzenlendiğini savunur. Feminizmin ikinci dalgası olarak görülür.

Parodi Nedir

Ateist Ne Demek

LGBT Ne Demek

Narsist Ne Demek

İroni Ne Demek

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu