Oruçluyken, Gece ilişkiye girip sabah abdest almak orucu bozar. Gece oruç değilken ilişkiye giren bir Müslüman kimse artık cenabet halinde olacaktır. Cenabet halinde iken oruç için niyetlenmek de doğru değildir. Kişi cenabet halinde iken vakit kaybetmeden gusül abdesti almalıdır.

Gece ilişkiye giren ve sonrasında gusül abdesti almadan oruca niyetlenen bir kimsenin oruç tutması doğru değildir. İlişkiye girildikten sonra temizlenilmeli ve o şekilde oruca niyet edilmelidir.

Cenabet hali Müslüman bir kimsenin fiziksel olarak bulunabileceği en pis halidir. Yazımızın devamında gece ilişkiye girildikten sonra abdest alınması gusülün alınma zamanı hakkında merak edilen bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gece İlişkiye Girip Sabah Abdest Almak

Gece ilişkiye girip sabah abdest almak dinimizde tavsiye edilmemektedir. Müslüman kimsenin ilişki sonrasında cenabet olarak uyumaması gerekir. İlişki sonrasında vakit kaybetmeden gusül abdesti alınması ve temiz uyunması gerekmektedir.

Gece ilişkiye girdikten sonra uyuyarak sabah abdest almak haram olarak nitelendirilmemektedir. Ancak dinimizde kirli gezmek kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle gece ilişkiye girildiğinde hemen temizlenmeli ve ardından oruca niyet edilmelidir.

Oruca kişinin gusül abdesti almaya vakti olmasına rağmen almayarak cenabetken niyet etmemesi gerekir.  Gece ilişkiye girip sabah abdest almak hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekildedir:

“Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır.”

Nafile Oruçta İmsaktan Sonra Gusül Alınıp Oruç Tutulur Mu

Nafile oruçta imsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulabilir. Ancak bu durumun bazı şartları vardır. Müslüman kimse nafile oruç tutmaya niyetlendiyse ancak gece rüyalandıysa bu durumda sabah uyandığında orucuna devam edebilir.

Sabah tekrar gusül abdesti alınarak nafile oruç tutulmaya devam edilebilir. Kişinin rüyasında rüyalanması halinden oruç için sorumlu tutulmadığı bilinmektedir. Bu nedenle gece nafile oruca niyetlenmiş bir Müslüman kimsenin sabah uyandığında rüyalanmış olması orucunu bozmaz. Orucu bozmamakla birlikte kişinin kısa süre içerisinde gusül alması gerekir.

Sabah Namazından Sonra Gusül Abdesti Alınır Mı

Gece İlişkiye Girip Sabah Abdest Almak Orucu Bozar Mı

Evet. Sabah namazından sonra da gusül abdesti alınabilir. Gusül abdesti almak için günün herhangi bir saati uygundur. Kişi sabah namazına kalktığında gusül abdesti alması gerekmesi halinde ve sabah namazının vakti geçmesi tehlikesi halinde Fatih Kalender tarafından yapılan açıklama şu şekildedir.

Sabah namazın kazası kılınabildiği için önce gusül abdesti alınmalıdır. Gusül abdesti alındıktan sonra sabah namazının vakti geçmesi halinde ise namaz kaza edilmelidir. Gusül abdestine öncelik verilmelidir. Ancak kılınacak namazın kazası yoksa bu namazlar bayram namazı gibi namazlardır ki gusül alınmadan namaz kılınır ve namazdan sonra vakit kaybedilmeden gusül abdesti alınmalıdır.

Gusül Abdesti Almadan Oruç Tutulabilir Mi

Oruç tutulabilmesi için Müslüman kimsenin temiz olması şarttır. Şöyle ki oruç tutmadan önce mutlaka gusül abdesti alınması gerekmez. Ancak Müslüman kimse oruç tutmaya niyetli ise mutlaka daha önce gusül abdesti almış ve oruç tutacağı zaman dilimi içerisinde temiz olmalıdır.

Gusül abdesti olmadan cenabet olarak dolaşılmamalıdır. Kişinin cenabet olması halinde en kısa sürede gusül abdestini alması gerekir. Öyle ki bir namaz vaktinin gusül abdesti olmadan cenabet olarak geçirilmemesi gerekmektedir.

Daha önce gusül abdesti almış olan ve cenabet olmayan birinin oruç tutmadan önce gusül abdesti alması gerekmez. Oruç için cenabet olunmaması gerekliliğinin şart olduğu unutulmamalıdır.


Daha fazla ilgili içerik;

Gece cünüp olup sabah abdest almak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Oruç, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak demektir. Abdest almak ise bu üç şeyden hiçbirini içermez. Bu nedenle, gece cünüp olup sabah abdest alan kişi oruçlu sayılır.

Oruçluyken gusül abdesti en geç ne zaman alınır?

Oruçluyken gusül abdesti en geç imsak vaktine kadar alınmalıdır. İmsak vaktinden sonra gusül almak orucu bozar.

Sabah namazından sonra ilişkiye girmek orucu bozar mı?

Evet, bozar. Oruç, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak demektir. Sabah namazından sonra ilişkiye giren kişi orucunu bozmuş olur.

Imsaktan sonra temizlenen kadın oruç tutabilir mi?

Evet, tutabilir. İmsaktan sonra temizlenen kadın, oruç tutmaya devam edebilir. Ancak, temizlendikten sonra bir şey yiyip içmemişse orucu geçerli olur.

Ramazanda öğlene kadar gusül alıp oruç tutulur mu?

Evet, tutulur. Ramazanda öğlene kadar gusül alıp oruç tutmak mümkündür. Ancak, gusül alırken oruçlu olduğunuzu aklınızda bulundurmanız ve ağzınızı ve burnunuzu çok fazla suyla doldurmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Adetliyken sabah yıkanıp oruç tutulur mu?

Hayır, tutulmaz. Adetliyken oruç tutmak caiz değildir. Adetliyken oruç tutan kişi, orucunu bozmuş olur ve kaza etmesi gerekir.

Az bir leke gelmesi orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Adet kanaması, pıhtı şeklinde veya rengi koyu olan kandır. Az miktarda gelen leke ise adet kanı değildir. Bu nedenle, az miktarda leke gelmesi orucu bozmaz.

Iftara 1 saat kala adet olmak orucu bozar mı?

Hayır, bozmaz. Iftara 1 saat kala adet olmak, orucun bozulmasına sebep olmaz. Bu durumda kişi, orucuna devam edebilir.

Imsak vakti geçtikten sonra sahur yapılırsa oruç kabul olur mu?

Hayır, kabul olmaz. İmsak vakti geçtikten sonra sahur yapmak, orucu bozar. Bu durumda kişi, o günün orucunu kaza etmesi gerekir.