Kadınlarda sulanma hali abdesti bozar ancak orucu bozmaz. Başka bir ifade ile gusül abdesti gerektirmez.

Gusül abdesti almayı gerektirmeyen cinsel organın sulanması diğer adı ile zevk suyu orucu da bozmaz. Ramazan ayı içerisinde gündüz oruçken karı koca arasında geçen oynaşma sonrasında kadının cinsel organında sulanma meydana gelirse abdest tazelemesi namaz için gereklidir. Ancak oruç herhangi bir zarar görmez.

Cinsel organın sulanması oruç tutarken sulanmadan da meni çıkmasına neden olabileceği gerekçesi ile uzak durulmasını tavsiye etmektedir.

Kadınlarda Zevk Suyu Orucu Bozar Mı Diyanet

Kadınlarda Zevk Suyu Orucu Bozar Mı Diyanet

Kadınlarda zevk suyu orucu bozmaz. Diyanet tarafından da yapılan açıklamaya göre kadınların zevk suyu bağlamında cinsel organlarının sulanması orucu bozmaz. Ancak oruç hali içerisindeyken kadınların kendilerini zevke getirmekten kaçınmaları da gerekir.

Oruç tutan insan dilini yalandan, gözünü haramdan sakınmak zorundadır. Oruç sadece midenin boş tutulmasından ibaret değildir. Oruç tutulurken insan her davranışı ile Rabbine layık bir kul olmanın önemini düşünerek hareket etmelidir. Helal dairede meydana gelen karı koca ilişkisi nedeni ile kadında zevk suyu oluşması orucu bozmaz.

Bayanlarda Orucu Bozan Haller

Bayanlarda Orucu Bozan Haller

Bayanlarda orucu bozan haller her ay yaşanan adet hali, loğusalık gibi hallerdir. Orucu bozan başka bir hal de kadının boşalmasıdır. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da boşalma gerçekleşir. Boşalma hali oruç sırasında gerçekleşirse oruç bozulur. Bayanlarda orucu bozan başlıca haller;

  • Adet hali,
  • Loğusalık hali,
  • Burna konulan sıvı ilaçlar,
  • Boşalmak.

Orucun boşalma nedeni ile bozulması halinde cezalı oruç tutulması gerekir. Oruç tutan kimse çıplak insanlara da bakmamalıdır. Boşalma hali ile cinsel organın sulanması farklıdır.

Oruçluyken Tırnak Kesmek Orucu Bozar Mı

Oruçluyken Adet Olunca Ne Yapılır