Google site ekle işlemi merak edilen konular arasında yer aldı. En kolay adımlarla Google site ekleme adımlarını ele aldık.

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google sayesinde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Google bünyesinde bulunan web siteleri kullanıcıların aramalarına göre listelenir. Web site kurma işlemlerinden sonra Google gibi arama motorlarına web sitenizi eklemeniz gerekir. Ekleme işlemini gerçekleştirirseniz organik arama sonuçlarında hızlı bir şekilde web sitenizi görüntülenmeye başlanır. Ayrıca web sitenizi eklemek zannedildiği gibi zor değil. Google site ekleme işlemlerine ve özelliklerine gelin birlikte bakalım.

Google Web Sitesi Kaydı Nedir

Google arama motoru olarak uzun yıllar boyunca kullanıcılara hizmet veriyor. Web sitesi kurulduktan sonra arama sonuçlarında listelenmek istiyorsanız web sitesi kaydını gerçekleştirmeniz gerekir. Web sitesi yapmak için en son aşamada site kaydı gerçekleştirilmeli. Site kaydı gerçekleştirdikten sonra Google tarafından siteniz incelenir.

Siteniz SEO kalite standartlarına uygun olup olmadığına göre hızlı bir şekilde indexlenmeye başlar. Ancak Google sitenin ne zaman indeksleneceği konusunda net bir süre vermez. Ne zaman görüntüleneceği konusunda garanti sunmadığı için site kurulumu gerçekleştiği zaman Google site kaydını anında gerçekleştirmelisiniz.

Arama Motorlarına Site Ekleme

Arama motorları birçok farklı web sitesi arasında en doğru sonucu göstermeye çalışır. Sitenizdeki içeriklerin taratılarak arama motorlarında gösterilmesi için site kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Google ya da Yandex gibi arama motorlarına eklemeniz gerekir. Bu sayede siteni tanıt daha kolay hale gelir. Site ekleme işlemlerini teker teker içeriğimizde ele aldık.

Google Arama Motoruna Site Ekleme

 • İlk önce Google adresinizi ekleme sitesine giriş yapın.
 • Karşınıza gelen ekranda bulunan URL kısmına sitenin URL’sini yerleştirin.
 • Ardından yorumlar bölümüne ise web sitenizi anlatan birkaç cümleye yer verin.
 • Adres Ekle seçeneğine tıklayarak site kaydınızı tamamlayın.

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme

 • İlk önce Yandex Webmaster sitesine geçiş yaparak hesap oluşturun.
 • Hesap oluşturduktan sonra ana ekranda site ekle seçeneğini göreceksiniz.
 • Site ekle ifadesine tıklayın ve site adresini girin.
 • Site adresini girdikten sonra meta tag, html ve DNS kayıt doğrulaması yapmanız gerekir.
 • Doğrulamadan sonra site kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Google Site Haritası Ekle

Google sayesinde site haritasını oluşturmak için tercih etmeniz gereken bazı yöntemler vardır. Her site haritasının kendine göre olumlu ve olumsuz tarafları var. Genellikle çok yönlü olması ve genişletilebilir olmasından dolayı genellikle XML site haritası tercih edilir. Site haritası sayesinde sitedeki yer alan tüm içerikler hakkında bilgi verilmesi sağlanır. Bu sayede akıllı taramalarda daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Google site haritası eklemek için alttaki adımları takip edin.

 • Site haritasını oluşturduktan sonra Google Search Console sayfasına giriş yapmanız grekir.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra site haritasının gönderileceği mülkü tercih edin.
 • Ardından sol üst kısımda yer alan site haritaları seçeneğine gidin.
 • Site haritasındaki adresi bu bölüme yazarak gönder seçeneğine tıklayın.

Google Site İçi Arama

Google aramaların daha ayrıntılı ve doğru olmasını amaçlar. Bu sayede kullanıcı aradığı bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Site içi arama butonunu yerleştirmek için yapmanız gereken adımlar oldukça basittir. Alttaki adımları takip ederek site içi aramayı aktif hale getirebilirsiniz.

 • İlk önce Google hesabınıza giriş yapın ve Google site içi arama seçeneğine geçin.
 • Karşınıza gelen sayfada Add seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Ardından web sitenizin bağlantısını eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
 • Arama dilini seçtikten sonra oluştur seçeneğine tıklayın.
 • Oluşturma işleminden sonra kodu al ifadesine tıklayın ve ekrana bir kod gelmesini talep edin.
 • Web sitenize gelin ve arama kutusunun olacağı alana kodu yerleştirin.
 • Bu sayede site içi aramayı tamamlamış olursunuz.

Site Ekleme

Site ekleme işlemi sayesinde web sitenizi görünür hale getirebilirsiniz. Arama motorlarının hepsinde site ekleme işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Site ekleme işleminde web sitenizin bağlantısını yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Arama motorlarının her biri gerekli incelemenin ardından web sitenizi indekslemeye başlar. Web sitenizdeki içerikleri SEO ile uyumlu hale getirdiğiniz zaman kolayca aram motorlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

Google Site Doğrulama

Google hizmetlerinden yararlanabilmeniz için Google sitenizin kaydını oluşturmalı ve sitenizi doğrulamanız gerekir. Doğrulama işlemi aslında sitenin sahibi olduğunuzu gösterir. Google site doğrulama işlemini dilerseniz TXT kaydı ekleyerek ya da doğrulama dosyası yükleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki doğrulama yönteminden sonra siteniz artık Google aram motorlarında indekslenmeye başlar.

Google site ekleme işlemleri hakkında yorumlarınız, fikirleriniz ya da görüşleriniz varsa yorum bölümünden bizlere bildirebilirsiniz.

1 Comment

Leave A Reply