Gay Ne Demek – Cinsel Kimlik Seçiminde Yeni Tercihler

Cinsel kimlik seçiminde yeni tercihler LGBTi+ kısaltması ile de duyduğumuz seçeneklerden oluşuyor. Kadın ya da erkek olmak cinsel bir kimlik seçimi için yeterli olmayabilir. Nitekim bugün birçok insan da cinsel kimliklerini kendileri seçtiğini söylüyor. Daha açık bir ifade ile cinsel kimliğin doğduğunda verilen değil sonradan seçilen bir tercih olduğunu dile getiriyor.

Cinsel kimlik seçiminde ortaya çıkan yeni tercihler ile birlikte GAY olmak da bir seçenek oldu. Peki gerçekten Gay olmak ne demek? Gay olan bir kimse sadece hemcinsi ile mi ilişki yaşayabilir? Detaylar burada.

Gay ne demek - cinsel kimlik seçiminde yeni tercihler
Gay ne demek

Gay ne demek?

Gay bir cinsel yönelim olarak kişinin hem cinslerine ilgi göstermesi ve cinsel olarak çekim hissetmesi anlamına gelmektedir. Bir çeşit kişisel nitelik olarak da değerlendirilen gay olmak, heteroseksüel olmak ya da homoseksüel olmak ayrımlarında ortaya çıkan bir cinsel yönelimdir.

Homoseksüel olmak gay olmak olarak da tasvir edilebilir. Homoseksüel olan kimseler hem cinslerine cinsel bağlamda ilgi gösterirler. Bir kadının başka bir kadına karşı cinsel yakınlık hissetmesi ya da bir erkeğin başka bir erkeğe karşı cinsel yakınlık hissetmesi halinde gay tabiri kullanılır.

Gay ne demek - cinsel kimlik seçiminde yeni tercihler
Eşcinsel olmak bir tercihtir.

Eşcinsel olmak bir tercihtir.

Eşcinsel olmak, başka bir ifadeyle kadın ya da erkeğin hem cinsinden cinsel olarak hoşlanması bir tercihtir. Geçmişten bugüne varana kadar gay olmak hakkında sıkça söylenen bazı söylemler vardır. Bunlardan biri de eşcinsellerin kaç kişi olduğunun bilindiği.

Arkadaşlar saçmalamayın lütfen. Birinin yüzüne bakarak onun cinsel yönelimini anlamak mümkün değildir. Eşcinsel olmayı tercih eden insanlar hayatlarının diğer alanlarında normal bir şekilde yaşayabilir ki eşcinsel olmak da onlar için anormal bir durum değildir.

Eşcinsel olmak kişinin nasıl hissettiği ile alakalıdır.

Eşcinsel olmak sonradan kazanılan bir şey değildir. Yani ebeveynlerin çocuklarının eşcinsel olduklarını duyduklarında arkadaş çevresini suçlaması kadar saçma bir durum yok. Uyanın. Eşcinsel olmak hormonal olarak hislerle ilişkilidir.

Hem cinslerinden hoşlandığını söyleyen bir ergen bunu sonradan kazanmamıştır, sadece cinsel yönelimini henüz keşfetmiştir. Aradaki farkı iyi kavramakta fayda var.

Gay ne demek - cinsel kimlik seçiminde yeni tercihler
Gay olmak bir hastalık değildir

Gay olmak bir hastalık değildir.

Gay olmak bir cinsel yönelimdir. Kadının ya da erkeğin fark etmeksizin kendi cinsine yönelmesidir. Toplumumuzda kadınların cinsel olarak hem cinslerinden hoşlanmaları halinde lezbiyen olarak tanımlandığı bilinir. Gay tanımlaması daha çok erkeklerden hoşlanan erkekler için kullanılır.

Homoseksüellik ister gay olsun ister lezbiyen mevcut bir haldir. Toplumun içinde vardır. Kendini olduğu gibi hissetmemek benzeri sorunlar ile karşılaşabilen bu insanlar için hayat zaten yeteri kadar karmaşık. Emin olabilirsiniz. Toplum tarafından damgalanmak işi hiç de kolaylaştırmıyor.

İşin özü ister gay olsun ister lezbiyen bu bir cinsel tercihtir. Hastalık değildir. Terapi ve psikolojik destek görmeyi gerekli kılmaz.

Lubunya Ne Demek – Lubunca Kelimeler ve Anlamları

Aseksüel Ne Demek? (Aseksüel Bayrak Renkleri ve Ünlüleri)

Lezbiyen Ne Demek – Lez Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Lezbiyen miyim?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr