Gemi Adamı Sağlık Raporu Veren Hastaneler – Sağlık Raporu Ücreti

Gemi Adamı sağlık raporu veren hastaneler birçok kişi tarafından araştırılıyor. Deniz taşımacılığı hizmet sektöründe çalışmak isteyen kişilerin sağlık raporuna sahip olması gerekir. Denize açılmadan önce gemi kaptanı ve gemi çalışanlarının sağlık durumu belirlenmelidir.

Geminin güvenliği ve insanların sağlığı için sağlık rapor belgesi büyük önem taşır. Sağlık raporu almak için hem fiziksel hem de ruhsal durumlar değerlendirilir. Bu değerlendirmeden sonra belirli sağlık koşullarına uygun olan kişilere sağlık raporu verilir. Seyahat esnasında ve yolculuğa başlamadan önce yanınızda olması gereken sağlık raporunu hem özel hem de devlet hastanelerinden alabilirsiniz.

Özel Hastaneden Sağlık Raporu Alınır Mı Evet
Gemi Adamı Sağlık Raporu İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır Sağlık raporu için başvuru yapılmalı
Aile Hekimi Sağlık Raporu Verir Mi Hayır

Özel Hastane Sağlık Raporu Ücreti

Gemi adamı sağlık raporu veren hastaneler - sağlık raporu ücreti

Gemi adamı olarak işe başlamak için sağlık raporuna ihtiyaç duyarsınız. Sadece gemi kaptanı için değil vatman gibi diğer meslekten insanlar içinde sağlık raporu büyük önem taşır. Sağlık raporu almak için dilerseniz devlet hastanelerine dilerseniz özel hastanelere gidebilirsiniz. Ancak özel hastanelerde sağlık raporu için belirli ücret alınır.

Özel hastaneye, muayenenin genel ya da periyodik olmasına göre bu fiyatlar değişiklik gösterir. Genel olarak 2023 yılında özel hastanelerde sağlık raporu için en az 500 TL ödeme yapmanız gerekir. Bu rakam özel hastane ve muayene çeşidine göre artış gösterecektir.

Gemi Adamı Periyodik Sağlık Raporu İçin Gerekli Evraklar

Gemi adamı olmak isteyenler ya da gemi adamı olanlar sağlık raporu almak zorunda. 2 yılda bir gemi adamı olanlar periyodik sağlık muayenesi olurlar. Muayene olduktan sonra Gemi Adamları Sağlık Yönergesinde bulunan şartlar sağlanıyorsa sağlık raporu alabilirsiniz. Ayrıca sağlık raporu için Gemi Adamları Sağlık Yönergesinde bulunan kamu ve özel sağlık kuruluşları tercih edilmeli. Periyodik sağlık raporunun içerisinde bulunması gereken evraklar ise şu şekilde;

  • Tam kan sayımı,
  • Açlık kan şekeri ve idrar tahlili,
  • Anti HIV,
  • HBS-AG,
  • EKG,
  • Odyoometri,
  • PA akciğer grafisi

Gemi Adamı Sağlık Raporunda Nelere Bakılıyor

Gemi adamı olmak sanıldığı kadar kolay değil. Gemilerde çalışmak için sağlık durumunuzun yeterli şartları sağlıyor olması gerekir. Sağlık raporunda kişinin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığına dikkat edilir.

Kişinin sinir sistemi bozuklukları, madde bağımlılığı, ruh hastalığı, kan hastalıkları, iskelet sistemi bozuklukları, bulaşıcı hastalık, duyu organlarında işlevsel bozukluk varsa gemi adamı olmazsınız. Gemi adamlarının yaptığı hem genel hem de periyodik kontrollerde akciğer grafisi, duyma testi, EKG, kan şekeri gibi birçok konuya detaylıca bakılır. Sağlıksal bir durum olmadığı tespit edilirse gemi adamı olarak işe başlayabilirsiniz.

Gemi adamı sağlık raporu hakkında yorumlarınızı, düşüncelerinizi ya da yaşadığınız problemleri bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥