Google Translate nedir, Google Translate, Google tarafından geliştirilen bir sistemdir. Ücretsiz ve herkese açık olan bu sistem peki nedir? Kelimeleri, metini, paragrafları, belgeyi ve web sitesini istediğiniz dile çevirebildiğiniz bir sistemdir.

Google Translate sistemi gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Google Translate kimi zaman hayatımızı kurtaran bir platform olmaktadır. Ücretsiz olan bu sistem herkese açıktır. Yabancı bir insanla karşılaştığınız zaman veya merak ettiğiniz bir kelimeyi başka dile çevirmek istediğinizde bizlere kolaylık sağlamaktadır. Kelime çevirmekle kalmayan bu uygulama herhangi bir belgeyi, metini veya web sitesini istediğiniz dile çevirebilirsiniz.

Google Translate tüm cümleleri aynı zamanda çevirebilen bir makine çevirisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Google translate 2009 yılında Türkçe çeviri sağlamaya başlamıştır. 2022 yılında ise 109 dil için çeviri yapmaktadır. Google translate sesli dinleme özelliği bulunmaktadır. Sesli çevirmeyi telaffuzunu öğrenmek istediğiniz cümle veya kelime için kullanabilirsiniz.

Google translate kullanmak için; uygulama olarak indirebilir veya internet sitesinden bu platforma ulaşabilirsiniz. İlk olarak Google Translate sitesine gidiniz. Site de ilk olarak çevirmek istediğiniz metni girmeniz gerekir. Girdiğiniz metinin dilini seçmeniz gerekir. Daha sonra bu metni hangi dile çevirmek istiyorsanız yukarıdan o dili seçmeniz yeterli olacaktır. Sesli olarak kullanmak istiyorsanız mikrofon kullanarak çevirmek istediğiniz metni söyleyebilirsiniz.

 • Google translate kısaca bir dili, istediğiniz dile çevirebildiğiniz platformudur. Ücretsiz olarak kullanıma açıktır. Doğru çeviri olmasını istiyorsanız cümleleri kısa tutmanız önemlidir.

Translate nasıl kullanılır?

Translate, Google tarafından geliştirilen bir çeviri uygulamasıdır. Bu uygulama, metin, konuşma ve resimleri bir dilden diğerine çevirmek için kullanılabilir.

Translate’i kullanmak için öncelikle uygulamayı indirmeniz ve ardından uygulamayı açmanız gerekir. Uygulamayı açtıktan sonra, çevirmek istediğiniz metni veya konuşmayı girmeniz gerekir. Metin çevirisi için, metni metin kutusuna girmeniz veya kameranızla metni taramanız gerekir. Konuşma çevirisi için, mikrofonunuzu kullanarak konuşmayı kaydetmeniz gerekir.

Translate, çeviri sonuçlarını hem metin hem de ses olarak sunar. Çeviri sonuçlarını daha iyi anlamak için, çeviri sonucunun altındaki açıklamaları okuyabilirsiniz.

Translate’i kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Translate uygulamasını indirin ve ardından uygulamayı açın.
 2. Çevirmek istediğiniz metni veya konuşmayı girin.
 3. Çeviri sonucunu görüntüleyin.

Translator uygulaması ne işe yarar?

Translate uygulaması, aşağıdakiler için kullanılabilir:

 • Metinleri bir dilden diğerine çevirmek
 • Konuşmaları bir dilden diğerine çevirmek
 • Resimleri bir dilden diğerine çevirmek
 • Yabancı dil öğrenmek
 • Seyahat etmek
 • İş yapmak

Translate türkçesi ne demek?

Translate, İngilizcede “çevirmek” anlamına gelen “to translate” kelimesinden gelir. Türkçede ise “çeviri” anlamına gelir.

Google Çeviri ne işe yarar?

Google Çeviri, Translate uygulamasının web sürümüdür. Google Çeviri, aynı Translate uygulaması gibi metin, konuşma ve resimleri bir dilden diğerine çevirmek için kullanılabilir.

Google Çeviri’yi kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Google Çeviri web sitesini açın.
 2. Çevirmek istediğiniz metni veya konuşmayı girin.
 3. Çeviri sonucunu görüntüleyin.

Google Translate ücretli mi?

Google Translate, ücretsiz olarak kullanılabilir. Ancak, uygulamanın bazı premium özellikleri ücretlidir. Bu premium özellikler arasında, çeviri sonuçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olan açıklamalar ve çevirilerinizi kaydedebilme özelliği yer alır.

Google Translate ne kadar güvenli?

Google Translate, çevirilerinizi çevirmek için makine öğrenimi kullanır. Bu nedenle, çevirilerinizin güvenliğinden emin olabilirsiniz. Ancak, çevirilerinizi başkalarıyla paylaşırken, çevirilerinizin içeriğinden sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Google Translate, çeviri kalitesini iyileştirmek için sürekli olarak güncellenmektedir. Bu nedenle, çevirilerinizin her zaman en doğru ve güncel çeviri olmasını sağlayabilirsiniz.

Translate Ne Demek

Translate ne demek, Translate kelimesinin Türkçe karşılığı çevirmek, tercüme etmek anlamına gelir. Translate kelimesi sürekli karşımıza çıkmaktadır. Translate kelimesi özellikle bir dili başka bir dile çevirirken karşımıza çok fazla çıkmaktadır.

Farklı farklı translate uygulamaları bulunmaktadır. Google translate, yandex translate gibi web sitelerinde çevirmenlik yapabilirsiniz. İlk olarak translate yapacağınız siteye gidiniz. Site de ilk olarak çevirmek istediğiniz metni girmeniz gerekir. Girdiğiniz metinin dilini seçmeniz gerekir. Daha sonra bu metni hangi dile çevirmek istiyorsanız yukarıdan o dili seçmeniz yeterli olacaktır.

 • Translate kelimesi Türkçemizde karşılığı çevirmek, tercüme etmek, çevirisini yapmak, dönüştürmek ve tercüme yapmak gibi anlamları vardır.

Daha fazla ilgili içerik;


Google Çeviri İyi Mi

Google Translate Nedir

Google çeviri iyi mi, Google çeviri 2009 yılında hayatımıza girmiş bir uygulamadır. Google çeviri ile bir dili istediğiniz bir dile çevirme şansınız vardır. İsterseniz metin olsun, belge olsun, internet sitesi olsun bütün cümleleri istediğiniz dile çevirmektedir. Google çeviri sistemini kullanmak istiyorsunuz ve çevirisinden emin olamıyorsanız yazımızı okuyun.

Google çeviri de özellikle Türkçe-İngilizce çevirisi kullanılmaktadır. Önemli bir işinizde çeviriyi kullandığınız zaman bundan pek emin olamazsınız. Google çeviri de uzun bir paragraf kullanmayınız. Kullandığınız takdir de cümleler net bir şekilde çevrilmez. Google çeviri bir makine çevirisi olduğunu unutmayınız. Çeviriler de yanlışlık olabilmektedir. Bu yüzden cümlelerin kısa olması önemlidir. Çeviriler daha düzgün olacaktır. Maalesef ki hangi çeviri sistemini kullanırsanız kullanın yanlışlıklar olacaktır. Bu yüzden çeviriler de kendiniz yapmaya özen gösterin. Kendiniz yapamıyorsanız kelime kelime çevirmeye çalışın. Onun dışında tüm sistemler de belirli hatalar gözükmektedir.

Google Çeviri Eklenti

Google çeviri eklenti, Google çeviri metindeki bir dili başka bir dile çevirmemizi sağlamaktadır. En çok kullanılan çeviri Türkçe- İngilizce olmaktadır. Google çeviri sistemini mobil uygulama olarak ya da web sitesi olarak kullanabilirsiniz. Tam olarak 109 dil de çeviri yapabilirsiniz. Hayatımızın birçok alanında bizlere kolaylık sağlamaktadır.

Google translate tüm büyük uygulamalarda eklentisi bulunmaktadır. Google çeviri web sitesinde giriş yaptıysanız ve web sitesi çalışmıyorsa eklentiyi kullanarak çözüm üretebilirsiniz.

 • İlk olarak Chorme uygulamasını açınız.
 • Daha sonra ayarlar kısmına giriş yapınız.
 • Sol yanda bulunan kısma tıklayınız. Oradan uzantılar seçeneğine tıklayınız.
 • Uzantılar kısmından yine sol kısma tıklayınız. Ve en alt kısımda yer alan Chorme Web mağazasını açın seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda arama kısmına Google translate yazmanız yeterli olacaktır.