Güzellik Uzmanı Nasıl Olunur

Güzellik uzmanı nasıl olunur hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Güzellik uzmanı olmak için hangi üniversite işte detaylar.

Güzellik uzmanı olmak için yapılması gerekenler çoğu insan tarafından merak edilen ve araştırılan gerekliliklerdir. Güzellik uzmanı olmak isteyen kişilerin karşılaması gereken farklı gereklilikler vardır. Ayrıca belirli bir eğitim seviyesinde olmak da güzellik uzmanı olmak için gereklidir. Güzellik uzmanı olmak için yapılması gerekenler kısaca şunlardır:

  • Anadolu Meslek ya da Kız Meslek Liseleri’nin Kuaförlük ve Cilt Bakımı bölümlerinden mezun olmak gereklidir.
  • Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslardan elde edilecek belgeler ile birlikte Güzellik Uzmanlığı sertifikası alınabilir. Bu sertifikayı almak için gerekli kursları başarı ile tamamlamak gereklidir. Sertifikasını alan kişiler, güzellik uzmanı olarak görev yapmaya başlayabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgeleri alacak olan kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta kurs bitimindeki sertifika ile birlikte güzellik uzmanı olarak işe başlayabilecekleridir. Ayrıca kurslar sırasında verilen eğitimler staj özelliği göstermektedir. Bu eğitimler içinde uygulamalı eğitimlerin olduğu da görülmektedir. Bu nedenle iş hayatında kişinin deneyim elde edinmesi sağlanacaktır.

Anadolu Meslek ya da Kız Meslek liselerinde ilgili bölümü okuyan kişiler de güzellik uzmanı olarak görev yapabilirler. Kurs eğitiminden çok daha detaylı bir eğitim gördükleri unutulmamalıdır.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Üniversite

Güzellik uzmanı olmak için üniversite zorunluluğu yoktur. Yukarıda da belirtildiği gibi meslek liseleri eğitimi ile ya da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurslar tarafından verilen eğitimler sonucunda güzellik uzmanı olmak mümkündür.

Lise derecesinde eğitim alan kişiler güzellik uzmanı olarak görev yapabilmektedirler. Fakat yine de eğitimine devam edip güzellik uzmanı mesleğinde gelişmek isteyen kişiler için üniversite imkânı da bulunmaktadır.

Kişiler, ilgili üniversitelerin Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinde 4 yıl eğitim alarak lisans mezunu güzellik uzmanı olabilirler.

Estetisyen ve Güzellik Uzmanı Arasındaki Fark

Estetisyen ve güzellik uzmanı arasındaki fark bu sektörün içindeki herkes tarafından merak edilmektedir. Birbiri ile sıkça karıştırılan estetisyenlik ve güzellik uzmanlığı arasındaki en temel farklar kısaca şunlardır:

  • Güzellik uzmanları, güzellik merkezlerinde epilasyon, cilt bakımı, vücut bakımı ve vücut işlemleri gibi işlemler yaparken estetisyenlerin görevi ise cilt temizliğini ve bakımını sağlamaktır.
  • Güzellik uzmanları daha kapsamlı bir genel güzellik üzerinde çalışmalar yaparken estetisyenler cilt güzelliği üzerisinde detaylı çalışmalar yapmaktadır.

Fakat yine de iki meslek de birbiri ile oldukça fazla ortak nokta içerir. Bu nedenle birbiri ile oldukça fazla karıştırılsa da genel farkları yukarıda verilmiştir.

Güzellik Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır

Güzellik uzmanı sertifikası almak için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir kursa kayıt olmak ve kursu başarı ile bitirmek gereklidir. Ardından sertifika alınabilir ve sertifika sahibi kişiler güzellik uzmanı olarak çalışabilirler.

Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı
Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Güzellik uzmanı olmak için okunması gereken bölümler lisede meslek liseleri ya da kız liseleridir. Üniversite okumak isteyen kişiler için ise Kuaförlük ve Güzellik Uzmanlığı Öğretmenliği bölümünün okunması gereklidir.

Güzellik Merkezinde Çalışmak İçin Gerekli Belgeler

Güzellik merkezinde çalışmak için gereken evraklar her işyerinde olduğu gibi kimlik ve adli sicil kaydının yanı sıra kişinin güzellik uzmanı olduğunu kanıtlar nitelikte ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalardır. Bu belgeye sahip olan kişiler güzellik merkezlerinde güzellik uzmanı olarak görev yapabilirler.

Güzellik Uzmanlığı Maaşları

Güzellik uzmanlığı maaşları genellikle 4.250 Türk Lirası ve primler şeklindedir. Tecrübeli kişiler ise yaklaşık 4.790 Türk Lirası maaş alabilirler.

Güzellik Uzmanlığı Sertifikası Fiyatları

Güzellik uzmanlığı sertifikası fiyatı kurs ücreti ile birlikte tüm masraflar dahil 5.500 Türk Lirası’dır. Bu parayı ödeyen kişiler kursu da başarı ile bitirdikleri takdirde güzellik uzmanı olarak çalışabilirler.

Protez Tırnak Evde Nasıl Çıkartılır

Kalıcı Oje Nasıl Silinir

Pirinç Suyu Saç Maskesi Nasıl Yapılır

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu