Gtın Sorgulama (Ürününüzü Anında Tanımlayın)

Gtın sorgulama işlemleri nasıl ve nereden yapılır sorusu merakla araştırılıyor. Gtın numarası en yalın tanımıyla global ticari öğe numarasıdır. Uluslararası düzeyde kabul gören bu numaraya barkod numarası demek de yanlış olmayacaktır.

Ticari ürünler için sorgulama yapılması amacıyla oluşturulan bu numara özellikle de orijinallik kontrolü için kullanılıyor. Markalardan satın aldığınız herhangi bir ürünün orijinal olup olmadığını Gtin numarasını sorgulayarak kolayca anlayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Satın aldığınız ürünün üzerindeki barkod numarasını alın.
 • Ardından ise gepir.org.tr/GTINArama sayfasına erişim sağlayın.
 • Açılan ekranda GTIN girin kısmına barkod numaranızı yazın.
 • Ticari ürün bilgi sağlayıcı kısmına ise sahibi olarak tıklayın.
 • Ben robot değilim sekmesine de tıkladıktan sonra sonuçlar ekrana yansıyacaktır.

 Perakende ürünlerin GS1 sistemine uyun olan barkod numaraları üzerlerinde yer alıyor. Kitap, kıyafet veya diğer tüm ürün gamlarında bu numarayı görebilir ve yukarıdaki adımları takip ederek sorgulayabilirsiniz.

Gtın Nedir

Gtın nedir ve neden kullanılır gibi sorular sıkça merak ediliyor. GTIN bir tür barkod numarasıdır. En yalın tanımıyla GS1 tarafından geliştirilmiş olan, tüm ticari ürünler için tanımlayıcı bir numara olduğunu söylemek mümkündür. Herhangi bir ürün, toptancı, perakendeci veyahut da araştırmacıya özel Gtin numarası olabilir.

Bu Gtin numarası veri tabanı içerisinde ilgili ürünün aranmasına yardımcı olur. Genel olarak orijinal marka ürün satın alanlar ürünün orijinalliğini sorgulamak amacıyla bu numaradan faydalanır. Numarayı taratacak veri tabanında yer alıp almadığını analiz ederek satın aldıkları ürünün orijinalliğini anlayabilirler. Gtın numarası 13 haneden oluşan bir numaradır. Ürünlerin üstünden kontrol ederek numarayı sorgulamak üzere kolayca alabilirsiniz.

13 Haneli Barkod Sorgulama

Her ticari ürünün resmiyette bir barkod numarası olur. Bu barkod numarası ürünlerin veri tabanında bulunmasını sağlar. Örneğin herhangi bir ürünün stok durumunu sorgulamak, orijinal olup olmadığını anlamak ve benzeri amaçlarla barkod numarası ile kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bu barkod numarası her marka tarafından ürünlere özel olarak alınan 13 haneli bir numaradır.

Bu numaraya GTIN adı da veriliyor. Özellikle de satın alınan ürünleri orijinal olup olmadığını anlamak üzere sorgulama yapmak amacıyla kullanılıyor. Çeşitli web siteleri sorgulama hizmeti veriyor. 13 haneli barkod sorgulama işlemi nasıl ve nereden yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse de;

 • gepir.org.tr/GTINArama sitesine erişim sağlayın.
 • Ardından ekranda yer alan ilgili alanlara barkod numarasını girin.
 • Son adımda ben robot değilim kısmına tıklayarak ekrana verilen yansımasını bekleyin.
 • Eğer gerçek bir barkod numarasıysa ve sisteme tanımlıysa ürüne dair bilgiler kolayca ekrana yansıyacaktır.

Yer verdiğimiz bu adımları takip ederek böylece ürünün gerçekliğini ve veri tabanında yer alıp almadığını kolayca analiz edebilirsiniz.

Orijinal Barkod Sorgulama

Gtın sorgulama

Orijinal barkod sorgulama işlemi yaparak ürünün gerçekten orijinal olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Her orijinal ürün için veri tabanına kayıtlı bir Gtin numarası, barkod numarası bulunur. Eğer satın aldığınız ürünün orijinalliğinden emin olmak istiyorsanız kolayca barkod sorgulaması yaparak emin olabilirsiniz. Orijinal ürün tespiti için barkod sorgulaması nasıl ve nereden yapılır sorusuna adım adım yanıt vermek gerekirse de;

 • gepir.org.tr/GTINArama sayfasına erişim sağlayın.
 • Açılan ekranda sizden istenen ürün bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
 • Son adımda ise ben robot değilim alanına tıklayarak devam edin.
 • Ürüne ilişkin tüm veriler açılan ekranda yer alacaktır.

Bu adımları takip ederek satın aldığınız ürünün orijinal olup olmadığını kolayca teyit edebilirsiniz. Eğer hiçbir veri çıkmıyorsa ürünün sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Yurtdışı ürün Barkod sorgulama

Yurtdışı ürün barkod sorgulama nasıl ve nereden yapılır gibi sorular sıklıkla merak ediliyor. Yurtdışından gelen ürünlerin tümünde barkod numarası mevcuttur. Bu barkod numaralarını sorgulayarak ürünün gerçek marka olup olmadığını kolayca teyit edebilirsiniz. Her ürünün barkod numarası uluslararası düzeyde geçerlidir. Bu nedenle de ürünler yurtdışından gelse bile barkod numarası ile Türkiye’de sorgulama yaparak ürün bilgilerine ve detaylarına güvenle ulaşabilirsiniz;

 • Üründe yer alan Gtin numarasını, barkod numarasını alın.
 • Ardından ise orjinalkontrol.com sitesine ulaşın.
 • Ekrandaki ilgili alana numarayı girin ve ürün sorgula kısmına tıklayın.

Bu adımları takip etmeniz halinde yurt dışından satın aldığınız ürüne ilişkin tüm verilere ulaşabilirsiniz. Eğer herhangi bir veri bulunmuyorsa bu ürünün sahte olduğunu ifade eder. Ancak ürün orijinal ise de ekranda tüm bilgileri detaylı olarak size aktarılır.


Daha fazla ilgili içerik;

GTIN sorgulama nedir?

GTIN sorgulama, bir ürünün GTIN numarasını belirlemek için kullanılan bir işlemdir. GTIN numarası, bir ürünün benzersiz bir şekilde tanımlanmasını sağlayan 13 veya 14 basamaklı bir koddur.

GTIN numarası nasıl alınır?

GTIN numarası almak için, öncelikle bir GS1 üyesi olmanız gerekir. GS1, küresel bir kuruluştur ve GTIN numaralarının atanmasından sorumludur.

GTIN kodu nerede yazar?

Ürünün barkodunda
Ürünün ambalajında
Ürünün etiketinde

Nil Arslan

Ünlüler dünyasını takip etmeyi sever. Yaşama dair merak ettiği çok şey var. BAÜ İletişim bölümü öğrencisi. Akvaryum hayvanlarına bayılır. nil.arslan@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥