Genel Sağlık Sigortası Nasıl İptal Edilir 2022

Genel sağlık sigortası nasıl iptal edilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. GSS zorunlu mu ve GSS iptal edilir mi işte detaylar.

0,Genel sağlık sigortası nasıl iptal edilir, genel Sağlık Sigortası zorunlu bir sağlık sigortasıdır. İptal ettirmek için uygun bir neden olması gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası iptal ettirmek için Sosyal Sigortalar Müdürlüğüne iptal başvurusu yapmak gerekmektedir. Genel sağlık sigortasını kendi isteğimize göre iptal ettiremeyiz. Bu sigortanın iptalini yaptırabilmek için bazı durumların olması ve gerekli başvurular yapmak gerekmektedir. Sistem üzerinden otomatik olarak iptal edilmez.

  • Sosyal Güvenlik Kurumuna iptal için yapılacak başvuruda bulunması gereken belgelerden birisi de iptal için dilekçedir. Bu dilekçede Genel Sağlık Sigortası iptali için detaylı bir şekilde geçerli nedenleri içermesi gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası iptali için gerekli dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sayfasında bulabilirsiniz.
  • Seçeneklerden SGK yazısını tıklayınız. Çalışan, çalışmayan, emekli gibi bazı seçenekler çıkacaktır. Buradan çalışan seçeneğini tıklayınız. Karşınıza başvurular, form ve dilekçeler gibi seçeneklerden de form ve dilekçeler seçeneğini tıklayıp bu kısımdan da Genel Sağlık Sigortası iptal formuna tıklayınız. Üst bölümde kişiye özgü bilgiler bulunmaktadır. T.C. ad soyad gibi bunlar yanlışsız doldurulmalıdır. Anne baba adı, doğum tarihi gibi bölümlerde eksizsiz doldurulmalıdır. İkinci kısımda sigortaya ait bilgiler yer alıyor. Genel Sağlık Sigortası iptal ettirmenin nedeni, Genel Sağlık Sigortasına ne zaman giriş yapıldığına , hangi kurumdan yapıldığına veya benzeri bilgileri e devlet üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sayfasından alabilirsiniz.

Sigorta numarasını almak için de SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Formu eksizsiz doldurulmalıdır. Alt kısımdaki boş bölüme de imza atmalısınız.  Genel Sağlık Sigortasının iptali için sebebiniz onaylanırsa iptal gerçekleşir. İptal başvurunuzu gerekli mercilere başvurarak yapabilirsiniz.

GSS Zorunlu Mu

GSS zorunlu mu, ülke de yaşayan her vatandaşın sağlığı devletin sorumluluğundadır. Bütün vatandaşların Genel Sağlık Sigortası yaptırması zorunluluğu vardır. Fakat sigortalı olduğu halde kullanıp kullanmamak vatandaşın elindedir. Genel Sağlık Sigortası sadece devlet hastanesinde ve üniversite hastanesinde geçerlidir. Özel hastanelerde geçerli değildir.

Özel kurumların sağladığı sigorta imkanları vardır. Fakat bu sigortalar zorunlu değil, tercih meselesidir. 18 yaşını doldurmuş her vatandaş Genel Sağlık Sigortası yaptırmak, primlerini ödemekle zorunludur. Ödenmeyen primler borç kabul edileceği için sonrasında sorun yaşanmasına sebep olabilir. Her an bir sağlık sorunu ve riskleri bulunduğundan dolayı Genel Sağlık Sigortasına önem vermek gerekir.

GSS İptal Edilir Mi

GSS iptal edilir mi, yaşanacak herhangi bir kazaya hastalığa ya da başka sağlık sorunlarına karşı Genel Sağlık Sigortası yaptırmak çok önemlidir. Genel Sağlık Sigortası yaptırıldığı takdirle yaşanacak tüm sağlık sorunlarda masraflar çok az bir ücretle hatta emekliyseniz ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Sağlık sigortasından faydalanmak için her ay düzenli prim yatırmak gerekir. Bu primleri çalışanlar için çalıştıkları firmalar tarafından karşılanmaktadır. Çalışmayan kişilerin primlerini yatırarak Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilirler. Ayrıca çalışmayan eş ve çocuklar babalarının sigortasından yararlanırlar.

  • Ancak geçerli bir sebep sunarak Genel Sağlık Sigortası iptal etmek mümkündür. Evet GSS iptal etmek gerekli mercilere başvurarak gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Olunca GSS İptal Olur Mu

Emekli olunca GSS iptal olur mu, çalışan herkesin çalıştığı kurum tarafından Genel Sağlık Sigortasına primleri yatırılmaktadır. Belli bir prim yatırıldığında emekli yaşı da gelmiş kişi emekli olmaktadır.

  • Emekli olunca herhangi bir sağlık sorunu ya da problemi yaşandığı zaman devlet hastanesinde ya da üniversitesi hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi görülmektedir. Ayrıca emekli olunca herhangi bir prim yatırma söz konusu değildir. Ve emekli maaşı alınmaktadır.

Emekli olunca herhangi bir sağlık sorunu karşısında tedavi masrafları Genel Sağlık Sigortası tarafından ödenmektedir. Emekli olunca GSS iptal olma söz konusu değildir.

E-devlet GSS İptali
E-devlet GSS İptali

E-devlet GSS İptali

E-devlet GSS iptali, genel Sağlık Sigortası her vatandaş için zorunlu bir sağlık sigortasıdır. 25 yaş üstü kişilerin Genel Sağlık Sigortası primlerini yatırması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda kişinin çıkış yapması gerekebilir.

  • Bu durumda iptal ettirmek isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Bunlardan en önemli belge dilekçedir. Bu dilekçe SGK resmî web sitesinden alınabilmektedir. Dilekçeyi eksizsiz bir şekilde doldurup SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortanızı iptal ettirebilmek için geçerli bir sebebiniz olmalıdır. Bu sebeplerden bazıları; 60 yaş aylığı alınması, Köy koruyuculuğundan aylık alınması, kişinin yurtdışına taşınması, Engelli maaşı alınması gibi …

Genel Sağlık Sigortası İstemiyorum

Genel sağlık sigortası istemiyorum, zorunlu bir sağlık sigortasıdır, kendi isteğinize göre iptal ettiremezsiniz. Bazı durumlar dışındaki vatandaşlara SGK tarafından otomatik olarak 60/g kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı oluyorsunuz. Sigortalı olduktan sonra her ay prim ödemeniz gerekiyor. Primleri ödemediğiniz takdirde prim borcunuz olur. Prim borunuz 2 ay geçince devletten sağlık yardımı alamazsınız.

  • Genel Sağlık Sigortası istememeniz için geçerli sebeplerinizin olması şarttır. Yoksa GSS iptal ettirmek imkansızdır.

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırma

Genel Sağlık Sigortası yapılandırma yapmak için herhangi bir başvuruda bulunmanıza gerek yoktur. Sağlık Güvenlik Kurumu GSS prim borcu olanların borçlarını otomatik olarak yapılandırmaktadır. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar e-devlet üzerinden ya da bankalar aracılığıyla öğrenebilecek ve takip edebileceklerdir. Çalışıyorsanız iş veren tarafından otomatik ödeniyordur. Fakat çalışmıyorsanız borcunuz var demektir. Otomatik olarak yapılandırılsa bile sürekli takip etmeniz de fayda var.

Ev Sigortası Fiyatları

Süt Parası Ne Kadar

Unutulan Valiz Şifresi Nasıl Değiştirilir

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu