Hayat Sigortası İadesi Yargıtay Kararları 2021

Hayat sigortası iadesi yargıtay kararları 2021 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Hayat sigortası geri alma sorgulama ve kredi hayat sigortası cayma hakkı işte detaylar.

Hayatımızda hiç beklemediğimiz zamanlarda karşılaşabileceğimiz birçok risk bulunmaktadır. Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Hayat sigortası, karşılaşabileceğiniz risklere karşı sizleri maddi anlamda korumaktadır. Ana amaçlarından biri vefat teminatıdır ve vefat durumunda ailenize maddi güvence sağlar. 2021 yılında Yargıtay’dan çıkan karara göre kredi alan kişileri ilgilendirmektedir.

  • Kararın açıklaması ve detayı şu şekildedir; ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi alan kişilerin rızası dışında yapılan hayat sigortalarındaki paralar geri iade edilecektir. Kredi paketlerinin hepsinde zorunlu hayat sigortası yapılmaktadır. Yasal açıdan böyle bir hakka sahip olmayan bankalar yapılan hayat sigortalarının paralarını geri iade etmek zorunda kaldılar.

Hayat sigortası hakkında merak ettiğiniz tüm konuları yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

İş Bankası Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir

Hayat Sigortası Hangi Hastalıklarda Ödeme Yapmaz

Kredi alırken veya kendi isteğinizle hayat sigortası yaptırmış olabilirsiniz. Hayat sigortasının bazı yönlerden avantajlı olurken bazı noktalarda avantajlı değildir. Hayat sigortasını belli başlı konularda ödeme gerçekleştirmektedir. Hayat sigortasına dahil olan ve dahil olmayan bazı konular vardır. Hayat sigortasına dahil olmayan hastalıkları sizler için yazımızda derledik.

  • Kaza veya hastalık sonrasında gerçekleşen ölümlerde hayat sigortası ödeme yapar. Aslında önemli noktalardan birisi hayat sigortasını yaptırdığınız sırada poliçede yer alan maddelerdir. Hastalık poliçe hazırlanırken belirtilmiş ve maddeye eklenmişse hayat sigortası ödeme yapmaktadır. Fakat poliçede yer almayan hastalıklar hayat sigortası tarafından karşılanmaz. Hayat sigortasında ölüme sebep olacak bir hastalığınız varsa poliçede yer alması için görüşmeniz gerekir.
Hayat Sigortası Geri Alma Sorgulama

Hayat Sigortası Geri Alma Sorgulama

Hayat sigortası karşılaşabileceğiniz tüm olumsuzluklara karşı alınan bir tedbirdir. Hayat sigortası yaptırmış ve iptal ettirmek istiyorsanız yazımızı sizler için derledik. Cayma hakkınızı kullanarak hayat sigortasını iptal ettirebilir ve o zamana kadar ödenen primlerin geri iadesi gerçekleşmektedir. Hayat sigortasını iptal ettirmek için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Hayat sigortasında ne kadar alacağınızı merak ediyorsanız şu adımları takip ediniz.

Kredi Hayat Sigortası Cayma Hakkı

Yasal olarak bankaların hayat sigortası yaptırmaları zorunlu olmazken bankalar kredi alan kişiler için hayat sigortası yaptırmaktadır. Kısaca bankalar sigorta şirketlerine müşteri bulmaktadır. Hayat sigortası avantajlı olurken bazı vatandaşlar hayat sigortası yaptırmak istemezler. Hayat sigortasını kabul etmeyen kişilerin kredi başvurusu reddedilmektedir. Kredi alırken yapılan hayat sigortasına karşı 2021 yılında yeni bir karar çıktı.

  • Hayat sigortasını iptal ettirmek istiyorsanız ilk olarak bankaya giderek durumunuzu izah edin. Daha sonra Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak hayat sigortanızı iptal ettirin ve paralarınızın iadesini isteyin. Sigorta yapan kurumun sigorta cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden 30 gün sonra sözleşmeden ayrılma hakkına sahip olmaktadır. Başvuruda bulunabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bankaların haberiniz olmadan hayat sigortası yaptırmalarına müsaade etmeyin.

Ziraat Bankası Hayat Sigortası İptal Dilekçesi Örneği

NN Hayat Emeklilik iptali

10.000 TL Kredi 36 Ay Ziraat Bankası

İşsizlik Maaşı Nasıl Hak Edilir

googlehaberler