Gelirin Kaç Katı Kredi Çekilebilir

Gelirin kaç katı kredi çekilebilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Maaşın kaç katı kredi kartı limiti işte detaylar.

Gelirin kaç katı kredi çekilebilir, Her insanın belli bir miktar geliri bulunmaktadır. Günümüzde bankalar ve BDDK insanlara oldukça katı ve esnekliği olmayan yasalar ile yalnızca belli bir miktar kredi vermeye başlamıştır. Her isteyene istediği kadar kredi verilmemekle birlikte insanların bu istekleri bazı durumlarda olumsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Bu tip olumsuz sonuçlar genel olarak gelirine oranla oldukça fazla kredi talebinde bulunan kişilerin yaşadığı durumlardır. Kredi verirken ise değerlendirmenin esası tamamıyla şuna dayanmaktadır. Şayet, aylık geliriniz aylık ödemenizin iki katı olacak şekildeyse kredi talebinde bulunduğunuz banka size oldukça kolay bir şekilde kredi verecektir. Aksi durumda ise ya vermeyecektir ya da size istediğiniz krediden daha düşük bir kredi verecektir.

Maaşın Kaç Katı Kredi Kartı Limiti

Maaşın kaç katı kredi kartı limiti, 2014 yılından bu yana uygulana yeni kurallar çerçevesinde durumlara bakacak olursak:

  • Kişinin gelir düzeyi tespit edilemiyorsa en fazla asgari ücret ayarında bir kredi kartı limiti verilmektedir.
  • Maaş bildirilen durumlarda ise aylık tutarın yıllık tutara oranına bakılarak bir ortalama alınacak ve ilk defa başvuru yapılırsa maaşınızın iki katına denk gelecek şekilde bir kredi kartı limiti verilecektir.
  • Bu durum daha sonraki yıllarda ise alınan maaşın en fazla dört katına kadar yükselebilecektir.
  • Kişi istemediği sürece banka kafasına göre kredi kartı limitini artıramamaktadır. Eğer kişi artırmaya onay verdiyse banka artırabilir.
  • Asgari ödeme tutarını 2 ay arka arkaya ödemeyen kullanıcılar için ise kredi notlarında düşüklük meydana gelecektir.

Bu tip kurallar karşımıza çıkmaktadır.

Gelirime Göre Ne Kadar

Gelirime göre ne kadar, Özellikle son yıllarda bu konularda birçok düzenleme gelmiş ve esneklik kalmayacak şekilde ayarlanmaya çalışılmıştır. Günümüzde çok fazla kullanılan krediler ve kredi kartlarının limitleri bu yüzden insanlar için oldukça önemlidir. Kredi kartınız veya bankanızın size vereceği kredinin limiti tamamıyla aylık ödemenizin sizin gelirinizin en fazla yarısı olması gerekir koşuluna göre hesaplanmaktadır. Bu kural çerçevesinde bakıldığı zaman maaşın yarısı kadar borcunuz olabilir anlayışı çıkmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir

Noter Onaylı Senetle Kredi Veren Şirketler

18 Yaşından Küçük Çocuğu Olanlara Kredi Başvurusu

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu