GSS Borcu Nasıl Silinir 2023 yasası ne zaman yürürlüğe girecek? Gss borcu sildirmek için Nereye başvurulur ve Genel Sağlık Sigortası affı son dakika gelişmeleri nelerdir?

GSS borcu silinmesi 2023 yılında torba yasanın sağlık bölümünde yer almaktadır. Torba yasanın kabul olması ile birlikte GSS prim borcunun da affedilmesi bekleniyor. Sağlık torba kanun teklifi 14 maddeden oluşuyor. TBMM tarafından torba kanunun kabul edilmesi beklentisi de sürüyor.

Torba kanun kabul edilirse GSS borçlarında bir silinme söz konusu da olacak. Şimdilik 14 maddenin 6 maddesinin tamamen kabul edildiği biliniyor. Sağlık sigortası borcu olan ve bu yüzden GSS’den faydalanamayan borçlu vatandaşların 31 Aralık 2022 tarihine kadar ödeme kolaylığı imkanları getirilecek.

5.000 TL Altı GSS Borçları Silinecek Açıklaması

5.000 TL Altı GSS Borçları Silinecek Açıklaması, Genel Sağlık Sigortası Affı

Meclise sunulan torba yasasının içerisinde bulunan GSS geçmiş borçlarının silinmesi 31 Aralığa kadar devam edecektir. Sağlık Bakanlığının açıklamasında 5.000 TL altında borcu olanların %50’sini ödeyerek siğer %50’lik kısmını taksit ile kolayca ödeyebileceğini açıkladı. Bağkurlu olanlar bu imkandan yararlanamayacak.

GSS Borcu Ne Zaman Silinecek

GSS Borcu Ne Zaman Silinecek?

GSS borcu silinmesine yönelik henüz TBMM tarafından onaylanan bir madde bulunmuyor. GSS borcunun silinmesi bir yana dursun ödeme kolaylığı getirileceği de kesinleşti. GSS borcunde ödeme kolaylığı getirilmesi beraberinde vatandaşlar da ödeme kolaylığından faydalanarak 31 Aralık tarihine kadar borçlarını ödeyebilir ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

GSS borcu  silinmesi tam olarak kesin değil. GSS borcunun silinmesi bir yana dursun şu an kesin olan durum ise GSS borcu nedeni ile hizmet alamayanların affedilmesi ve sağlık hizmetinin borcun ödenmesi ile birlikte alınabiliyor olmasıdır. Ödeme kolaylığına ilişkin detaylar ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Bağ-Kur’luların aftan faydalanamayacağı ve kapsam dışı olacağı da bilinmektedir. Bağ-Kur’lu olanlar için herhangi bir başka af açıklaması yada önerisi de bulunmuyor.

İşe Girince GSS Borcu Ne Olur?

İşe girince GSS Borcu silinmez. İşe girmeniz halinde sağlık imkanlarından faydalanabilirsiniz. Borcunuz devam eder. Bu bağlamda işe girince GSS borcunun silineceğine dair hiçbir kesin kaynak ve bilgi bulunmamaktadır. GSS borcunun işe girenler için silinmediği ve devam ettiği bilinmektedir. Borç devam etse de kişi işe girdikten sonra sağlık imkanlarından faydalanabilir.

GSS Prim Borcu Affı

GSS Prim Borcu Affı 2023

GSS Prim borcu affı 2023 yılında bekleyenleri için sevindirici bir haber olarak geliyor. Genel sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler için gelecek olan yeni düzenlemeler ise merak konusu. 31 Aralık 2022 tarihine kadar Prim borcu ödenmesi halinde aftan yararlanarak tekrar genel sağlık sigortasından yararlanılabilecek.

GSS Borcu Nedir?

GSS borcu genel sağlık sigortası borcudur. Genel sağlık sigortası borcu olan vatandaşların borçlarını ödemeleri halinde af ile birlikte tekrar genel sağlık sigortasından faydalanmaları 2022 yılında mümkün görünmektedir.

GSS Borcu Nasıl Ödenir?

GSS borcu ödemelerinin PTT üzerinden ya da E-Devlet kanalı ile ödeyebilirsiniz. GSS borcunun ödenmesine ilişkin en kolay ve hızlı yol e-devlet kanalını kullanmaktır.

Hayat Sigortası İptali Nasıl Yapılır

Hayat Sigortası İadesi Yargıtay Kararları

Comments are closed.